Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Brno rozezní nejhlasitější skladba všech dob. K Symfonii sirén se připojí hasiči, sanitky i Komeťáci

 
čtvrtek, 14. září 2017, 15:56

Festival Moravský podzim letos rozezní doslova celé Brno, a to díky Symfonii sirén, údajně nejhlasitější skladbě v dějinách. Do rekonstrukce hlukového spektáklu Arsenije Avraamova, původně uvedeného v roce 1922 v Baku, se zapojí hasiči, sanitky, policejní vůz, dělostřelci, fanoušci hokejové Komety a parní lokomotiva. Epicentrem bude 21. října brněnské Výstaviště, návštěvníci tam pro jistotu dostanou i špunty do uší.

„Nezvyklé dílo se od doby svého uvedení dočkalo několika pokusů o rekonstrukci, ta naše je zatím jednoznačně nejambicióznější. O tom, že se jedná o událost mezinárodního významu, svědčí i fakt, že akci bude natáčet Bavorský rozhlas," řekl dramaturg pořádající Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. "Bude to nepřeslechnutelná událost," doplnila ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Dramaturgie festivalu, který potrvá od 6. do 28. října, je letos vymezená pojmy revoluce a evoluce. „Zajímá nás, co vyvolávají velké společenské změny v hudbě a kultuře," popsala Kučerová. Zazní skladby z různých dob, často jde o zřídka prováděná díla, případně úplné novinky.

Zahajovací koncert odehraje Filharmonie Brno v sále Stadionu pod taktovkou Ilana Volkova, zazní například Sinfonietta Leoše Janáčka. Už o den dřív se 15 klavíristů začne střídat v Besedním domě při provádění minimalistické skladby Vexations Erika Satieho. Během 28 hodin ji zopakují 840krát.

Pořadatelé pozvali také věhlasný ansámbl Accademia Bizantina s programem italské barokní hudby. Přijedou klavíristé Steffen Schleiermacher, Pierre-Laurent Aimard a také světoznámý David Greilsammer, který bude při koncertě střídat dva klavíry a sonáty dvou skladatelů - barokního mistra Domenica Scarlattiho a amerického experimentátora Johna Cage. Jejich sonáty mají překvapivě mnoho společného, podotkl Mikeš.

Návštěvníci festivalu také dostanou možnost vyslechnout futuristickou operu Vítězství nad sluncem. V jednom večeru zazní oratorium Poslední pohanské obřady od Broniuse Kutavičiuse a monumentální Symfonie č. 8 "Antifony" od Miloslava Kabeláče. Lidé ovšem první polovinu programu vyslechnou v evangelickém Červeném kostele, na druhou polovinu přejdou do katedrály na Petrov. Poslední pohanské obřady totiž v katolickém chrámě pořadatelé uvést nemohou. Přesný program najdou zájemci na webu filharmonie.
  

Zdroj ČTK
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Starší muž odmítal uvěřit, že Brno není...

  • V Brně se pohřešuje mladá Slovenka. Neviděl...

  • Listopadový Ježíšek pro Brňáky! Turbomošt...

  • Pisárky čekají projekty za miliardu. Město...

 
 

Kam dál?

Finalistky České Miss zaujaly fanoušky na startovním gridu na Masarykově okruhu

čtvrtek, 14. září 2017, 13:32

Areál Masarykova okruhu v Brně hostil nejen atraktivní sérii formulí BOSS GP v rámci závodního víkendu Masaryk Racing...

Konference Plán pro Brno nabídne zahraniční zkušenosti s rozvojem měst

čtvrtek, 14. září 2017, 09:46

Téměř dvacet expertů ze sedmi zemí představí během dvoudenní konference Plán pro Brno svůj pohled na městské plánování....

Tržnice Brno ve středu zahájila plný provoz. Na stromě rostly klobásy a z kašny teklo pivo

čtvrtek, 14. září 2017, 09:11

Tržnice Brno na Zelném trhu ve středu zahájila plný provoz. Nové stánky otevřeli čtyři další prodejci. Tržnice přesto...