Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

13 defibrilátorů v ulicích Brna

 
pondělí, 3. června 2013, 20:57

Na třinácti místech Brna budou od června rozmístěny veřejně dostupné automatizované defibrilátory. Brno se tak stane první městem v České republice, které tímto život zachraňujícím vybavením v této formě disponuje. Odpoledne 5. června pak bude tato novinka představena na náměstí Svobody široké veřejnosti.

Automatizované externí defibrilátory (AED) slouží při zástavě srdce k obnovení jeho činnosti. Práce s chytrými přístroji by měla být intuitivní a maximálně jednoduchá. Přístroj na základě EKG zhodnotí stav vyšetřovaného a pomocí hlasových a textových instrukcí vede obsluhu k záchraně pacienta.

"Včasná defibrilace podstatně zvyšuje úspěšnost resuscitace. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 % případů. Provedení defibrilace za pět minut po náhlé zástavě oběhu znamená přežití v polovině a po dvanácti minutách ve čtvrtině případů," rozdělila se o zkušenosti Eva Rossi z Odboru zdraví Magistrátu města Brna.

Defibrilátory jsou rozmístěny tak, aby byly co nejdostupnější maximálnímu počtu potenciálních pacientů. Budou ve stanicích umístěny volně, takže bude možné je odnést na místo, kde jsou k záchraně potřeba. Jakákoli manipulace se zařízeními umístěnými přímo na ulici bude okamžitě ohlášena odesláním SMS na zadané kontakty. Defibrilátory jsou již od roku 2008 dostupné ve čtyřech budovách brněnského magistrátu. Nové přístroje budou ve čtyřech případech umístěny v ochranných skříňkách na veřejně dostupných místech v ulicích Brna (např. Zelný trh nebo náměstí Svobody). Dalších devět defibrilátorů bude v prostorách veřejných budov, kde budou k dispozici proškolené obsluze. 

Seznam umístění jednotek AED:

 • náměstí Svobody – pasáž Komerční banky
 • Zelný trh 13 (rohová budova u ústí do ulice Starobrněnské)
 • Mendlovo nám. 19 – předprodej DPMB
 • autobusové nádraží Zvonařka – čekárna
 • hlavní nádraží – non-stop pokladna
 • Zoo Brno – objekt ředitelství
 • přístaviště na Brněnské přehradě – služebna Městské policie Brno
 • výstaviště – recepce Kongresového centra
 • Rektorát Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí
 • Špilberk – ostraha areálu hradu
 • sportovní hala Vodova
 • aquapark Kohoutovice
 • Hvězdárna a planetárium Brno

Osvětová akce, která má přiblížit projekt široké veřejnosti, proběhne 5. června od 11.30 h do 17 h na náměstí Svobody v Brně. V rámci odpoledne bude možnost si prohlédnout vůz záchranné služby nebo si vyzkoušet přístroj AED. Také proběhne pokus o zápis do české knihy rekordů v nejdelší neptřetržité resuscitaci.

 


 

Kam dál?

Počet nekuřáckých restaurací v Brně roste, je jich na 70

pátek, 17. května 2013, 15:27

Počet nekuřáckých restaurací, kaváren, cukráren i dalších zařízení v Brně roste. Zatímco v roce 2009 jich bylo 25,...

Na zdravotnické veletrhy přijede vystavovat 175 firem z 20 zemí

úterý, 14. května 2013, 11:09

Poprvé v jarním termínu se tento týden uskuteční v Brně veletrhy s novinkami ze zdravotní, rehabilitační a sociální...

Rakoviny kůže přibývá, lékaři vyšetří lidem znaménka

pátek, 3. května 2013, 12:04

Rakoviny kůže podle lékařů neustále přibývá, za posledních 40 let se počet případů zešestinásobil. Lékaři proto lidem v...

Děti se naučí pomoci lidem s mrtvicí či infarktem

pondělí, 29. dubna 2013, 08:45

Na tato dvě onemocnění a jejich následky zemře podle lékařů každý druhý člověk v ČR. Odborníci proto vytvoří populárně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.