Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové končí s vykopávkami ve Vojtově ulici. Město tam postaví byty

 
pátek, 5. ledna 2018, 07:00

Archeologové končí se svými pracemi ve Vojtově ulici. S výsledky mohou být více než spokojeni. Objevili mimo jiné první důkaz, že se na území města pohybovali římští vojáci. Lokalitu městu předávají 15. ledna. V březnu tam začne Brno stavět dva domy, a to jeden se startovacími byty a druhý pro seniory.

„Při záchranném výzkumu jsme odkryli pozůstatek krátkodobého tábora. Ten římští vojáci postavili ve 2. století během takzvaných markomanských válek, když útočili na Germány – tehdejší obyvatele brněnského území,“ uvedl Václav Kolařík, vedoucí výzkumu ze společnosti Archaia. „Tehdy tyto boje s Germány vedl až do své smrti císař Marcus Aurelius,“ dodal.

Archeologové prozkoumali i hroby novověkého hřbitova z 19. století a osídlení z období raného středověku a starší doby železné.

Od letošního března do prosince 2019 tam zhotovitel pro město postaví nové objekty za 330 milionů korun, respektive 410 milionů korun. Vznikne tam 116 nových bytů, z nichž bude 30 startovacích a 86 pro seniory, a také 90 parkovacích míst a velká nebytová plocha.

V jednom z domů budou vybudovány i nové prostory pro provoz pečovatelské služby Brno-střed, pobočka Knihovny J. Mahena a nová pobočka Kulturního vzdělávacího střediska Brno-střed.

Foto MMB | Zdroj MMB
 


 

Kam dál?

Které nežádoucí látky překvapí v instantní kávě?

čtvrtek, 4. ledna 2018, 13:28

Navzdory vzkvétající kávové kultuře pijí dvě třetiny českých konzumentů pravidelně instantní kávu. Průměrně připadne na...

Do Pryglu někdo vysypal čtyři tuny pneumatik

čtvrtek, 4. ledna 2018, 12:51

Povodí Moravy musí ze dna Brněnské přehrady odstranit asi 250 pneumatik. Někdo je tam pravděpodobně úmyslně vysypal....

V Brně sídlila římská vojska. Archeologové našli stopy po opevnění

čtvrtek, 4. ledna 2018, 11:15

Opevnění římské pěší legie našli archeologové v Brně ve Vojtově ulici. Jde o ojedinělý doklad období takzvaných...

VIDEO: Jihomoravští hasiči soutěžili v bláznivé japonské televizní...

středa, 3. ledna 2018, 18:54

Česká hasičská reprezentace v disciplínách TFA (hasičský silový víceboj) soutěžila v nedávné době v Japonsku. Přijala...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.