Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V nemocnici u svaté Anny Brno zemřel pacient s chřipkou. Během epidemie jde již o třetí úmrtí

 
úterý, 12. února 2019, 18:00

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel v neděli pacient s chřipkou. Potvrdila to mluvčí nemocnice Petra Veselá. Je to třetí úmrtí v kraji v chřipkové epidemii, která trvá dva týdny. O dalším úmrtí v jiných zařízeních nemají jihomoravští hygienici zatím informace. Ve svatoanenské nemocnici leží další čtyři lidé s chřipkou, kteří jsou ve vážném stavu. Pacienty s chřipkou má i Fakultní nemocnice Brno, podle mluvčí Beatrix Křížové ale chřipka není hlavní příčinou hospitalizace, protože mají i další problémy.

Kromě čtyř hospitalizovaných pacientů u svaté Anny jsou podle Veselé ještě další dva pacienti s podezřením na chřipku. Nemocnice pro léčbu některých těchto pacientů používá i mimotělní membránovou oxygenaci, zjednodušeně řečeno mimotělní oběh. Je to přístroj, díky kterému pacienti nejen částečně dýchají i za podpory plicní ventilace, ale také jim okysličuje krev.

Díky tomu má nemocnice možnost zajistit přechodnou náhradu plic nebo srdce s plícemi. Podle ředitele Martina Pavlíka je to důležitý pokrok v možnostech léčby pacientů v kritickém stavu.

Zhruba desítku pacientů s chřipkou má i Fakultní nemocnice Brno. Podle Křížové ale není chřipka důvodem jejich hospitalizace a přišli s jinými problémy. Zatím nemá zprávy o tom, že by v jejich nemocnici někdo na chřipku zemřel.

V Jihomoravském kraji začala chřipková epidemie před dvěma týdny. Podle posledních informací hygieniků z pátku mělo mezi 1,2 milionem obyvatel 24.500 lidí akutní respirační nemoci, jako jsou nachlazení nebo kašel, a také chřipku. Na 100.000 obyvatel je to přes 2000 nemocných, přičemž na stejný počet obyvatel připadá chřipka na 200 případů, zbytek jsou lidé s dalšími problémy, jako jsou rýma nebo záněty horních cest dýchacích.

Některé nemocnice kvůli epidemii zakázaly návštěvy. Patří mezi ně obě brněnské fakultní nemocnice, ale také například nemocnice v Kyjově nebo Hodoníně.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Dětské balzámy na rty obsahují potenciálně rizikové složky...

neděle, 10. února 2019, 11:04

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla...

Chřipková epidemie na jižní Moravě jede na plné obrátky. Počet...

pátek, 8. února 2019, 12:44

V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední týden počet nemocných v chřipkové epidemii, uvedla to vedoucí...

Vitamínové přípravky: čím více, tím lépe?

pátek, 8. února 2019, 07:00

S nachlazením, rýmou či virózou se v zimním období setká téměř každý. Mnozí spatřují preventivní opatření ve vitamínech...

V některých částech Brna mírně páchne kohoutková voda. Vodárny musely...

čtvrtek, 7. února 2019, 10:52

V některých brněnských městských částech v posledních dnech mírně zapáchá voda z kohoutku. Důvodem je změna dezinfekce,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.