Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové našli na Brněnsku nejstarší stopy po zemědělcích ve střední Evropě

 
středa, 3. ledna 2018, 09:17

Archeologové při záchranném průzkumu v Troubsku u Brna našli stopy po nejstarších zemědělcích ve střední Evropě. Odkryli pokračování osady nositelů kultury s lineární keramikou z počátku mladší doby kamenné.

Zajímavostí je, že jedna ze sídlištních jam byla druhotně využita jako hrob velmi malého dítěte. Stejné místo fungovalo v závěru pozdní doby kamenné jako pohřebiště tvůrců kultury se zvoncovitými poháry.

Odborníci objevili celkem devět kostrových hrobů, v nichž byli zemřelí vždy uloženi v rituální, tedy skrčené, spící poloze na boku a vybaveni na cestu do záhrobí obvykle několika keramickými nádobami. „Ve dvou případech byly zaznamenány také charakteristické kostěné knoflíky, sloužící nejspíše jako ozdoby oděvu," uvedl Michal Přichystal z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Kulturu s lineární keramikou odborníci datují do období 5500-4900 před naším letopočtem. Kultura se zvoncovitými poháry spadá do rozmezí zhruba 2300-2000 před Kristem.
  

Foto ÚAPP | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Prvním narozeným miminkem v Brně je holčička Darinka

úterý, 2. ledna 2018, 13:19

První miminko narozené letos v Brně je Darina Malíková. Přišla na svět 1. ledna v jednu hodinu po půlnoci. Váží...

Při novoroční nehodě zemřel oblíbený herec Městského divadla Jakub...

úterý, 2. ledna 2018, 11:28

Zarmucující zpráva dnes přišla od Městského divadla Brno. Při nehodě na dálnici D1 v prvních hodinách Nového roku...

Zvířata v brněnské zoo si pochutnají na více jak tisíci neprodaných...

úterý, 2. ledna 2018, 10:33

Žirafy, losi, sobi, takini, a další zvířata si po Vánocích pochutnávají na vánočních stromcích, které zbyly prodejcům....

První dítě na jižní Moravě se narodilo v Břeclav, byl to chlapeček...

pondělí, 1. ledna 2018, 13:37

První dítě na jižní Moravě se letos narodilo v 0:48 v břeclavské porodnici. Chlapec Leo Kratochvíl váží 3,5 kila a měří...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.