Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno získalo prestižní ocenění za nejlepší evropský projekt na ukončení bytové nouze

 
středa, 11. října 2017, 14:26

Brno v úterý zaznamenalo obrovský mezinárodní úspěch. Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) udělila městu první místo za projekt Rapid Re-Housing. Porotci jej označili za nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. V rámci projektu dostalo padesát rodin, které bydlely v soukromých ubytovnách, azylových domech a jiných formách bytové nouze, možnost stát se nájemníky v městských bytech. Město přitom získává peníze za nájem přímo z dávek na bydlení. Lidé v nouzi tím dostali šanci začít znovu normální život mimo hrozná prostředí ubytoven.

„Je to velké ocenění pro náš tým a hlavně pro Brno. Je to velké nakopnutí do další práce, která pro mě osobně neskončí, dokud bude jediná rodina s dítětem bez bydlení. Protože společnost, kde děti vyrůstají bez střechy nad hlavou, není společnost, ve které chci žít," uvedl na facebooku zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno), jež má projekt na starosti. Brno uspělo v konkurenci měst jako Glasgow či Helsinky. 

Šestnáct rodin, bydlí již 12 měsíců, patnáctce z nich byla prodloužena nájemní smlouva. Projekt si tak po roce fungování drží 94% úspěšnost, což je srovnatelné s obdobnými projekty v zahraničí, a výsledek je podle magistrátu nad původní očekávání.

Česká vláda schválila před dvěma lety Strategii boje proti sociálnímu vyloučení a dala si za cíl do roku 2020 přestěhovat 6 000 rodin z ubytoven do bytů. Projekt Rapid Re-Housing Brno podle magistrátu jasně ukazuje, že to je možné a udržitelné řešení a že prakticky jakákoliv rodina si je schopna udržet bydlení, pokud je jí poskytnuta šance a správná podpora. Projekt by se tak mohl stát dlouhodobým a finančně výhodným strategickým řešením pro rodiny bez domova na celostátní úrovni.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Twitter, EU Regional Policy | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

VIDEO: V Brně se opět objevily podvodnice s falešnou sbírkou pro...

úterý, 10. října 2017, 16:37

Smutné oči, posunky naznačující sluchový hendikep a formulář opatřený logem vozíčku pro větší důvěryhodnost. Po...

Moravské zemské muzeum mimořádně vystavuje Venuši z Hlubokých Mašůvek...

úterý, 10. října 2017, 16:02

Cenné svědectví o duchovním životě pravěkých lidí, Venuši z Hlubokých Mašůvek, mimořádně vystavilo Moravské zemské...

VIDEO: Jak se chytají čtyřmetrové anakondy? Potřebujete alespoň pět...

úterý, 10. října 2017, 14:32

Ze zbrusu nové expozice se mohou těšit největší hadi z brněnské zoo. Stěhování anakond v úterý dopoledne proběhlo bez...

Brněnské strážnice zachránily srdeční masáží život epileptikovi

úterý, 10. října 2017, 11:30

Štěstí v neštěstí měl v sobotu sedmatřicetiletý muž v brněnské ulici Dornych. Při sobotní odpolední obchůzce si ho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.