Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Externí defibrilátory na jihu Moravy loni zachránily přes stovku lidí

 
pondělí, 29. ledna 2018, 12:06

Automatické externí defibrilátory loni v Jihomoravském kraji zachránily 113 lidí se zástavou srdce. Mají je k dispozici hasiči, policisté i některé radnice městských částí, jsou však i na veřejných místech, například na nádraží.

Záchranná služba registruje v kraji 135 externích defibrilátorů, loni byl systém aktivovaný ve 311 případech. „Při včas zahájené resuscitaci pomocí defibrilátoru, která vždy musí být zkombinovaná s masáží hrudníku, se naděje na přežití postiženého pohybuje mezi 70 a 80 procenty. S každou minutou prodlevy se zahájením resuscitace klesá naděje na záchranu o deset procent," uvedla za záchrannou službu autorka projektu Barbora Zuchová.

Desítky zařízení na veřejných místností 

Jen v Brně jsou rozmístěny desítky defibrilátorů, některé i na veřejných místech. Část jich pořídilo město, jiné kraj a další organizace. Mají je hasiči či policisté. Nacházejí se například na náměstí Svobody, Zelném trhu, Mendlově náměstí, autobusovém a železničním nádraží, Brněnské přehradě, na výstavišti, hvězdárně, Špilberku, rektorátu Masarykovy univerzity nebo v budovách magistrátu a na dalších místech. Mají je k dispozici i radnice některých městských částí.

V Brně zachraňovali hasiči

V Brně se dnes setkali i dva zachránění se svými zachránci. V prosinci byl náhlou zástavou oběhu postižen jednasedmdesátiletý muž při hraní volejbalu. „Já si nepamatuji vůbec nic, při volejbale jsem šel do bezvědomí. Probudil jsem se, až mne resuscitovali. Chtěl bych hrozně moc poděkovat všem, kteří se na mé záchraně podíleli," uvedl muž. Resuscitoval ho profesionální hasič, který byl svědkem události, na místo díky systému vyjeli dobrovolní
hasiči s defibrilátorem a muže zachránili jedním úspěšným výbojem.

Náhlá zástava srdce postihla na Silvestra v domácím prostředí i třiadvacetiletého mladíka. Začal si stěžovat na nepříjemný pocit na hrudi a následně za přítomností blízkých ztratil vědomí. I zde byli na místě nejdříve dobrovolní hasiči s defibrilátorem, v tomto případě bylo zapotřebí dvou výbojů. „Mladíkovi se dostala rychlé a kvalitní pomoc ještě před příjezdem záchranné služby," uvedla Zuchová.

Záchranu zvládne i laik

Automatizovaný externí defibrilátor je počítačově řízené zařízení určené pro laiky, které je schopno analyzovat křivku EKG. V případě potřeby vede laického zachránce hlasovými pokyny i pokyny na obrazovce k provedení resuscitace správným způsobem a v případě potřeby i k provedení bezpečné defibrilace

Foto ilustrační foto | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Slavný brněnský neexistující bar má nového bráchu. Libuje si ve...

pondělí, 29. ledna 2018, 10:49

Pokud jste v minulých pětadvaceti letech v Brně řekli: „Jdeme na whisky a ten nejlepší tatarák“, neznamenalo to nic...

Masarykův onkologický ústav chystá historicky první den otevřených...

neděle, 28. ledna 2018, 16:42

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně poprvé uspořádá den otevřených dveří, aby se zájemci mohli podívat, jak se...

Jihomoravští hasiči vyjížděli v sobotu k jedenácti nehodám, čtrnáct...

neděle, 28. ledna 2018, 16:29

Pořádně napilno měli o víkendu jihomoravští hasiči. Vyjížděli dohromady k 11 nehodám, při kterých se zranilo 14 lidí.

Dobrovolníci v brněnské zoo loni odpracovali 1500 hodin

neděle, 28. ledna 2018, 13:38

Dobrovolníci v brněnské zoo loni odpracovali bezmála 1500, přibližně stejně jako o rok dříve. Nejpilnější dobrovolník...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.