Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě zemřeli další tři lidé na chřipku. Zákaz návštěv v brněnských nemocnicích trvá

 
sobota, 2. března 2019, 08:00

V Jihomoravském kraji za poslední týden zemřeli další tři lidé na chřipku, chřipková epidemie ale ustupuje. Mezi 1,2 milionu obyvatel je zhruba 19.000 lidí s akutními respiračními nemocemi a chřipkou, minulý týden jich bylo zhruba o 1000 víc. Nemocnice Břeclav zrušila zákaz návštěv. Dnes ho zruší nemocnice v Kyjově a v Hodoníně. Naopak dál potrvá v obou brněnských fakultních nemocnicích. Epidemie trvá asi měsíc, od jejího začátku zemřelo 11 lidí.

Hygienici berou údaje od praktických lékařů. Oproti minulému týdnu má epidemie ani ne pětiprocentní pokles počtu nemocných. Na 100.000 obyvatel připadá 1593 nemocných, minulý týden to bylo 1664. „Pokles evidujeme ve všech věkových kategoriích a ve všech regionech Jihomoravského kraje," uvedla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Vyšší nemocnost než krajský průměr mají na Hodonínsku a Znojemsku, ale i tam nemocnost klesá. Snížil se i podíl případů chřipky mezi všemi nemocnými, kteří mají jinak akutní respirační nemoci jako nachlazení, kašel nebo rýmu. „V tomto týdnu bylo sedm závažných případů chřipky a tři úmrtí. Od počátku epidemie je to tedy 33 velmi závažných případů a 11 úmrtí. Jednoznačně převažuje chřipka typu A," dodala Ciupek.

Podle ní je zřejmé, že epidemie ustupuje. „Nadále však velmi důrazně doporučujeme onemocnění nepodceňovat a věnovat náležitou pozornost léčbě," zdůraznila hygienička.

Na snižující se počet nemocných zareagovaly některé nemocnice. Podle mluvčí břeclavské nemocnice Táni Svobodové zařízení ruší zákaz návštěv od dnešního dne. V Kyjově a Hodoníně tak učiní od soboty, řekli ČTK mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil a náměstkyně hodonínské nemocnice Věra Dostálová. V Brně zákaz přetrvává.

„Pokles nemocnosti proti minulému týdnu je velmi malý. Epidemická vlna jen zvolna ustupuje, zákaz proto necháváme. V individuálních případech především u pacientů v kritickém stavu a v paliativní péči návštěvu umožňujeme, pokud lékař nazná, že je větším přínosem než rizikem," řekla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petra Veselá. Zákaz trvá i ve Fakultní nemocnici Brno, doplnil její mluvčí Pavel Žára.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

neděle, 24. února 2019, 10:47

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým...

Na jižní Moravě zemřelo na chřipku už pět lidí, epidemie ale naštěstí...

pátek, 15. února 2019, 13:24

V Jihomoravském kraji zemřelo už pět lidí na chřipku od začátku února, kdy začala chřipková epidemie. Počet lidí v...

V nemocnici u svaté Anny Brno zemřel pacient s chřipkou. Během...

úterý, 12. února 2019, 18:00

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel v neděli pacient s chřipkou. Potvrdila to mluvčí nemocnice Petra...

Šokující výsledek rozboru. Ovocné čaje jsou plné pesticidů

pondělí, 11. února 2019, 11:30

Výrobci doporučují zařadit ovocné čaje do pitného režimu dětí už v prvním roce života. Rodiče právem očekávají, že...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.