Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud vyhověl neúspěšné maturantce, její zkoušky anuloval

 
pátek, 17. srpna 2012, 14:17

Brněnský krajský soud vyhověl v jednom případě žalobě studentky proti neúspěšné maturitní zkoušce z českého jazyka. Rozhodnuté Krajského úřadu o výsledku maturity zrušil a vrátil věc úřadu k dalšímu řízení, řekla v pátek agentuře Mediafax mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

"Krajský úřad bude muset nyní znovu rozhodnout o studentově maturitní zkoušce z češtiny v souladu s právním názprem soudu," zdůraznila Sedláčková. Mluvčí krajského úřadu Petr Holeček řekl, že verdikt krajského soudu nelze nijak komentovat, protože jeho úřad zatím rozsudek neobdržel.

V případě zmíněné studentky dospěl soud k závěru, že rozhodnutí krajského úřadu o žádosti o přezkoumání hodnocení nereaguje na jednotlivé argumenty studentky a že z něj nevyplývají důvody hodnocení konkrétně, jednoznačně a dostatečně srozumitelně. "Není tak patrno, proč a z jakých konkrétních důvodů student v příslušné části maturitní zkoušky obstál či nikoli," konstatoval soudce. Správní orgán učinil jediné – vyžádal si kontrolní – oponentní – hodnocení od CERMATU. Podle Rause na tom ovšem svůj závěr výlučně postavit nemohl, " nehledě k tomu, že ani z tohoto obecného a povšechného hodnocení podle názoru soudu nic konkrétního ve vztahu k nedostatkům písemné slohové práce nevyplynulo".

Krajský úřad Jihomoravského kraje se bude muset argumentací studentky proti výsledkům hodnocení obsažené v její žádosti řádně zabývat, v rámci řízení si případně opatří dostatečně odborný a konkrétní podklad svého rozhodnutí a ve věci znovu rozhodne a své rozhodnutí řádně a úplně odůvodní. Jedině tak dostojí své povinnosti, kterou mu školský zákon ukládá.

Podle senátu Krajského soudu v Brně, který věc rozhodoval, je třeba v rámci přezkumu výsledků hodnocení maturitních zkoušek odlišovat přezkum samotného oznámkování u zkoušky, v daném případě přezkum správného hodnocení písemné slohové práce, od přezkumu rozhodnutí správního orgánu, který má podle školského zákona na řádný průběh a výsledky maturitních zkoušek dohlížet, a sice tím, že řádně rozhoduje o žádostech o přezkoumání výsledku hodnocení.

"Soud tu není od toho, aby určoval, jaké hodnocení, jakou známku měl student za svoji slohovou práci obdržet, soud nebude posuzovat pravopis, písařské chyby, stylistiku, kompozici, dodržení příslušného slohového útvaru v rámci maturitní slohové práce, stejně jako by neposuzoval hodnocení žáka učitelem při jakékoli jiné zkoušce," zdůraznil soudce David Raus.

Součástí ochrany poskytované správním soudnictvím nemůže být podle něj přezkum vědomostí, znalostí a schopností studenta při vykonávání maturitní zkoušky ani přezkum tomu odpovídajícího hodnocení ze strany hodnotitele, to je zda vědomosti, znalosti a schopnosti byly ohodnoceny správně. "Správní soud tu není od toho, aby polemizoval s učitelem v jeho hodnocení a aby mu sděloval, jak on sám by studentův výkon u zkoušky hodnotil," zdůraznil soudce.

Přezkoumávání průběhu maturit a výsledků hodnocení ale nemůže být jen formalitou. "Soud tu tedy musí být od toho, aby přezkoumával, zda orgán státní správy o této žádosti rozhodoval korektním procesním postupem, na základě zjištění všech podstatných skutečností, zda se jednotlivými výtkami uplatněnými studentem skutečně jasně, věcně, srozumitelně a konkrétně zabýval a zda svůj závěr řádně a přezkoumatelně odůvodnil," řekl Raus.

Soud je tu tedy podle Rause především od toho, aby přezkoumal, zda správní orgán skutečně řádně prověřoval původní hodnocení, a to na základě "spolehlivého podkladu, zda dospěl k jasně a srozumitelně odůvodněnému závěru ohledně hodnocení zkoušky, a zda tento závěr je ve vztahu ke zjištěným skutečnostem přiléhavý".

V případě druhé žaloby proti výsledku písemné části zkoušky z anglického jazyka soud ještě nerozhodl, věc je totiž procesně složitější a soud musí učinit více úkonů. "Jakmile bude spis kompletní, soud ve věci rozhodne, rozhodnutí lze očekávat v horizontu týdnů," doplnila Sedláčková.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax

 


 

Kam dál?

Lidovci chtějí mít z Brna hlavní univerzitní město republiky

pondělí, 13. srpna 2012, 12:03

Jihomoravská KDU-ČSL vnímá jako jednu z hlavních krajských priorit výzkum, vývoj, a inovace, které jižní Moravě může...

Jihomoravský krajský úřad neeviduje žalobu ohledně maturity

úterý, 7. srpna 2012, 11:44

Jihomoravský krajský úřad neobdržel žádnou informaci, že by někdo z rodičů podal na kraj žalobu kvůli neúspěšné slohové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.