Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce získat od státu desítky milionů na rovný přístup ke vzdělávání, podpoří i znevýhodněné děti

 
pátek, 5. dubna 2019, 10:00

Školy, které spádově pokrývají sociálně vyloučené lokality, i další vzdělávací zařízení, kam chodí větší počet žáků ze socioekonomicky znevýhodněného či kulturně odlišného prostředí, by mohly dostat dotaci 95 milionů. Cílem je vyrovnat rozdíly mezi běžnými žáky a znevýhodněnými dětmi.

Mateřské a základní školy ze sociálně vyloučených lokalit by mohly získat peníze na program s názvem Podpora předškolního a základního vzdělávání ve městě Brně. Cílem projektu je zvyšování kvality základního a předškolního vzdělávání a zapojení co největšího počtu dětí do předškolního vzdělávání v Brně. Peníze na projekt, které by mohly pokrýt 95 % nákladů, by město mohlo  získat od ministerstva školství.

Brněnští radní projekt doporučili ke schválení zastupitelům města. Pokud projekt odsouhlasí také zastupitelé, bude možné žádat o poskytnutí dotace.

Na projektu se bude podílet 138 mateřských a 68 základních škol na území Brna a také organizace, které se věnují neformálnímu vzdělávání. Navazuje přitom na vzdělávací aktivity, které zvyšují úspěšnost přípravy žáků ve městě kontinuálně už od roku 2014. Mimo práci s dětmi bude navíc zaměřen i na hledání dalších možností spolupráce s rodiči. Je to tedy další způsob, jak můžeme pozitivně ovlivnit vzdělávání dětí,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Pomohou i neziskovky

Do oblasti podpory vzdělávání budou zapojeny neziskové organizace, které se vzdělávání dětí na území Brna dlouhodobě věnují.

„Zajistí například doučování vybraných dětí, jejich neformální vzdělávání, důležité učební pomůcky a zprostředkují i pracovníky pro práci s rodiči. Mateřské školy, které splní podmínky výzvy, budou moci zavést pozice školních asistentů, na základních školách pak vzniknou nová místa koordinátorů, pracovníků pro doučování žáků nebo metodiků pro práci s rodinou. Podle našich předpokladů tuto možnost využijí desítky škol. V rámci projektu ale bude zajištěno i další vzdělávání pedagogických pracovníků, kteří již na školách působí,“ uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.

O přidělení dotace rozhodne Ministerstvo školství

Projekt svojí náplní spadá do Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, kam je možné přihlašovat projekty už od 21. ledna 2019. Příjem žádostí potrvá do konce školního roku. Při velkém počtu žádostí však není jisté, zda Brno tuto dotaci dostane. Ministerstvo školství se zaměří na polohu škol a na termín, kdy byla žádost předložena. 

Projekt je tedy vhodné odevzdat v co nejkratším termínu, abychom měli šanci získat plnou podporu,“ dodal Robert Kerndl.

Napsal Brněnská Drbna | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky škola, dotace, děti

 


 

Kam dál?

Na filozofické fakultě v Brně končí rekonstrukce, má nový vstup

úterý, 28. srpna 2018, 07:35

Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně končí rozsáhlá rekonstrukce, vše je potřeba zvládnout před začátkem...

Přes čtyřicet škol v Brně se dočkalo oprav. Většina bude hotová do...

čtvrtek, 23. srpna 2018, 14:00

Necelé dva týdny zbývají do začátku nového školního roku. Na několika místech v Brně přivítají děti nově...

Na jihu Moravy nepřibyl nový případ žloutenky, nákaza stále hrozí

sobota, 25. února 2017, 15:05

V kraji za poslední týden nepřibyl žádný nový případ žloutenky. Hygienici však stále prověřují několik podezření,...

Na jižní Moravě se zvýšil počet nemocných v chřipkové epidemii

pátek, 24. února 2017, 21:08

V kraji po několika týdnech poklesu vzrostl za poslední týden počet lidí s akutními respiračními onemocněními a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.