Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Úrazová nemocnice v Brně prošla modernizací. Pacienti se dočkají klimatizovaných pokojů

 
úterý, 30. července 2019, 19:00

Rekonstrukce objektu Úrazové nemocnice v ulici Ponávka začala loni v listopadu a skončila na konci června. Kromě zateplení a fasády má budova také novou střechu a více než 150 oken. Pro větší komfort pacientů a personálu byla na oddělení i pokoje instalována klimatizace. Modernizace stála celkem 52 milionů, z toho 44 poskytlo město.

Po osmi měsících byl dnes symbolicky otevřen jeden z objektů brněnské Úrazové nemocnice. Modernizace ambulance a lůžkového oddělení začala loni v listopadu a probíhala za provozu. „Byli jsme donuceni omezit provoz, často stěhovat pacienty, značně to naši práci zpomalilo. Do konce roku ale ještě zbývá pět měsíců, ve kterých vše, předpokládám, doženeme,“ řekl ředitel nemocnice Zdeněk Buštík.

Kromě zateplení, fasády a střechy má nemocnice i 154 nových oken a instalovanou klimatizaci. „Budova nebyla původně stavěna pro léčebné účely, od roku 1992 se začala rekonstruovat na zdravotnické zařízení. Tato modernizace byla v podstatě pokračováním, aby byl stav objektu udržitelný,“ vysvětlil Buštík, podle něhož bylo podstatné zajistit komfort pro pacienty tím, že bude do pokojů nainstalována klimatizace. Ta se momentálně nachází ve všech sedmi patrech, a to jak na ambulantních odděleních, tak i na lůžkových pokojích.

Díky modernizaci dojde k úspoře energií

Investice by tedy kromě většího pohodlí pacientů i personálu měla přinést také úspory energií. „Budova byla stará, nezateplená a měla stará okna. V zimě tady byla velká zima, v létě nedýchatelno. Pozitivní věcí na této rekonstrukci je také úspora energií, která by měla ročně přesáhnout částku milionu korun,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Rekonstrukci jedné ze tří budov Úrazové nemocnice hradilo z velké části město, které nemocnici poskytlo 44 milionů. Dalších 8 milionů nemocnice získala jako dotaci ze Státního fondu životního prostředí. „Příští rok chceme s modernizací pokračovat. Máme ještě další dvě oddělení, která také potřebují klimatizaci,“ dodal Buštík.

Největší investicí do Úrazové nemocnice bude stavba nového pavilonu. Ta by mohla začít už za dva roky

V lednu letošního roku Rada města Brna schválila podnět ke změně územního plánu v městské části Brno-střed tak, aby mohla začít výstavba nového pavilonu Úrazové nemocnice. Změna územního plánu potrvá ještě přibližně rok. Stavba by mohla začít v roce 2021 a hotová by měla být v rozmezí roku a půl až dvou let.

Pavilon by měl vzniknout v areálu nemocnice na místě současného parkoviště. Jeho součástí budou operační sály, centrální sterilizace, heliport a také parkoviště. „Objekt bude čítat celkem 8 podlaží, z toho v pátém až sedmém poschodí bude lékařům k dispozici sedm operačních sálů,“ uvedl tiskový mluvčí brněnského Magistrátu Filip Poňuchálek.

Kapacita nemocnice se zvýší o šestadvacet lůžek a přibude i početnější parkoviště

Pro anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) a JIP vznikne celkem 26 lůžek. „Součástí budovy budou i čtyři patra parkovacího domu o kapacitě sto šedesáti míst, čímž bude vyřešeno zrušené pozemní parkoviště. Počet míst pro auta pacientů a návštěv se tak zvýší,“ doplnil Hladík.

Zřizovatelem Úrazové nemocnice je město Brno, stejně jako v případě Nemocnice Milosrdných bratří. Podle Buštíka má zařízení přibližně 500 zaměstnanců. Ročně se personál podílí na více než sedmi tisících operací.

 


 

Kam dál?

V Česku jsou tisíce HIV pozitivních lidí, lékaři nabádají k...

pátek, 19. července 2019, 12:45

V České republice se za posledních deset let ztrojnásobil počet HIV pozitivních. V roce 2008 jich bylo 1186, loni 3368...

Nemocnice v Brně obměnila pět lůžek, výměnu potřebuje dalších 175

středa, 10. července 2019, 13:50

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyměnila skoro za čtvrt milionu korun pět lůžek na chirurgické klinice. Obměnu...

Znečištění ovzduší dopravou je v Brně alarmující. Nejvyšší hodnoty...

úterý, 9. července 2019, 19:00

Z výsledků oficiálního monitoringu oxidu dusičitého v Brně přinesl několik nečekaných poznatků. Zhruba třetina z...

Ve Fakultní nemocnici Brno jezdí zdarma elektrobus

úterý, 2. července 2019, 18:45

Brněnská Fakultní nemocnice nabízí po areálu v Bohunicích bezplatnou přepravu pacientů i zaměstnanců firemním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.