Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prvňáčci z jižní Moravy dostanou k zahájení školního roku dárek. Čeká na ně sto tisíc vstupenek do vědeckých center a památek

 
sobota, 31. srpna 2019, 10:00

Téměř osm a půl tisíc prvňáčků z jižní Moravy dostane jako dárek do prvního školního roku vstupenky do dvanácti vědecko-populárních center, muzeí i architektonických památek na území kraje. Díky projektu Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie obdržely zapojené školy téměř sto tisíc vstupenkových knížek v celkové hodnotě přes deset milionů korun.

Vstupenky společnými silami v průběhu letních prázdnin rozesílali pracovníci Hvězdárny a planetária Brno a zábavního vědeckého parku VIDA!. Většina z nich je platná do konce ledna 2020 a využít je může dítě do věku od šesti do devíti let. „Nápad s odměněním prvňáčků touto cestou se zrodil před třemi lety. Letos se do něj zapojil dvojnásobný počet institucí než loni,“ vysvětlil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. Knížky s volnými vstupenkami obdrželo 162 škol, které se do projektu přihlásily na základě výzvy ředitelů hvězdárny a VIDA! Ti před prázdninami oslovili všech 531 základních škol, které v kraji fungují.

Jižní Morava je jediným krajem v České republice, který podobný projekt realizuje

„Jihomoravský kraj je hrdým partnerem projektu. Díky němu naplňujeme nejen naši vizi o atraktivní prezentaci vědy na mnoha úrovních, ale hlavně motivujeme děti vstoupit do světa poznání bez finanční bariéry“ uvedl hejtman kraje Bohumil Šimek. Zároveň dodal, že věří, že mnoho rodin nebo tříd si díky tomuto dárku udělá zajímavý a smysluplný výlet. „Navíc díky tomu nejmenším návštěvníkům ukážeme, kolik zábavných a moderních vědeckých center v našem kraji máme a že věda není žádná nuda,“ konstatoval.

Děti budou moct například objevit tajemství lovců mamutů v pavlovském Archeoparku, prozkoumat vesmír na brněnské hvězdárně, zažít vědecké pokusy na vlastní kůži ve VIDA! science centru nebo obdivovat svět techniky a historických automobilů v Technickém muzeu. Díky zapojení Muzea Brněnska se prvňáčkům otevřou zdarma brány také do vily Löw-Beer, na Mohylu míru, do Podhoráckého muzea, Památníku písemnictví na Moravě nebo muzea ve Šlapanicích. Stranou nezůstalo ani Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity a Mahenův památník, který provozuje Knihovna Jiřího Mahena v Brně, nebo Zámek Slavkov – Austerlitz.

Od brněnské hvězdárny a science centra k dalším šesti institucím, do kterých se budou moct prvňáčci díky vstupenkám podívat

Když jsme tento projekt před třemi lety rozjížděli, zapojila se do něj pouze Hvězdárna a VIDA!. Mám radost, že se nám za tak krátkou dobu podařilo propojit tolik zajímavých institucí, které se nebojí těch nezvídavějších a nejnáročnějších návštěvníků,“ řekl Dušek. „Prvňáčkům tak pomůžeme otevřít dveře do světa vědy a poznání s mnoha atraktivními tématy, která je mohou pomoci nenásilně formovat a dávat odpovědi na otázky, kterých je každé dítě plné.“

Projekt Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie je společným vzdělávacím projektem Archeoparku Pavlov, Hvězdárny a planetária Brno, Muzea Brněnska, Mendelova muzea Masarykovy univerzity, Technického muzea v Brně, VIDA! science centra, Knihovny Jiřího Mahena a Zámku Slavkov – Austerlitz. Projekt se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové. Koordinátorem je brněnská Hvězdárna a planetárium VIDA!.

Kam se budou moct jihomoravští prvňáčci zdarma podívat? 

 • Archeopark Pavlov
 • Hvězdárna a planetárium Brno
 • Vila Löw-Beer (Muzeum Brněnska)
 • Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity
 • Mohyla míru (Muzeum Brněnska)
 • Technické muzeum v Brně
 • VIDA! science centra
 • Mahenův památník (Knihovna Jiřího Mahena v Brně)
 • Podhorácké muzeum (Muzeum Brněnska)
 • Památník písemnictví na Moravě (Muzeum Brněnska) 
 • Muzeum ve Šlapanicích (Muzeum Brněnska)
 • Zámek Slavkov - Austerlitz
Napsal Sára Davidová | Foto VIDA! science centrum
 


 

Kam dál?

Výstava Klima se mění – změň se i ty je od úterý v Brně. Jaké dopady...

pátek, 9. srpna 2019, 15:00

Putovní výstava Klima se mění – Změň se i ty představuje základní fakta o dopadech globální změny klimatu, jejích...

Školy v Jihomoravském kraji rekonstruují třídy, zahrady i kuchyně

středa, 24. července 2019, 10:41

Letní opravy základních a mateřských škol v Jihomoravském kraji jsou v plném proudu. Nejčastěji se rekonstruují vnitřní...

Letní výuka češtiny čeká v Brně 135 studentů ze 42 zemí

úterý, 23. července 2019, 10:33

Studenti z celého světa se ode dneška seznamují s českým jazykem i kulturou na Letní škole slovanských studií, kterou...

Studenti vysokých škol prezentovali své vize budoucnosti dopravní...

úterý, 2. července 2019, 20:30

Minulý týden proběhlo v kongresovém sále Centrály VIG ČR slavnostní vyhlášení prvního ročníku soutěže pro vysokoškolské...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.