Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lékaři je kritizují, ministerstvo vychvaluje. Léky od nového roku dostanete jen na eRecept

 
sobota, 20. ledna 2018, 15:26

Elektronické recepty jsou kontroverzním tématem v oblasti lékařství. Zatímco je ministerstvo zdravotnictví vychvaluje do nebes, lékaři jsou často spíše skeptičtí. Jak nové eRecepty fungují jsme se zeptali několika doktorů i lékárníků.

Od letošního 1. ledna je vydávání eReceptů pro lékaře povinné. Vypisování běžných listinných receptů, na které jsme byli zvyklí, ještě letos nebude pokutováno. Podle ministerstva zdravotnictví se může u eReceptu pacient i lékař těšit hned z několika výhod. „Pacient často nemusí ani navštívit lékaře a lék mu může být předepsán na dálku. Je to výhoda hlavně pro chronicky nemocné, kteří si k lékaři chodí jen pro recept,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Lékař bude mít také možnost zkontrolovat, zdali si předepsaný lék pacient opravdu vyzvedl. Tuto výhodu si chválí i Dagmar Paťhová,praktická lékařka pro děti a dorost. Elektronické recepty vydává už od jara minulého roku. „Je praktické, že rodiče si mohou o recept zavolat a nemusí chodit do ordinace. Ušetří to mnoho času,“ říká.

Ne všichni jsou ale v tomto názoru zajedno. Česká lékařská komora (ČLK) nazývá eRecepty „nevydařeným experimentem“ a kritizuje především jejich nedotaženou podobu. Již na sjezdu ČLK v polovině loňského listopadu varoval prezident komory Milan Kubek před jejich dopadem na starší lékaře. Pro ty by totiž mohly představovat nepřekonatelný problém. Mnoho z nich by kvůli tomu mohlo předčasně skončit a náhrada za ně není.

Někteří lékárníci i lékaři si stěžují na zbytečnou administrativu

Nový systém zatím nezavedli všichni lékaři. Mezi nimi je i českobudějovická praktická lékařka Marie Heřmanová, která brzy začne eRecepty vydávat. Nijak se na ně ale netěší. „Žádný pokrok to nepřinese. Bude to jen práce navíc a vydávání potrvá déle,“ vysvětluje.

Na zbytečnou administrativu si stěžují i lékárníci. „Elektronické recepty nám přinesly jen zdržení a komplikace. Vydávání léku na ně je zdlouhavé a čárové kódy často nefungují, jak by měly. Navíc recept od každého lékaře vypadá úplně jinak, takže je složité se v nich vyznat,“  tvrdí. To jsou jen některé ze stížností, které jsme vyslechli v budějckých lékárnách.

Někteří lékárníci a doktoři ale uznávají, že přínosem bude funkce systému eReceptů zvaná Lékový záznam. Ten bude k dispozici pacientům a případně i lékařům, kteří díky němu budou moct zjistit, zdali pacient nebere více léků se stejným účinkem. Tato a mnohé další funkce eReceptu ale ještě nefungují a jejich zavedení vyžaduje změnu legislativy.

Přestože se nový systém nyní často setkává s ostrou kritikou, v budoucnu by se měly projevit jeho klady. Například to, že propojí pacienty, lékaře a lékárníky a umožní tím lepší komunikaci mezi nimi a následně i efektivnější péči. To ale zřejmě ještě nějakou dobu potrvá.

Napsal(a) Klára Fořtová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

VIDEO: Po Brně pobíhala husa, dostala ozbrojený doprovod

sobota, 20. ledna 2018, 14:55

Nevídaného účastníka provozu potkali svědci ve čtvrtek odpoledne v medlánecké Matalově ulici. Mezi auty na silnici se...

Do Brna v neděli přijede prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Doprovodí...

sobota, 20. ledna 2018, 13:01

Debatu a vystoupení celé řady umělců chystá na nedělí odpoledne brněnské Semilasso. V Brně se představí do druhého kola...

FOTO: Stovky krásných šatů, kytice, prstýnky, dobrůtky. V Brně dnes...

pátek, 19. ledna 2018, 16:53

Svátek pro všechny nadcházející nevěsty, ženichy a družičky! Ve Fait Gallery vedle Vaňkovky dnes odstartoval Svatební...

Do Brna se v květnu nejspíš přestěhuje Slovanská epopej

čtvrtek, 18. ledna 2018, 14:22

Brněnské výstaviště bude letos hostit velkolepou výstavu k výročí 100 let od založení Československa. Program projektu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Zfetovaný muž lezl na hlavním nádraží po...

  • Schváleno. Vláda souhlasí s přesunem...

  • Tak dlouho honil, až ho dohonili. Strážníci...

  • Do konce roku budou všechny vozy brněnské...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie skoro 50 videoher

Saúdská Arábie v pondělí zakázala bezmála 50 populárních videoher. Děje se tak podle agentury AP poté, co se objevily zprávy, že dvě děti v království spáchaly sebevraždu, ke které je přiměla online hra známá jako Modrá velryba. O hru se zajímá také policie v Česku.

Kauza pomalovaných poníků: Už se to nebude opakovat, zní ze Šiklova mlýna. Personál dostal pokuty a vyhazov

Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole na Žďársku se o minulém víkendu dostalo výrazně do povědomí veřejnosti, bohužel ne v pozitivním smyslu. Po tragédii, při které pod koly turistického vláčku zemřel pětiletý chlapec, vzbudila bouři nevole i netradiční zábava, během které si děti malovaly na poníky.

KOMENTÁŘ: Hromadné žaloby – dostane problém exekucí mladší sestru?

Debaty o krocích nové vlády v minulých týdnech předznamenávaly hlavně diskuse o možném obsazení ministerských křesel. A debaty o jménech ministrů a ministryň (pardon, asi mělo být pořadí naopak, nevím jaký genderový trend nyní platí) zase šly ruku v ruce s tématy, která je možné od nové administrativy očekávat.