Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Česku se snižuje počet úmrtí a těžkých zranění dětí

 
neděle, 30. dubna 2017, 18:52

V České republice se snižuje počet úmrtí i těžkých úrazů dětí. Před rokem 2008 zemřelo ročně 400 až 500 dětí, v současné době se počet úmrtí pohybuje mezi 100 až 160. Podle něj tomu napomáhají preventivní programy a projekty. Jeden z nich díky penězům z Norských fondů funguje už více než dva roky i v brněnské nemocnici. Stál skoro devět milionů korun, pětinu zaplatila nemocnice.

Na počátku tisíciletí bylo podle přednosty dětských úmrtí kolem 500 a ještě dříve i k tisícovce. „V roce 2015 jich bylo 104. Za rok 2016 ještě údaje nemáme," doplnil přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka. Snižuje se i počet závažných zranění. V roce 2009 jich bylo podle Plánky 309 a předloni 146.

Na snížení se podle lékařů podílejí preventivní programy. „Jsou opatrnější rodiče, ale možné následky si uvědomují i děti. Každý z nás ví, co mohl dělat sám jako dítě a co dnes nedovolíme vlastním dětem," doplnil Plánka.

Nemocnice v lednu roku 2015 zahájila za peníze z Norských fondů projekt, na základě kterého vytvořila výukové prostory, nakoupila potřebné pomůcky a vytvořila aplikace k tomu, aby mohla o úrazech učit děti. „Učili jsme je, jak úrazu předcházet, co udělat, když se úraz stane, aby minimalizovaly následky, ale také jak se po úraze vrátit k normálnímu životu," řekl.

Do projektu se zapojila zhruba tisícovka dětí ze 42 mateřských, základních i středních škol z Brna a okolí. „V nemocnici jsme je zavedli za dětskými pacienty, aby úrazy viděly na vlastní oči a aby jim pacienti řekli, co se jim stalo. Ukázali jsme jim ale i sádrovnu, kde dostali sádru na ruku a pak si nemohli ani zavázat tkaničku. Mohly si vyzkoušet dát dohromady kosti pomocí šroubů nebo drátů, jak se to může někdy při zlomenině stát," vyjmenoval Plánka.

Na počítačích si pak v programu mohli prohlédnout postavičku, která se zraní například v pokoji kvůli neuklizeným hračkám, jak může zranění řešit, ale také že mu může uklizením hraček předejít. Přestože projekt hrazený z Norských fondů k poslednímu dubnu končí, nemocnice program pro děti zachová.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jižní Morava hlásí po klidném období nové případy žloutenky

sobota, 29. dubna 2017, 09:49

Hygienici v Jihomoravském kraji po klidném období evidují za poslední týden devět nových případů žloutenky. Od začátku...

Žena v Brně darovala ledvinu nemocnému bratrovi, operace dopadla...

pátek, 28. dubna 2017, 15:55

Lékaři v Brně provedli transplantaci ledviny u nemocného muže, kterému orgán darovala jeho sestra. Podle lékaře...

V Brně zkoumají vliv jógy na poruchy paměti starší generace

pondělí, 20. března 2017, 16:32

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zkoumá vliv jógy a meditace na poruchy...

Vlna respiračních onemocnění v Brně ustupuje, žloutenky nepřibývá

pátek, 10. března 2017, 17:58

Vlna chřipky a akutních respiračních onemocnění v Brně ustupuje. Momentálně připadá 1577 nemocných na 100.000 obyvatel,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku stovky lajků. Řeč není o nikom jiném, než o Budějčákovi, který si říká „Tomáši Fotím Nakaši“. Na kaši prý nefotí a z fotek bude i letos tvořit kalendář.