Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ČSSD nechce koncentrovat střední školství pouze do Brna

 
pondělí, 17. září 2012, 14:14

ČSSD nepřipustí koncentraci středoškolského vzdělávání pouze do Brna. Chce udržet kvalitní střední školy v okresních městech a ve větších střediskových obcích, informoval v pondělí šéf krajského školského výboru Jiří Janda (ČSSD).

Vzhledem k trvalému úbytku žáků čeká jihomoravské školství redukce. Škol a míst v nich je příliš mnoho. „Optimalizace škol ale nemůže být pouze institucionální, to znamená, že sloučíme dvě školy do jedné, ale hlavně oborová,“ řekl Janda. Dodal, že změny se přitom dotknou všech typů škol - od gymnázií po učňovské obory.

Osmiletá gymnázia chce například Jihomoravský kraj omezit tak, aby na nich studovalo pět až osm procent populace - s tím ostatně výběrové školy vznikly. „Není možné, aby na nich studovala pětina populace, jak se děje nyní,“ prohlásil. Dodal, že gymnázia považuje kraj především za přípravky na vysoké školy.

Sociální demokracie hodlá v příštích letech výrazně podpořit učňovské školství. „Chceme, aby nabídka učebních oborů odpovídala jak zájmům žáků, tak reálným požadavkům firem,“ nastínil stranický školský expert. Velká poptávka na jižní Moravě je podle něj například po zednících, klempířích a tesařích.

Problémy přitom odborníci vidí v učňovském školství pro dívky. „Nabídka oborů pro ně sice nehyne na úbytě, řada z dívek se však po absolutoriu neuplatní,“ řekl Janda s poukazem na velké množství nezaměstnaných kadeřnic, kuchařek nebo číšnic.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax

 


 

Kam dál?

Studenti poprvé v Česku uvedli Goethův Triumf citovosti

pondělí, 17. září 2012, 08:58

Adepti herectví z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně nastudovali málo známou hru Johanna Wolfganga Goetha Triumf...

Soud vyhověl neúspěšné maturantce, její zkoušky anuloval

pátek, 17. srpna 2012, 14:17

Brněnský krajský soud vyhověl v jednom případě žalobě studentky proti neúspěšné maturitní zkoušce z českého jazyka....

Lidovci chtějí mít z Brna hlavní univerzitní město republiky

pondělí, 13. srpna 2012, 12:03

Jihomoravská KDU-ČSL vnímá jako jednu z hlavních krajských priorit výzkum, vývoj, a inovace, které jižní Moravě může...

Jihomoravský krajský úřad neeviduje žalobu ohledně maturity

úterý, 7. srpna 2012, 11:44

Jihomoravský krajský úřad neobdržel žádnou informaci, že by někdo z rodičů podal na kraj žalobu kvůli neúspěšné slohové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.