Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně vznikne první vzdělávací centrum v oblasti IT pro ženy

 
pátek, 6. září 2019, 12:50

O ženách a elektronice existuje nejeden vtip a ve společnosti stále ještě převládá názor, že počítače jsou jen pro kluky. To ale není pravda a dokazuje to organizace Czechitas, která ženám pomáhá poznat svět technologií. Jako vůbec první vzdělávací centrum v Česku bude zlepšovat digitální gramotnost právě v Brně.

Nízký počet žen v IT je dlouhodobým problémem. V roce 2018 pracovalo v IT zhruba jen pět procent žen. To chce změnit nezisková organizace Czechitas, která v Brně buduje vzdělávací komunitní centrum, kde se budou ženy a děti vzdělávat v digitální gramotnosti. „Chceme Brnu nabídnout inovativní prostředí vhodné ke vzdělávání, networkingu, práci a vytváření nových příležitostí,“ říká zakladatelka organizace Dita Přikrylová.

Prostory získaly Czechitas darem 

Prostory o rozloze 1 500 m2 získala organizace v areálu CTP Ponávka darem na dva roky. V přepočtu jde o grant v hodnotě 25 milionů korun. „Máme v úmyslu využít kapacity na maximum možného. Plánujeme v Brně uspořádat celkem 326 akcí pro zhruba šest tisíc účastníků za rok,“ popisuje plány Czechitas provozní ředitelka Lenka Franců.

Areál zahrnuje vybavené učebny pro kurzy, přednáškovou aulu pro tři sta osob, kavárnu a prostor pro relaxaci. „V naší společnosti dlouhodobě podporujeme vzdělávání mladých talentů, v rámci CTParků také podporujeme růst komunit. I proto nám dává smysl podpořit Czechitas v jejím dalším růstu a umožnit tak skrze ně stovkám lidí nejen z Jihomoravského kraje rozvíjet se a případně získat zajímavé a kvalitní zaměstnání v oboru IT,“ komentuje otevření business developer CTP Jiří Kostečka.

Místo nejen pro ženy ale i rodinu a přátele

Prostory tak budou sloužit ke kurzům, jednodenním workshopům, motivačním přednáškám a letním táborům a kroužkům. Organizace nabízí programování v jazycích Python nebo Java, kurzy grafického designu, tvorby webu i digitálního marketingu. Centrum by však mělo sloužit nejen ženám ale celým rodinám a dětem. „Areál se má stát místem kde se setkávají rodiny, přátelé a obecně lidé, kteří mají rádi vzdělání a vlastní rozvoj,“ uvedla mluvčí Czechitas Barbora Kadlčková.

Proto bude významnou součástí nově vznikajícího centra i digitální dílna FabLab. „Chceme, aby si návštěvníci mohli v novém FabLabu vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, programovatelným šicím strojem nebo řezacím plotterem,“ vysvětluje Tomáš Mejzlík, který má FabLab na starosti. V dílně tak mohou vznikat prototypy produktů, projekty kutilů nebo i umělecká dílna.

Jediná v Evropě

Czechitas je první nezisková organizace ve střední Evropě, která získala 6, 5milionový grant od Google, a to rovnou dvakrát. Peníze organizace použila na projekt Digitální akademie. Vyzkoušet si FabLab a seznámit se světem IT můžete už 30. září. V týdnu do 4. října bude probíhat Open Week.

 


 

Kam dál?

Prvňáčci z jižní Moravy dostanou k zahájení školního roku dárek. Čeká...

sobota, 31. srpna 2019, 10:00

Téměř osm a půl tisíc prvňáčků z jižní Moravy dostane jako dárek do prvního školního roku vstupenky do dvanácti...

Výstava Klima se mění – změň se i ty je od úterý v Brně. Jaké dopady...

pátek, 9. srpna 2019, 15:00

Putovní výstava Klima se mění – Změň se i ty představuje základní fakta o dopadech globální změny klimatu, jejích...

Školy v Jihomoravském kraji rekonstruují třídy, zahrady i kuchyně

středa, 24. července 2019, 10:41

Letní opravy základních a mateřských škol v Jihomoravském kraji jsou v plném proudu. Nejčastěji se rekonstruují vnitřní...

Letní výuka češtiny čeká v Brně 135 studentů ze 42 zemí

úterý, 23. července 2019, 10:33

Studenti z celého světa se ode dneška seznamují s českým jazykem i kulturou na Letní škole slovanských studií, kterou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.