Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žena v Brně darovala ledvinu nemocnému bratrovi, operace dopadla úspěšně

 
pátek, 28. dubna 2017, 15:55

Lékaři v Brně provedli transplantaci ledviny u nemocného muže, kterému orgán darovala jeho sestra. Podle lékaře Vladimíra Mejzlíka není tak časté, aby si sourozenci věnovali ledvinu. Dodal, že tělo muže orgán přijalo a vše je bez problémů. Centrum ročně provede asi 60 transplantací ledvin.

Devětatřicetiletý Martin z Mutěnic na Hodonínsku se potýkal se selháním ledvin. „Pracoval jsem jako řidič kamionu. Neměl jsem vůbec žádné zdravotní problémy, jen jsem býval za volantem více unavený. Řešil jsem děti, stavbu domu, takže jsem si myslel, že jsem jen přetažený a mám moc práce," uvedl Martin.

Později však vyhledal praktického lékaře a loni na jaře skončil v hodonínské nemocnici, kde se dozvěděl, že má špatné ledviny. „Myslel jsem si, že vše vyležím a za dva týdny budu v pohodě," přiznal Martin. Jeho zdravotní stav se však zhoršoval a za celý rok nenašel vhodného dárce. Ledviny musel přes noc čistit pomocí domácí dialýzy.

Martinova sestra Monika neváhala a chtěla bratrovi pomoct. „Nevěděla jsem, jestli budu vhodný dárce, protože máme jiného otce. Švagrové jsem řekla, ať mě objedná na testy. Potom nastala situace, jak to bráchovi říct," uvedla Monika. Vše se stalo na Martinových narozeninách. "Řekly jsme mu, že máme dárce a že jsem to já. Neměl slov a jen se mě ptal, jestli jsem opravdu rozhodnutá," dodala Monika.

Plánovaný lednový termín se musel odložit kvůli Moničině nemoci, ale ten březnový už vyšel. „Dva tři dny po operaci mi nebylo úplně dobře a bolelo to, ale byla jsem ráda, že se ledvina chytla a tělo ji přijalo," doplnila žena.

Její krok oceňují lékaři. „Není zase tak časté, aby si sourozenci věnovali ledvinu. Od sestry je to krásný počin. Častěji věnují ledvinu rodiče dětem nebo partner partnerce. Ta rizika jsou dnes už minimální, největší je na straně příjemce, jehož tělo nemusí orgán přijmout. V tomto případě však vše proběhlo bez problémů," řekl internista Mejzlík.

Brněnské centrum už provedlo 1280 transplantací ledvin. Kromě toho provádí i transplantace jater nebo srdce.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

V Brně zkoumají vliv jógy na poruchy paměti starší generace

pondělí, 20. března 2017, 16:32

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zkoumá vliv jógy a meditace na poruchy...

Vlna respiračních onemocnění v Brně ustupuje, žloutenky nepřibývá

pátek, 10. března 2017, 17:58

Vlna chřipky a akutních respiračních onemocnění v Brně ustupuje. Momentálně připadá 1577 nemocných na 100.000 obyvatel,...

Ženy hledají alternativy za hormonální antikoncepci. Lékaři ji stále...

pátek, 10. března 2017, 17:50

Životní styl a honba za pracovními úspěchy. I to je důvodem, že mohou mít dnešní ženy daleko větší problémy s...

Inspekce našla v mletém mase z Polska bakterie salmonely

čtvrtek, 9. března 2017, 17:57

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje spotřebitele, aby nejedli půlkilogramový mix polského mletého...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.