Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masarykův onkologický ústav chystá historicky první den otevřených dveří

 
neděle, 28. ledna 2018, 16:42

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně poprvé uspořádá den otevřených dveří, aby se zájemci mohli podívat, jak se nádorová onemocnění diagnostikují, léčí a také zkoumají. Akce má pomoci ještě víc odbourat obavy těch, kteří se zdráhají jít na vyšetření a mají strach z nemoci samé. Lidé mohou přijít v sobotu 3. února v 10:00. Den otevřených dveří se ve stejný den koná v Olomouci v Ústavu molekulární a translační medicíny na lékařské fakultě od 13:00.

Mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová upozornila, že v Brně je potřeba přijít hned na začátek, protože po úvodním slově ředitele Jana Žaloudíka se zájemci rozdělí do skupin a zaměstnanci je provedou po různých pracovištích. „Lidé se však nemusí registrovat na rozdíl od Olomouce," uvedla.

Pracoviště se zájemcům otevřou u příležitosti Světového dne proti rakovině, který je v neděli 4. února. „Od roku 2000 se výrazně podařilo změnit vnímání rakoviny, ale v menšině stále přetrvává strach z onemocnění, bojí se přijít do nemocnice. Snažíme se přitáhnout širokou veřejnost," řekl náměstek pro vědu, výzkum a výuku MOÚ Marek Svoboda.

Lidé v Brně uvidí nejmodernější přístroje, jako jsou lineární urychlovače, pracoviště nukleární medicíny, mamograf, podívají se, jak se ředí cytostatika.

Na rakovinu ročně umře na světě zhruba osm milionů lidí, v Česku to bylo loni 29.000, počty velice mírně rostou. Je to čtvrtina všech úmrtí v Česku. Výrazně však roste počet nemocných, a tedy i úspěšně vyléčených. „Ročně se v Česku diagnostikuje 94.000 onemocnění a žije mezi námi 542.000 lidí, kteří se vyléčili nebo se aktuálně léčí," řekl Svoboda. Růst počtu nádorových onemocnění činí 20 procent za deset let.

Lékaři věnující se léčbě rakoviny se snaží stále o osvětu, která může pomoci výrazně snížit úmrtnost. „Důležitá je prevence a včasný záchyt. Samozřejmě je naší snahou také účinnější léčba, a tedy podpora výzkumu," řekl Svoboda. Výzkum je však velmi náročný a často trvá tak dlouho, že se výsledku výzkumníci někdy ani nedočkají. Lékaři také apelují na zdravý životní styl. Podle nich by mohl snížit výskyt rakoviny až o 30 procent. „Jedná se o kouření, pohyb a zdravé jídlo," vyjmenoval klíčové faktory Svoboda.

Připomněl také, že se například stále nedaří zvýšit procento žen, které mezi 25 až 70 lety chodí na pravidelný screening rakoviny děložního čípku, je jich jen 55 procent. Hodně si lékaři slibují od zavedení samoodběrového vyšetření, kdy si žena sama udělá stěr z pochvy a pošle jej do laboratoře. „V pilotním projektu se podařilo úspěšně vyšetřit všechny vzorky a mimo jiné se ukázalo, že čtvrtina žen má vysoce rizikový genotyp," řekl Svoboda.

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Jihomoravští hasiči vyjížděli v sobotu k jedenácti nehodám, čtrnáct...

neděle, 28. ledna 2018, 16:29

Pořádně napilno měli o víkendu jihomoravští hasiči. Vyjížděli dohromady k 11 nehodám, při kterých se zranilo 14 lidí.

Dobrovolníci v brněnské zoo loni odpracovali 1500 hodin

neděle, 28. ledna 2018, 13:38

Dobrovolníci v brněnské zoo loni odpracovali bezmála 1500, přibližně stejně jako o rok dříve. Nejpilnější dobrovolník...

Člen volební komise v Brně se v průběhu voleb soustavně opíjel,...

sobota, 27. ledna 2018, 09:14

První den druhého kole prezidentských voleb se v Brně obešel bez závažnějších incidentů. Tedy až na jednoho člena...

V Brně otevřeli druhý největší Impact Hub na světě

pátek, 26. ledna 2018, 15:14

Od čtvrtka se může Brno pyšnit největším evropským coworkingovým centrem sítě Impact Hub. S rozlohou 3450 m² se řadí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.