Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno poskytne byty zdravotním sestrám z Ukrajiny. Bydlet zde budou společně se svými dětmi

 
středa, 7. srpna 2019, 11:15

Město Brno poskytne Fakultní nemocnici u sv. Anny čtyři byty ke sdílenému bydlení. Ty využije pět zdravotních sester. Část z nich do Brna přijede v rámci projektu Ukrajina, který vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví, druhou polovinu bytů využije zdejší zdravotnický personál. Nemocnice u svaté Anny se tak připojí k dalším třem brněnským nemocnicím, které už sdílené bydlení zdravotním sestrám nabízí.

Dlouhodobý problém s nedostatkem zdravotních sester se Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně rozhodla vyřešit přijetím nabídky Ministerstva zdravotnictví, které nemocnici umožnilo účast na projektu Ukrajina. V rámci projektu přijede do Brna v srpnu pět zdravotních sester, které projevily zájem přestěhovat se do Česka i s dětmi.

Ubytovací zařízení, které má nemocnice k dispozici ale s touto situací nepočítá. Pomoci se nemocnici u sv. Anny dostalo od města, které nabízí byty pro sdílené bydlení. Brno upravuje dlouhodobě neobsazené velkometrážní byty, případně nebytové prostory, které jsou vhodné pro úpravu na bytové jednotky, v centru města. Tyto prostory zpravidla nejprve vyžadují stavební úpravy, jako je položení nových podlah, rozvodů, úprava omítky, stavba nových sociálních zařízení nebo vybudování kuchyňské linky a dalších věcí.

Kromě vlastních pokojů mají obyvatelé sdílených bytů k dispozici také společnou kuchyni nebo obývací pokoj

Po nutných rekonstrukčních pracích město byty nabídne ke sdílenému bydlení. Každý obyvatel má k dispozici svůj pokoj a společné zázemí. „Do společných prostor pro všechny obyvatele patří kuchyň, sociální zařízení, případně i obývací pokoj,“ uvedla Radka Loukotová z Magistrátu města Brna.

Fakultní nemocnice u svaté Anny si od města pronajme čtyři byty na Kobližné ulici. Dva z nich budou třípokojové a dva pětipokojové. Pro ukrajinské zdravotní sestry vyčlenila nemocnice dva byty, další dva pak využije zdravotnický personál mimo projekt ministerstva. „Nemocnice se tak zařadí po bok Úrazové nemocnici, Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Milosrdných bratří, které už sdílené bydlení nabízejí zdravotním sestrám jako benefit,“ řekl náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Oliver Pospíšil.

Zdravotní sestry jsou s možností sdíleného bydlení spokojeny

Nájemné v těchto bytech aktuálně činí necelých 60 korun na metr čtvereční za měsíc. „Byty, které má v pronájmu naše nemocnice, jsou většinou kolem 150 metrů čtverečních velké. Spolu s energiemi to dělá přibližně patnáct tisíc měsíčně. V každém bytě bydlí čtyři sestry, které si částku rozdělí mezi sebe podle toho, v jak velkém pokoji žijí,“ vysvětlila Andrea Lišková, hlavní sestra Úrazové nemocnice v Brně.

Sdíleného bydlení pro zaměstnance využívá Úrazová nemocnice třetím rokem. V pronájmu má tři byty, ve kterých bydlí celkem 11 zdravotních sester. Podle Liškové jde především o sestry, které do Brna přišly z daleka a bydlení považují jako výzvu k osamostatnění. „Velká výhoda je to, že jsou byty v centru města na Masarykově a České ulici. Za nemocnici i za sestřičky mohu říct, že jsme velmi spokojení,“ dodala Lišková.

Kromě výhod pro zaměstnance jde ale také o navýšení provozních starostí

O spokojenosti zaměstnanců hovoří i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Mimo výhody je sdílené bydlení ale spojeno také s řadou komplikací především pro nemocnice jakožto provozovatele. „Ze strany FN Brno jde však také o navýšení provozních starostí, a to jak v oblasti zajištění funkčnosti bytů při údržbách a podobně, tak i s jejich využitím v případě, že někdo ukončí nájem. Příspěvková organizace totiž nemůže provozovat nerentabilní činnosti a doplácet na jejich provoz,“ vysvětlil Žára. Fakultní nemocnice má pronajatých pět bytů o velikosti 4+1, přičemž v každém z nich bydlí čtyři zaměstnanci.

Město má aktuálně pro sdílené bydlení vyčleněno 21 bytů. Nemocnice jich mají dohromady pronajato třináct, další tři byty využívají klienti organizace Práh Jižní Morava a pět bytů obývají senioři.

Napsal Sára Davidová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Kraj přispěje desítky milionů na provoz nemocnic. Bez nich by...

čtvrtek, 1. srpna 2019, 15:45

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo navýšení příspěvku na provoz ve výši 50 milionů korun pro devět krajských...

Úrazová nemocnice v Brně prošla modernizací. Pacienti se dočkají...

úterý, 30. července 2019, 19:00

Rekonstrukce objektu Úrazové nemocnice v ulici Ponávka začala loni v listopadu a skončila na konci června. Kromě...

V Česku jsou tisíce HIV pozitivních lidí, lékaři nabádají k...

pátek, 19. července 2019, 12:45

V České republice se za posledních deset let ztrojnásobil počet HIV pozitivních. V roce 2008 jich bylo 1186, loni 3368...

Nemocnice v Brně obměnila pět lůžek, výměnu potřebuje dalších 175

středa, 10. července 2019, 13:50

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyměnila skoro za čtvrt milionu korun pět lůžek na chirurgické klinice. Obměnu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.