Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce získat od státu desítky milionů na rovný přístup ke vzdělávání, podpoří i znevýhodněné děti

 
pátek, 5. dubna 2019, 10:00

Školy, které spádově pokrývají sociálně vyloučené lokality, i další vzdělávací zařízení, kam chodí větší počet žáků ze socioekonomicky znevýhodněného či kulturně odlišného prostředí, by mohly dostat dotaci 95 milionů. Cílem je vyrovnat rozdíly mezi běžnými žáky a znevýhodněnými dětmi.

Mateřské a základní školy ze sociálně vyloučených lokalit by mohly získat peníze na program s názvem Podpora předškolního a základního vzdělávání ve městě Brně. Cílem projektu je zvyšování kvality základního a předškolního vzdělávání a zapojení co největšího počtu dětí do předškolního vzdělávání v Brně. Peníze na projekt, které by mohly pokrýt 95 % nákladů, by město mohlo  získat od ministerstva školství.

Brněnští radní projekt doporučili ke schválení zastupitelům města. Pokud projekt odsouhlasí také zastupitelé, bude možné žádat o poskytnutí dotace.

Na projektu se bude podílet 138 mateřských a 68 základních škol na území Brna a také organizace, které se věnují neformálnímu vzdělávání. Navazuje přitom na vzdělávací aktivity, které zvyšují úspěšnost přípravy žáků ve městě kontinuálně už od roku 2014. Mimo práci s dětmi bude navíc zaměřen i na hledání dalších možností spolupráce s rodiči. Je to tedy další způsob, jak můžeme pozitivně ovlivnit vzdělávání dětí,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Pomohou i neziskovky

Do oblasti podpory vzdělávání budou zapojeny neziskové organizace, které se vzdělávání dětí na území Brna dlouhodobě věnují.

„Zajistí například doučování vybraných dětí, jejich neformální vzdělávání, důležité učební pomůcky a zprostředkují i pracovníky pro práci s rodiči. Mateřské školy, které splní podmínky výzvy, budou moci zavést pozice školních asistentů, na základních školách pak vzniknou nová místa koordinátorů, pracovníků pro doučování žáků nebo metodiků pro práci s rodinou. Podle našich předpokladů tuto možnost využijí desítky škol. V rámci projektu ale bude zajištěno i další vzdělávání pedagogických pracovníků, kteří již na školách působí,“ uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.

O přidělení dotace rozhodne Ministerstvo školství

Projekt svojí náplní spadá do Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, kam je možné přihlašovat projekty už od 21. ledna 2019. Příjem žádostí potrvá do konce školního roku. Při velkém počtu žádostí však není jisté, zda Brno tuto dotaci dostane. Ministerstvo školství se zaměří na polohu škol a na termín, kdy byla žádost předložena. 

Projekt je tedy vhodné odevzdat v co nejkratším termínu, abychom měli šanci získat plnou podporu,“ dodal Robert Kerndl.

Napsal Brněnská Drbna | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky škola, dotace, děti

 


 

Kam dál?

Na filozofické fakultě v Brně končí rekonstrukce, má nový vstup

úterý, 28. srpna 2018, 07:35

Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně končí rozsáhlá rekonstrukce, vše je potřeba zvládnout před začátkem...

Přes čtyřicet škol v Brně se dočkalo oprav. Většina bude hotová do...

čtvrtek, 23. srpna 2018, 14:00

Necelé dva týdny zbývají do začátku nového školního roku. Na několika místech v Brně přivítají děti nově...

Na jihu Moravy nepřibyl nový případ žloutenky, nákaza stále hrozí

sobota, 25. února 2017, 15:05

V kraji za poslední týden nepřibyl žádný nový případ žloutenky. Hygienici však stále prověřují několik podezření,...

Na jižní Moravě se zvýšil počet nemocných v chřipkové epidemii

pátek, 24. února 2017, 21:08

V kraji po několika týdnech poklesu vzrostl za poslední týden počet lidí s akutními respiračními onemocněními a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.