Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Znečištění ovzduší dopravou je v Brně alarmující. Nejvyšší hodnoty oxidu dusičitého se naměřily na zastávce Otakara Ševčíka

 
úterý, 9. července 2019, 19:00

Z výsledků oficiálního monitoringu oxidu dusičitého v Brně přinesl několik nečekaných poznatků. Zhruba třetina z instalovaných pasivních vzorkovačů totiž naznačuje překračování limitů. Nejhůře vyšlo měření na autobusové zastávce Otakara Ševčíka, Zvonařce a na Kolišti.

Brno má s překračováním limitních hodnot pro znečištění ovzduší oxidem dusičitým (NO2) dlouhodobé problémy. Například v ulici Svatoplukova naměřili už v roce 2017 nezákonné množství NO2 a to, 42,1 mikrogramů na metr krychlový. O dva roky později se hodnota zvýšila na 45, 4 µg/m3.  Povolený limit je přitom 40 µg/m3. Na ostatních místech jsou naměřené hodnoty ještě dramatičtější.

K nejvíce znečištěným místům v Brně patří i Zvonařka

Projekt Centra pro životní prostředí a zdraví zmapoval míru znečištění i na místech, kde nejsou umístěny stacionární monitorovací stanice. Pomocí takzvaných pasivních vzorkovačů se provedlo měření na 34 místech Brna a to, od poloviny března do poloviny dubna. „Nejvyšší hodnoty jsme naměřili v okolí městského okruhu a v širším centru města. Konkrétně v ulici Otakara Ševčíka se jedná o 55 µg/m3. K nejvíce znečištěným oblastem Brna také patří autobusové nádraží Zvonařka (50,4 µg/m3) nebo Koliště (50,8 µg/m3),“ uvedl koordinátor projektu Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta. 

Kromě předpokládaného znečištění na Úvoze nebo ve Svatoplukově ulici se však nadlimitní hodnoty objevily i v Korejské ulici (40,8 µg/m3) v blízkosti křížení s Žabovřeskou. „Vysoké hodnoty jsme zaznamenali také v blízkosti obchodního centra FUTURUM (48,3 µg/m3),“ dodal Šuta. 

Město neplní zákonem dané limity

Brno má přitom plnit limity pro znečištění oxidem dusičitým už od ledna 2010. Město však dostalo na základě žádosti ministerstva životního prostředí výjimku. Se souhlasem Evropské komise tak mohlo Brno plnit limity až od 1. ledna 2015. Ani prodloužená lhůta však městu nepomohla. Brno tak nadále překračuje limity stanovené evropskou směrnicí o ovzduší.

Problémem ale není pouze oxid dusičitý. Brno také dlouhodobě překračuje limity pro znečištění prachem a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem. Hygienické normy totiž umožňují překročit limit prachu ve vzduchu 35 dní v roce. Jak uvádí na svých webových stránkách kampaň Dejchej Brno Zvonařka s 48 dny překročila svůj roční limit už nyní.

Z hodnocení zdravotních rizik přitom vyplývá, že důsledkům znečištění ovzduší prachem v Brně lze každý rok přičíst více než 600 hospitalizovaných pacientů pro vážné nemoci srdce a cév. Pro dýchací onemocnění je do nemocnic přijato více než 150 lidí a kolem stovky předčasných úmrtí obyvatel Brna.

Napsal Hana Podhorná | Foto Brněnská Drbna, Google maps
 


 

Kam dál?

Ve Fakultní nemocnici Brno jezdí zdarma elektrobus

úterý, 2. července 2019, 18:45

Brněnská Fakultní nemocnice nabízí po areálu v Bohunicích bezplatnou přepravu pacientů i zaměstnanců firemním...

Kraj dá pět milionů na rozšíření Hospice sv. Alžběty v Brně

neděle, 23. června 2019, 12:30

Jihomoravský kraj dá na rekonstrukci Hospice sv. Alžběty v Brně a rozšíření jeho služeb pět milionů korun. Schválili to...

SLADKÉ BRNO: Dvojí kvalita potravin je tu už od 90. let. Nešidí nás...

čtvrtek, 20. června 2019, 17:30

Dvojí kvalita potravin. Především před květnovými volbami do Evropského parlamentu v Česku netradičně často skloňovaný...

Vláda škrtá dotace na péči a léčbu drogově závislých. Hrozí nárůst...

pondělí, 17. června 2019, 18:20

Poprvé od devadesátých let hrozí zhroucení protidrogové politiky, nárůst kriminality i nemocných virem HIV. Stát škrtá...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.

Inspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný obor

Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina vyučujících angličtiny nebo němčiny na druhém stupni základních škol nevystudovala pedagogický obor s tímto zaměřením. Učitelé by se měli také častěji účastnit vzdělávacích kurzů a aktivněji v hodinách děti zapojovat do práce. Znalosti a dovednosti školáků v cizích jazycích jsou ale i přes nedostatky ve výuce na dobré úrovni. Vyplývá to z aktuální zprávy České školní inspekce (ČŠI) o rozvoji jazykové gramotnosti ve školách.

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

V příštích čtyřech týdnech se bude střídat nadprůměrné teplo s ochlazením. Třeba příští týden nejvyšší denní teploty nejprve spadnou z 25 stupňů Celsia na 16 stupňů a koncem týdne pak zase vystoupají na 23 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi.