Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Znečištění ovzduší dopravou je v Brně alarmující. Nejvyšší hodnoty oxidu dusičitého se naměřily na zastávce Otakara Ševčíka

 
úterý, 9. července 2019, 19:00

Z výsledků oficiálního monitoringu oxidu dusičitého v Brně přinesl několik nečekaných poznatků. Zhruba třetina z instalovaných pasivních vzorkovačů totiž naznačuje překračování limitů. Nejhůře vyšlo měření na autobusové zastávce Otakara Ševčíka, Zvonařce a na Kolišti.

Brno má s překračováním limitních hodnot pro znečištění ovzduší oxidem dusičitým (NO2) dlouhodobé problémy. Například v ulici Svatoplukova naměřili už v roce 2017 nezákonné množství NO2 a to, 42,1 mikrogramů na metr krychlový. O dva roky později se hodnota zvýšila na 45, 4 µg/m3.  Povolený limit je přitom 40 µg/m3. Na ostatních místech jsou naměřené hodnoty ještě dramatičtější.

K nejvíce znečištěným místům v Brně patří i Zvonařka

Projekt Centra pro životní prostředí a zdraví zmapoval míru znečištění i na místech, kde nejsou umístěny stacionární monitorovací stanice. Pomocí takzvaných pasivních vzorkovačů se provedlo měření na 34 místech Brna a to, od poloviny března do poloviny dubna. „Nejvyšší hodnoty jsme naměřili v okolí městského okruhu a v širším centru města. Konkrétně v ulici Otakara Ševčíka se jedná o 55 µg/m3. K nejvíce znečištěným oblastem Brna také patří autobusové nádraží Zvonařka (50,4 µg/m3) nebo Koliště (50,8 µg/m3),“ uvedl koordinátor projektu Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta. 

Kromě předpokládaného znečištění na Úvoze nebo ve Svatoplukově ulici se však nadlimitní hodnoty objevily i v Korejské ulici (40,8 µg/m3) v blízkosti křížení s Žabovřeskou. „Vysoké hodnoty jsme zaznamenali také v blízkosti obchodního centra FUTURUM (48,3 µg/m3),“ dodal Šuta. 

Město neplní zákonem dané limity

Brno má přitom plnit limity pro znečištění oxidem dusičitým už od ledna 2010. Město však dostalo na základě žádosti ministerstva životního prostředí výjimku. Se souhlasem Evropské komise tak mohlo Brno plnit limity až od 1. ledna 2015. Ani prodloužená lhůta však městu nepomohla. Brno tak nadále překračuje limity stanovené evropskou směrnicí o ovzduší.

Problémem ale není pouze oxid dusičitý. Brno také dlouhodobě překračuje limity pro znečištění prachem a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem. Hygienické normy totiž umožňují překročit limit prachu ve vzduchu 35 dní v roce. Jak uvádí na svých webových stránkách kampaň Dejchej Brno Zvonařka s 48 dny překročila svůj roční limit už nyní.

Z hodnocení zdravotních rizik přitom vyplývá, že důsledkům znečištění ovzduší prachem v Brně lze každý rok přičíst více než 600 hospitalizovaných pacientů pro vážné nemoci srdce a cév. Pro dýchací onemocnění je do nemocnic přijato více než 150 lidí a kolem stovky předčasných úmrtí obyvatel Brna.

Napsal Hana Podhorná | Foto Brněnská Drbna, Google maps
 


 

Kam dál?

Ve Fakultní nemocnici Brno jezdí zdarma elektrobus

úterý, 2. července 2019, 18:45

Brněnská Fakultní nemocnice nabízí po areálu v Bohunicích bezplatnou přepravu pacientů i zaměstnanců firemním...

Kraj dá pět milionů na rozšíření Hospice sv. Alžběty v Brně

neděle, 23. června 2019, 12:30

Jihomoravský kraj dá na rekonstrukci Hospice sv. Alžběty v Brně a rozšíření jeho služeb pět milionů korun. Schválili to...

SLADKÉ BRNO: Dvojí kvalita potravin je tu už od 90. let. Nešidí nás...

čtvrtek, 20. června 2019, 17:30

Dvojí kvalita potravin. Především před květnovými volbami do Evropského parlamentu v Česku netradičně často skloňovaný...

Vláda škrtá dotace na péči a léčbu drogově závislých. Hrozí nárůst...

pondělí, 17. června 2019, 18:20

Poprvé od devadesátých let hrozí zhroucení protidrogové politiky, nárůst kriminality i nemocných virem HIV. Stát škrtá...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.