Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V nemocnici u svaté Anny Brno zemřel pacient s chřipkou. Během epidemie jde již o třetí úmrtí

 
úterý, 12. února 2019, 18:00

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel v neděli pacient s chřipkou. Potvrdila to mluvčí nemocnice Petra Veselá. Je to třetí úmrtí v kraji v chřipkové epidemii, která trvá dva týdny. O dalším úmrtí v jiných zařízeních nemají jihomoravští hygienici zatím informace. Ve svatoanenské nemocnici leží další čtyři lidé s chřipkou, kteří jsou ve vážném stavu. Pacienty s chřipkou má i Fakultní nemocnice Brno, podle mluvčí Beatrix Křížové ale chřipka není hlavní příčinou hospitalizace, protože mají i další problémy.

Kromě čtyř hospitalizovaných pacientů u svaté Anny jsou podle Veselé ještě další dva pacienti s podezřením na chřipku. Nemocnice pro léčbu některých těchto pacientů používá i mimotělní membránovou oxygenaci, zjednodušeně řečeno mimotělní oběh. Je to přístroj, díky kterému pacienti nejen částečně dýchají i za podpory plicní ventilace, ale také jim okysličuje krev.

Díky tomu má nemocnice možnost zajistit přechodnou náhradu plic nebo srdce s plícemi. Podle ředitele Martina Pavlíka je to důležitý pokrok v možnostech léčby pacientů v kritickém stavu.

Zhruba desítku pacientů s chřipkou má i Fakultní nemocnice Brno. Podle Křížové ale není chřipka důvodem jejich hospitalizace a přišli s jinými problémy. Zatím nemá zprávy o tom, že by v jejich nemocnici někdo na chřipku zemřel.

V Jihomoravském kraji začala chřipková epidemie před dvěma týdny. Podle posledních informací hygieniků z pátku mělo mezi 1,2 milionem obyvatel 24.500 lidí akutní respirační nemoci, jako jsou nachlazení nebo kašel, a také chřipku. Na 100.000 obyvatel je to přes 2000 nemocných, přičemž na stejný počet obyvatel připadá chřipka na 200 případů, zbytek jsou lidé s dalšími problémy, jako jsou rýma nebo záněty horních cest dýchacích.

Některé nemocnice kvůli epidemii zakázaly návštěvy. Patří mezi ně obě brněnské fakultní nemocnice, ale také například nemocnice v Kyjově nebo Hodoníně.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Dětské balzámy na rty obsahují potenciálně rizikové složky...

neděle, 10. února 2019, 11:04

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla...

Chřipková epidemie na jižní Moravě jede na plné obrátky. Počet...

pátek, 8. února 2019, 12:44

V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední týden počet nemocných v chřipkové epidemii, uvedla to vedoucí...

Vitamínové přípravky: čím více, tím lépe?

pátek, 8. února 2019, 07:00

S nachlazením, rýmou či virózou se v zimním období setká téměř každý. Mnozí spatřují preventivní opatření ve vitamínech...

V některých částech Brna mírně páchne kohoutková voda. Vodárny musely...

čtvrtek, 7. února 2019, 10:52

V některých brněnských městských částech v posledních dnech mírně zapáchá voda z kohoutku. Důvodem je změna dezinfekce,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.