Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Lékaři je kritizují, ministerstvo vychvaluje. Léky od nového roku dostanete jen na eRecept

 
sobota, 20. ledna 2018, 15:26

Elektronické recepty jsou kontroverzním tématem v oblasti lékařství. Zatímco je ministerstvo zdravotnictví vychvaluje do nebes, lékaři jsou často spíše skeptičtí. Jak nové eRecepty fungují jsme se zeptali několika doktorů i lékárníků.

Od letošního 1. ledna je vydávání eReceptů pro lékaře povinné. Vypisování běžných listinných receptů, na které jsme byli zvyklí, ještě letos nebude pokutováno. Podle ministerstva zdravotnictví se může u eReceptu pacient i lékař těšit hned z několika výhod. „Pacient často nemusí ani navštívit lékaře a lék mu může být předepsán na dálku. Je to výhoda hlavně pro chronicky nemocné, kteří si k lékaři chodí jen pro recept,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Lékař bude mít také možnost zkontrolovat, zdali si předepsaný lék pacient opravdu vyzvedl. Tuto výhodu si chválí i Dagmar Paťhová,praktická lékařka pro děti a dorost. Elektronické recepty vydává už od jara minulého roku. „Je praktické, že rodiče si mohou o recept zavolat a nemusí chodit do ordinace. Ušetří to mnoho času,“ říká.

Ne všichni jsou ale v tomto názoru zajedno. Česká lékařská komora (ČLK) nazývá eRecepty „nevydařeným experimentem“ a kritizuje především jejich nedotaženou podobu. Již na sjezdu ČLK v polovině loňského listopadu varoval prezident komory Milan Kubek před jejich dopadem na starší lékaře. Pro ty by totiž mohly představovat nepřekonatelný problém. Mnoho z nich by kvůli tomu mohlo předčasně skončit a náhrada za ně není.

Někteří lékárníci i lékaři si stěžují na zbytečnou administrativu

Nový systém zatím nezavedli všichni lékaři. Mezi nimi je i českobudějovická praktická lékařka Marie Heřmanová, která brzy začne eRecepty vydávat. Nijak se na ně ale netěší. „Žádný pokrok to nepřinese. Bude to jen práce navíc a vydávání potrvá déle,“ vysvětluje.

Na zbytečnou administrativu si stěžují i lékárníci. „Elektronické recepty nám přinesly jen zdržení a komplikace. Vydávání léku na ně je zdlouhavé a čárové kódy často nefungují, jak by měly. Navíc recept od každého lékaře vypadá úplně jinak, takže je složité se v nich vyznat,“  tvrdí. To jsou jen některé ze stížností, které jsme vyslechli v budějckých lékárnách.

Někteří lékárníci a doktoři ale uznávají, že přínosem bude funkce systému eReceptů zvaná Lékový záznam. Ten bude k dispozici pacientům a případně i lékařům, kteří díky němu budou moct zjistit, zdali pacient nebere více léků se stejným účinkem. Tato a mnohé další funkce eReceptu ale ještě nefungují a jejich zavedení vyžaduje změnu legislativy.

Přestože se nový systém nyní často setkává s ostrou kritikou, v budoucnu by se měly projevit jeho klady. Například to, že propojí pacienty, lékaře a lékárníky a umožní tím lepší komunikaci mezi nimi a následně i efektivnější péči. To ale zřejmě ještě nějakou dobu potrvá.

Napsal(a) Klára Fořtová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

VIDEO: Po Brně pobíhala husa, dostala ozbrojený doprovod

sobota, 20. ledna 2018, 14:55

Nevídaného účastníka provozu potkali svědci ve čtvrtek odpoledne v medlánecké Matalově ulici. Mezi auty na silnici se...

Do Brna v neděli přijede prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Doprovodí...

sobota, 20. ledna 2018, 13:01

Debatu a vystoupení celé řady umělců chystá na nedělí odpoledne brněnské Semilasso. V Brně se představí do druhého kola...

FOTO: Stovky krásných šatů, kytice, prstýnky, dobrůtky. V Brně dnes...

pátek, 19. ledna 2018, 16:53

Svátek pro všechny nadcházející nevěsty, ženichy a družičky! Ve Fait Gallery vedle Vaňkovky dnes odstartoval Svatební...

Do Brna se v květnu nejspíš přestěhuje Slovanská epopej

čtvrtek, 18. ledna 2018, 14:22

Brněnské výstaviště bude letos hostit velkolepou výstavu k výročí 100 let od založení Československa. Program projektu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policisté nachytali v brněnském klubu...

  • Na Veveří u Albertu bourají staré vojenské...

  • FOTO: Poznáte tohoto zloděje? Krade kabelky...

  • Mladíci vykradli z automatu třicet litrů...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Čech zahynul na thajském ostrově Samui. Zřítil se ze srázu...

Dvaatřicetiletý český turista přišel o život na thajském prázdninovém ostrově Samui. Při...

Češi by z EU nevystoupili, skepse vůči unii je ale výrazná

Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky, ukázal...

Amnesty International kritizuje Česko za odmítání uprchlíků...

Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu...