Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pacienti s neurologickými potížemi dostanou speciální náramky. Do testování se zapojila zdravotní zařízení na jižní Moravě

 
čtvrtek, 13. června 2019, 13:30

Pacienti, které trápí neurologické problémy či Alzheimerova nemoc, by mohli získat speciální náramky. Ty by jim mohly pomoct jejich nemoci léčit a usnadňovat strastiplný život. Město Brno přispěje na testování těchto náramků 1,5 milionu korun. Dotaci včera schválili brněnští radní, zastupitelé budou o tomto kroku rozhodovat během června.

Elektronické pásky připomínají náramkové hodinky, dokážou však mnohem užitečnější věci, které usnadní život pacientům s epilepsií nebo Alzeimerovou nemocí. O dotaci na přípravnou fázi pilotního projektu dohledového a asistenčního senzoru požádall o dotaci nadační fond NEUROSMART. Celková částka na prepilotní fázi je 2 695 000 korun.

„U epileptiků senzor upozorní na probíhající záchvat. Vyšle signál rodinnému příslušníkovi pacienta, který, pokud se nachází v blízkosti, může nemocného zkontrolovat, odstranit rizikové předměty z okolí, aplikovat záchrannou medikaci nebo pacienta v případě poranění základně ošetřit. Náramek rovněž aktivuje složky záchranného systému. Bude obsahovat i základní klinická data pacientů, tj. onemocnění, s kterými se člověk léčí, a užívanou medikaci,“ přiblížil fungování první náměstek primátorky Petr Hladík.

Zařízení dokáže monitorovat zdravotní stav i polohu nemocného

Náramek by měl v případě Alzheimerovy nemoci pomoct optimalizovat péči již od časné fáze nemoci. Umožňuje připomínat dávkování léků, objednanou návštěvu lékaře nebo sledovat fyziologické parametry nemocného. Dokáže roreznat změny v dýchání, sleduje puls, krevní tlak, tělesnou teplotu, dokáže monitorovat polohu pacienta a včasně rozpozná vznikající komplikace.

Výhodou je i zabudované GPS, které pomůže určit polohu nemocného v případě, že pacient zabloudí po odchodu z domu. Díky senzoru by se mohl snížit počet nežádoucích událostí, neočekávaného čerpání služeb zdravotnické záchranné služby a hospitalizací.

Náramky jsou v plánu i pro pacienty s dalšími třemi nemocemi

Po uplynutí a vyhodnocení přípravné fáze by podobné zařízení mohli dostat i lidé s dalšími třemi nemocemi. Jedná se o anafylaxi, Parkinsonovu nemoc a schizofrenii. Pilotní provoz náramků pro tyto nemoci by měl trvat tři roky, kdy bude definitivně potvrzeno, do jaké míry je zařízení nemocným nápomocno. Poté by mělo začít jednání s pojišťovnami. Využívání náramků by se pak mohlo stát standardním postupem při léčbě těchto nemocí. 

„Brno chce testovat a uplatňovat v praxi různá smart řešení, která lidem zjednoduší život. V této souvislosti se nejčastěji mluví o energetice, nakládání s vodou či odpady, o dopravě. Proč by se ale nemohly smart technologie stejně dobře uplatnit třeba ve zdravotnictví? Náramek, který nemocným pomůže prožít i přes obtíže kvalitní život, není sci-fi, ale reálný projekt, který Brno velice reálně podporuje,“ uvedl Petr Hladík.

Uživatelé projektu budou na celém území Jihomoravského kraje v komunitních centrech pro každé jednotlivé onemocnění a na univerzitních klinikách v Brně. Do projektu se zapojí Fakultní nemocnice u sv. Anny – Mezinárodní centrum klinického výzkumu, Fakultní nemocnice Brno, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU, Česká psychiatrická společnost JEP, Česká neurologická společnost JEP, CEITEC

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Záchranáři v Moravském krasu cvičili zásahy v těžkých podmínkách

neděle, 9. června 2019, 18:30

Záchranné akce v obtížných nebo neobvyklých podmínkách trénovalo patnáct posádek zdravotnické záchranné služby v...

VIDEO: Brněnští lékaři testují světově unikátní způsob léčení zlomenin

neděle, 26. května 2019, 20:53

Brněnští lékaři vyvíjí zcela jedinečné lepidlo ke spravování zlomených kostí. V kombinaci s dlahou by mohlo velmi...

Oslava narozenin se nevydařila. Poraněný muž po pádu vděčí za svůj...

čtvrtek, 16. května 2019, 16:50

Po oslavě svých narozenin skončil v nemocnici. Při cestě domů se muži nepodařilo trefit cestu, na ulici Cejl upadl a...

Celý život léčil rakovinu, teď odchází do důchodu

sobota, 11. května 2019, 15:00

V červnu končí svoji kariéru chirurg a onkolog Jan Žaloudík. S odchodem do důchodu rezignuje na post ředitele...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.