Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nemocnice u sv. Anny opět předepisuje léčebné konopí, je však třikrát dražší

 
úterý, 23. května 2017, 14:49

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začíná po pětiměsíční pauze znovu vypisovat recepty na léčebné konopí. Dnes vydala první recept. Léčebné konopí v lékárnách není od ledna kvůli sporům mezi českým dodavatelem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav vyhlásil na nového dodavatele výběrové řízení, zatím bude konopí k dispozici od zahraničního dodavatele. Jeho nevýhodou je ale cena. Gram stojí přes 300 korun, české konopí bylo zhruba za 100 korun.

Konopí je doplňkem k ostatním léčivům. Pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Pacienti si ho hradí sami.

Nynější recept dostala pacientka, která podle Veselé trpí neutišitelnými bolestmi trojklaného nervu. „O léčbu konopím má zájem i přesto, že zahraniční je podstatně dražší, než bylo české," uvedla Veselá.

Lékaři nevypisovali recepty několik měsíců. „I když je cena zahraničního konopí podstatně vyšší, jsem rád, že jako lékař mohu znovu pacientům nabídnout léčbu, která existuje a která jim pomůže. U této pacientky byly léčebné účinky konopí prokázány," řekl Radovan Hřib, lékař Centra léčby bolesti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Podle něj žena vyzkoušela léčebné konopí jako jedna z posledních na konci ledna a mělo to výborný efekt. „Doteď byla nucena trpět bolestmi a nyní jí nezbývá, než akceptovat vysokou cenu," dodal Hřib.

Konopí, které do Česka dovezla soukromá firma, už má všechna potřebná povolení a lékárny si jej mohou začít objednávat. Podle Veselé si žena vyzvedne konopí v nemocniční lékárně ihned, jak dorazí od distributora. Pacientka ho užívá v kapslích. „Je z Holandska a je to odrůda s nižším obsahem látky THC a stejným obsahem látky CBD, než měla odrůda konopí naposledy produkovaná v České republice," doplnila Veselá.

Hřib už dříve řekl, že v ČR užívá léčebné konopí asi stovka lidí, ale ne každý bude na dražší zahraniční variantu mít peníze. Doma ho ale lidem nedoporučuje pěstovat kvůli možným problémům se zákonem, ale také kvůli tomu, že nebude mít potřebnou kvalitu a může obsahovat škodlivé látky.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Brnu schází 30 pečovatelů v domovech, péče je ale zajištěna

pondělí, 8. května 2017, 17:06

Brnu se dlouhodobě nedaří obsazovat volná pracovní místa pečovatelů v domovech pro seniory a dalších sociálních...

V Česku se snižuje počet úmrtí a těžkých zranění dětí

neděle, 30. dubna 2017, 18:52

V České republice se snižuje počet úmrtí i těžkých úrazů dětí. Před rokem 2008 zemřelo ročně 400 až 500 dětí, v...

Jižní Morava hlásí po klidném období nové případy žloutenky

sobota, 29. dubna 2017, 09:49

Hygienici v Jihomoravském kraji po klidném období evidují za poslední týden devět nových případů žloutenky. Od začátku...

Žena v Brně darovala ledvinu nemocnému bratrovi, operace dopadla...

pátek, 28. dubna 2017, 15:55

Lékaři v Brně provedli transplantaci ledviny u nemocného muže, kterému orgán darovala jeho sestra. Podle lékaře...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.