Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vláda škrtá dotace na péči a léčbu drogově závislých. Hrozí nárůst kriminality i nemocných virem HIV

 
pondělí, 17. června 2019, 18:20

Poprvé od devadesátých let hrozí zhroucení protidrogové politiky, nárůst kriminality i nemocných virem HIV. Stát škrtá dotace pro organizace, které poskytovaly pomoc drogově závislým. Tyto organizace tak přijdou o více než 9 milionů korun.

Za poslední rok udělaly hned dvě ministerstva zásadní škrty v dotacích pro organizace, díky kterým stát reguloval počet závislých na drogách a nakažených nebezpečnými nemocemi a viry jako je žloutenka typu C nebo vir HIV. A.N.O. – Asociace nestátních organizací, Asociace poskytovatelů sociálních služeb a České asociace adiktologů se tak rozhodly apelovat na premiéra Andreje Babiše, aby se vzniklými problémy vláda začala zabývat. 

"Jak ministryni Maláčové tak ministrovi Adamovi jsme psali dopisy a mluvili s nimi osobně, k ničemu to ale nevedlo. Musí proto zasáhnout přímo premiér, jako nejvyšší politická figura, která má drogy a závislosti v gesci (sekretariát Rady vlády sedí na Úřadě vlády).” říká Jindřich Vobořil, bývalý protidrogový koordinátor a současný ředitel Společnosti Podané ruce.

Škrty ohrozí hned několik organizací

Ministerstvo zdravotnictví zkrátilo dotace na péči a odvykání pro drogově závislé o 9 milionů, ministerstvo zdravotnictví způsobilo propad o 5 milionů korun u stávajících služeb jako je substituční léčba nebo výměna stříkaček. Drastické škrty pocítí několik klíčových poskytovatelů, například Společnost Podané ruce v Jihomoravském kraji, DROP-IN či SANANIM v Praze nebo Magdaléna ve Středočeském kraji.

Středočeský kraj nebude moct zajistit ani základní péči

Vláda odmítla dále poskytovat víc než 2 a půl milionu korun na provoz terapeutických komunit, což pocítí například komunita Karlov z pražského SANANIMu, která se jako jedná v ČR zaměřuje na léčbu závislých matek s dětmi. Zavřít budou muset i centra pro mladistvé. Problémy způsobil i škrt 1,7 milionu z ministerstva zdravotnictví.

SANANIM přitom poskytoval péči přibližně čtvrtině uživatelů drog v Praze. Výměna stříkaček přitom zajišťuje téměř nulový výskyt viru HIV mezi závislými. Teď nebudou mít centra na tyto výměnné programy finance. Drastické škrty postihly i DROP-IN, který přijde v porovnání s rokem 2018 o 600 tisíc korun, nebo společnost Magdalena. Peníze byly určeny na substituční léčbu a výměnu stříkaček.

Hrozí nárůst kriminality i v Jihomoravském kraji

Brněnská Společnost Podané ruce teď v rámci sociálních služeb přijde o 1,3 milionu na terapeutickou komunitu a doléčovací centrum. Na zdravotnické sluby pak dostane o 800 tisíc méně. To se pravděpodobně podepíše na kriminalitě. Bez metadonové substituční léčby, kterou organizace taktéž poskytovala, hrozí, že uživatelé drog začnou více krást, aby měli na dávky od dealerů. 

Škrty se podepíší i na zdraví, pokud nebude možné měnit stříkačky, mezi závislými se zvýší riziko nákazy virem HIV. Stát tak seškrtáním peněz podpoří růst kriminality v jihomoravské metropoli. Bídná je i situace v dalších částech kraje. Stát škrtl přes půl milionu kyjovské organizace Krok (komunity a doléčovací centra) a takřka milion znojemské organizaci Salebra.

Ministerstvo tvrdí opak

Na webových stránkách ministerstva zdravotnictví se lze dočíst, že byly podobné projekty podpořeny částkou 8,3 milionů korun. Ty ale letos v přidělených dotacích nefigurují. V porovnání s minulým rokem přijdou kvůli ministerstvu zdravotnictví výše zmíněné nevládní organizace o více než 9 milionů korun. 

Krácení dotací bohužel dále pokračuje. Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy škrtlo například půl miliony Královéhradecké organizaci Laxus na Centrum poradenských služeb pro obviněné a odsouzené.

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Úrazová nemocnice v Brně nabídne sestřičkám třetí sdílený byt se...

čtvrtek, 13. června 2019, 17:00

Sestřičky z Úrazové nemocnice v Brně dostanou k dispozici další sdílený byt. Město tak motivuje lékařský personál,...

Pacienti s neurologickými potížemi dostanou speciální náramky. Do...

čtvrtek, 13. června 2019, 13:30

Pacienti, které trápí neurologické problémy či Alzheimerova nemoc, by mohli získat speciální náramky. Ty by jim mohly...

Záchranáři v Moravském krasu cvičili zásahy v těžkých podmínkách

neděle, 9. června 2019, 18:30

Záchranné akce v obtížných nebo neobvyklých podmínkách trénovalo patnáct posádek zdravotnické záchranné služby v...

VIDEO: Brněnští lékaři testují světově unikátní způsob léčení zlomenin

neděle, 26. května 2019, 20:53

Brněnští lékaři vyvíjí zcela jedinečné lepidlo ke spravování zlomených kostí. V kombinaci s dlahou by mohlo velmi...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.