Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jihu Moravy se opět objevily případy žloutenky

 
sobota, 24. června 2017, 08:23

Hygienici v Jihomoravském kraji evidují od začátku roku 55 případů žloutenky, za poslední týden přibyly dva noví pacienti. Nakažených přibývá několik každý týden. Nejvíce případů je v Brně a okolí. Podle hygieniků se může v létě počet případů zvýšit kvůli tomu, že lidé konzumují jídlo venku rukama.

Loni zasáhla Jihomoravský kraj největší epidemie žloutenky za poslední léta. Hygienici zaznamenali 449 případů, podle Ciupek bylo 20 vážných a dva lidé zemřeli.

Nejvíce postižené je Brno. „Nejpostiženější skupinou jsou mladí dospělí. Děti nemoc postihla v menší míře, výskyt byl asi u 20 školáků za celé to období," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Loni se rozmohla žloutenka právě v létě. „Problémem bylo, že lidé u těch prvopočátečních případů s námi příliš nespolupracovali, nepamatovali si, s kým byli v kontaktu, a proto se vinou nespolupráce onemocnění dostalo mezi majoritní populaci. Letos máme jiskřičku naděje, protože máme velké zastoupení lidí, kteří s námi spolupracují," řekla Ciupek.

Pokud hygienici zjistí, že má někdo žloutenku, dělají opatření u lidí, kteří s nemocným byli v kontaktu. „Za loňský a letošní rok jsme provedli opatření u více než 3000 lidí, zhruba 800 bylo letos. Taky jsme provedli očkování u více než 2000 lidí. Další tisíce lidí se nechaly naočkovat samy, což je pozitivní," dodala Ciupek.

Podle ní byli všichni lidé, kteří nemoc měli, hospitalizovaní. „Je to povinnost. Jedním důvodem je péče o zdraví a druhým izolace nemocných, aby se zabránilo šíření. Závažných případů bylo asi 20 a vyžádaly si dlouhodobou hospitalizaci. Loni byla i dvě úmrtí. Proto není správné, že je žloutenka považovaná ze lehčí onemocnění," zdůraznila Ciupek.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy především v situaci, když lidé konzumují potraviny neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.
 

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Nemocnice u sv. Anny opět předepisuje léčebné konopí, je však třikrát...

úterý, 23. května 2017, 14:49

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začíná po pětiměsíční pauze znovu vypisovat recepty na léčebné konopí. Dnes...

Brnu schází 30 pečovatelů v domovech, péče je ale zajištěna

pondělí, 8. května 2017, 17:06

Brnu se dlouhodobě nedaří obsazovat volná pracovní místa pečovatelů v domovech pro seniory a dalších sociálních...

V Česku se snižuje počet úmrtí a těžkých zranění dětí

neděle, 30. dubna 2017, 18:52

V České republice se snižuje počet úmrtí i těžkých úrazů dětí. Před rokem 2008 zemřelo ročně 400 až 500 dětí, v...

Jižní Morava hlásí po klidném období nové případy žloutenky

sobota, 29. dubna 2017, 09:49

Hygienici v Jihomoravském kraji po klidném období evidují za poslední týden devět nových případů žloutenky. Od začátku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.