Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České dráhy v Brně postaví opravárenskou halu za čtvrt miliardy

 
čtvrtek, 8. února 2018, 16:58

ČD letos chtějí stavět opravárenskou halu v Brně za 250 milionů České dráhy chtějí letos začít se stavbou nové opravárenské haly v Brně-Maloměřicích, která má výrazně usnadnit manipulaci s dlouhými jednotkami RegioPanter a InterPanter. Na jižní Moravě začaly jezdit teprve v roce 2014. Současné zázemí se před více než 50 lety budovalo pro opravy lokomotiv a pro jednotky je délka opravárenských hal nedostatečná. Cena za novou halu má být čtvrt miliardy, uchazeči o zakázku mohou podat nabídku do konce února.

S vlakovými jednotkami je nyní potřeba pracně posunovat pomocí lokomotivy tak, aby se všechny vozy jednotky dostaly k prohlížecím lávkám, bez kterých nelze provést údržbu technologií umístěných na střeše vlaku.

Hala má být dlouhá přes 150 metrů, budou v ní dvě koleje a technologické zázemí. „Údržba bude díky tomu rychlejší a levnější, protože odpadne v současné době nezbytná a časově náročná manipulace s elektrickými jednotkami," uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Brněnské depo se stará o 14 rychlíkových jednotek InterPanter a o sedm jednotek pro osobní vlaky RegioPanter. Kvůli tomu se musela změnit organizace práce a provozní zvyklosti.

Již před více než rokem také České dráhy zbouraly nepotřebnou a nefunkční kotelnu, odvezly letitou navážku starého popela, a vzniklo tak místo pro další kolej. Součástí stavby bude i částečná úprava kolejiště a trakčního vedení, aby manipulace s vlaky v depu byla co nejefektivnější.

Maloměřické depo vzniklo v roce 1964 a sloužilo parním lokomotivám, později pro údržbu elektrických a motorových lokomotiv. Dodnes se zde však opravují i historické parní lokomotivy a také letité elektrické jednotky řady 560, které by měly být nejpozději v roce 2023 nahrazeny novými, které nakoupil Jihomoravský kraj. Právě od tohoto roku chce kraj uzavřít dlouhodobou smlouvu s jediným dopravcem pro všechny linky. České dráhy tak chtějí nabídnout kromě provozování vlaků právě i opravárenské zázemí, kterým zatím žádná konkurence na území kraje nedisponuje.
 

Foto ČD | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Půda je plná pesticidů, i těch léta zakázaných. Škodlivé látky se...

čtvrtek, 8. února 2018, 12:11

Přestože je nebezpečí spojené s jejich užíváním dlouhodobě dobře známé, je česká zemědělská půda plná pesticidů....

TRAILER TÝDNE: Pokračování legendárního Krokodýla Dundee? Zatlačte...

čtvrtek, 8. února 2018, 11:09

Jak to chodí v Austrálii už známe z filmů o Dundeem. Na internetu se díky americkému Super Bowlu objevila upoutávka na...

FOTO: Moravák by se mohl začít předělávat už letos. Stane se z něj...

středa, 7. února 2018, 15:03

Brno za 30 milionů korun zrekonstruuje Moravské náměstí, kde bude odpočinková zóna s restaurací, kavárnou, dětským...

Z Brna dnes vyjedou kamiony s nadměrným nákladem. Řidiči musí počítat...

středa, 7. února 2018, 11:33

Brněnští řidiči by dnes v noci měli počítat s částečným omezením dopravy. Z Brna totiž vyjedou dva kamiony s nadměrným...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Brněnský policista odmítl úplatek v...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBNA VAŘÍ: Malá dovolená i když nikam nejedete

Pusťte si do života nové chutě a udělejte si doma takovou malou dovolenou doplněnou o trochu Středozemí. Nakrájená čerstvá bagetka, grilované maso, k němu nějaký dobrý dip, salát a sklenička vychlazeného bílého vína. To je pro mě představa ideální letní večeře, ať už z grilu nebo připravené doma.

Za stáčení tachometrů bude hrozit pokuta až půl milionu korun

Pokuta až půl milionu korun bude od 1. října hrozit prodejcům a motoristům za stáčení tachometru. Novelu zákona schválil ve středu senát. O novinkách informovalo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Manipulaci s počítadly na tachometru dosud zákon neupravoval.

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

Se smutnou zprávou dnes přišla brněnská zoo. Po náročné operaci zubů zemřel samec ledního medvěda Umca. Umca se narodil v Kazachstánu, do brněnské zoo se přistěhoval v roce 1999 a se samicí Corou zplodil pět mláďat.