Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jihu Moravy se opět objevily případy žloutenky

 
sobota, 24. června 2017, 08:23

Hygienici v Jihomoravském kraji evidují od začátku roku 55 případů žloutenky, za poslední týden přibyly dva noví pacienti. Nakažených přibývá několik každý týden. Nejvíce případů je v Brně a okolí. Podle hygieniků se může v létě počet případů zvýšit kvůli tomu, že lidé konzumují jídlo venku rukama.

Loni zasáhla Jihomoravský kraj největší epidemie žloutenky za poslední léta. Hygienici zaznamenali 449 případů, podle Ciupek bylo 20 vážných a dva lidé zemřeli.

Nejvíce postižené je Brno. „Nejpostiženější skupinou jsou mladí dospělí. Děti nemoc postihla v menší míře, výskyt byl asi u 20 školáků za celé to období," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Loni se rozmohla žloutenka právě v létě. „Problémem bylo, že lidé u těch prvopočátečních případů s námi příliš nespolupracovali, nepamatovali si, s kým byli v kontaktu, a proto se vinou nespolupráce onemocnění dostalo mezi majoritní populaci. Letos máme jiskřičku naděje, protože máme velké zastoupení lidí, kteří s námi spolupracují," řekla Ciupek.

Pokud hygienici zjistí, že má někdo žloutenku, dělají opatření u lidí, kteří s nemocným byli v kontaktu. „Za loňský a letošní rok jsme provedli opatření u více než 3000 lidí, zhruba 800 bylo letos. Taky jsme provedli očkování u více než 2000 lidí. Další tisíce lidí se nechaly naočkovat samy, což je pozitivní," dodala Ciupek.

Podle ní byli všichni lidé, kteří nemoc měli, hospitalizovaní. „Je to povinnost. Jedním důvodem je péče o zdraví a druhým izolace nemocných, aby se zabránilo šíření. Závažných případů bylo asi 20 a vyžádaly si dlouhodobou hospitalizaci. Loni byla i dvě úmrtí. Proto není správné, že je žloutenka považovaná ze lehčí onemocnění," zdůraznila Ciupek.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy především v situaci, když lidé konzumují potraviny neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.
 

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Nemocnice u sv. Anny opět předepisuje léčebné konopí, je však třikrát...

úterý, 23. května 2017, 14:49

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začíná po pětiměsíční pauze znovu vypisovat recepty na léčebné konopí. Dnes...

Brnu schází 30 pečovatelů v domovech, péče je ale zajištěna

pondělí, 8. května 2017, 17:06

Brnu se dlouhodobě nedaří obsazovat volná pracovní místa pečovatelů v domovech pro seniory a dalších sociálních...

V Česku se snižuje počet úmrtí a těžkých zranění dětí

neděle, 30. dubna 2017, 18:52

V České republice se snižuje počet úmrtí i těžkých úrazů dětí. Před rokem 2008 zemřelo ročně 400 až 500 dětí, v...

Jižní Morava hlásí po klidném období nové případy žloutenky

sobota, 29. dubna 2017, 09:49

Hygienici v Jihomoravském kraji po klidném období evidují za poslední týden devět nových případů žloutenky. Od začátku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, například na služby typu Airbnb. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Pro příští rok novela v podstatě ponechává sazbu na nejvýše 21 korunách za osobu a den. O rok později by si obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až 50 korun za osobu a den.

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.