Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce žádat o dotaci na projekt integrace cizinců

 
středa, 6. prosince 2017, 16:35

Brno chce požádat ministerstvo vnitra o dotaci 1,6 milionu korun na projekt integrace cizinců. Strategii, jak cizince začlenit do většinové společnosti, chce město formulovat příští rok.  Reaguje tak na lednové usnesení vlády, která schválila postup při uskutečnění vládní koncepce integrace cizinců, řekl novinářům náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno). Podle Českého statistického úřadu žilo na konci loňského roku v Brně bez Slováků 22.000 cizinců.

Zhruba polovina cizinců má v Brně trvalé bydliště a jejich počet od roku 2000 trvale roste. Za tu doby se zvýšil více než třikrát. Nejvíce v Brně žilo loni Ukrajinců. Bylo jich 6300, což je dokonce více než Slováků. Přes 1000 žilo v Brně také Vietnamců a Rusů, téměř 800 bylo Rumunů.

„Strategie bude součástí širokého plánu sociálního začleňování. Musíme efektivně komunikovat se všemi jazykovými či etnickými skupinami, abychom je dokázali vtáhnout do naší kultury a fungování města. Klíčem je učit je češtině a pomoct jim poznat naši kulturu, aby bylo soužití bezkonfliktní," řekl Hollan.

Jedině tak lze podle něj předejít budoucím problémům, jako je vytváření uzavřených komunit a míst, kde může být nebezpečno. Migrace je totiž v současnosti zvláště ve velkých evropských městech běžným jevem. Mnohé české firmy při nedostatku zaměstnanců usilují nyní například o dovoz levné pracovní síly z východní a jihovýchodní Evropy, což už v některých jiných regionech Česka působí problémy. V Brně je však i řada cizinců, kteří sem přicházejí jako kvalifikovaní pracovníci do nadnárodních firem.

Žádost o dotaci zatím tento týden schválili radní a příští týden ji má schválit zastupitelstvo. Celkové náklady projektu mají být 1,75 milionu korun. Město by přispělo 110.000 korunami, Jihomoravský kraj 20.000 a společnost SocioFaktor, která se na tvorbě strategie bude podílet, 45.000 korunami. Město se při tvorbě strategie chce inspirovat v zahraničí či v
Praze, kde už cizinci tvoří zhruba 15 procent všech obyvatel hlavního města, loni to bylo 185.000 lidí.

Foto Dominik Svoboda | Zdroj ČTK

Štítky integrace, Brno, dotace

 


 

Kam dál?

Nový projekt termálních lázní v Pasohlávkách počítá s hotelem,...

středa, 6. prosince 2017, 15:55

Jihomoravský kraj a obec Pasohlávky na Brněnsku dostaly projekt na výstavbu lázeňského komplexu v Pasohlávkách. V první...

VIDEO: Dva muži ukradli z brněnského hotelu státní vlajku proto, že...

středa, 6. prosince 2017, 13:54

Vzali jsme ji, protože jsme vlastenci. Takové bylo vysvětlení dvou mladíků, proč z hotelu v centru Brna ukradli vlajku...

Schváleno! Brněnská sportoviště se po Vánocích zdarma otevřou...

středa, 6. prosince 2017, 13:17

Brňané dostanou od města pozdní vánoční dárek. V povánočním čase od středy 27. prosince do pátku 29. prosince otevřou...

Program Vánoc na brněnských trzích: Středa 6. 12.

středa, 6. prosince 2017, 03:04

Svařáček, turbomošt a něco dobrého na zub je už klasikou vánočních trhů. Brno si však na adventní čas připravilo také...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Ženy dnes získají v desítkách podniků po...

  • VIDEO: Jak vypadal Špilberk v dobách své...

  • Brněnský strážník zneškodnil zloděje se...

  • Kolemjedoucí řidič našel u silnice mrtvolu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak jsou na tom zimní pneumatiky? Propadly ty nejlevnější

Chladné dny mohou přijít velmi rychle, a s nimi i povinnost zimního obutí aut. Zákon stanoví, že pokud mají zimní pneumatiky vzorek nižší než 4 mm, je třeba pořídit nové. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiky po čtyřech až šesti letech užívání. Spolehlivým rádcem při výběru kvalitních gum je časopis dTest, který ve spolupráci s německým autoklubem ADAC přinesl výsledky nového testu zimních pneumatik o průměru ráfku 14 a 16 palců. Závěr je jednoznačný – šetřit se nevyplácí.

Češi zachraňují helikoptérou slona v Indonésii, armáda asistuje

Česká nezisková organizace na záchranu pralesů a zvířat, spolek Prales dětem, se vrhla do akce, která je v historii Indonésie nevídaná. Spolek se ve spolupráci se šesti indonéskými organizacemi a armádou rozhodl přesunout kriticky ohroženého slona sumaterského uvízlého na palmové plantáži do třicet kilometrů vzdálené pralesní státní rezervace. Jak? Helikoptérou. Proč? Hrozí mu smrt rukou místních.

Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští týden může sněžit

Nezvykle teplý říjen bez srážek je u konce, v příštích dnech se začne ochlazovat a přijdou i tolik očekávané srážky. Kvůli nízkým teplotám by pak v příštím týdnu mohlo dorazit i sněžení.