Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Brno chce udělat z Veveří kvetoucí obchodní třídu. Zmizí z ní tranzitní doprava

 
pondělí, 11. září 2017, 16:10

Město dnes oficiálně představilo budoucí podobu ulice Veveří. Zásadní pro živoucí ulici, kde se dobře bydlí a dobře zde fungují obchody, restaurace, bistra, pivnice a další provozy, je usměrnění dopravy tak, aby odsud byla vymístěna tranzitní doprava a zůstala zde jen doprava zdrojová a cílová. Podmínkou pro realizace budoucí podoby Veveří je uskutečnění několik dalších dopravních staveb, jako je VMO Žabovřeská či levé odbočení z Vídeňské na Poříčí.

„Pro město je klíčové, aby krásné ulice jako Veveří žily, aby to byly prvořadě obchodní třídy a obytné ulice, které budou radiálně spojovat centrum města s dalšími lokálními centry. K tomu poslouží, když ulice nebudou určeny jako komunikace pro tranzitní dopravu, ale pro MHD, pěší, cyklisty a lokální automobilovou dopravu. Na Veveří stále vznikají nové hospody a obchody a naší snahou je toto podpořit. Klíčové je pro nás i to, aby se v oblasti dobře parkovalo, což tato studie řeší, stejně jako zásobování, nakupování apod.," uvedl náměstek pro dopravu Matěj Hollan.

Cílem chystaných změn není pouze zklidnění dopravy na ulici Veveří, ale komplexní řešení dopravní situace v centru města. „Zamýšlíme se nad tím, proč dnes centrem projíždí tolik aut. Samozřejmostí, se kterou počítáme a bez níž nelze záměr rekonstrukce Veveří realizovat, je vybudování VMO Žabovřeská. Také počítáme s tím, že ŘSD zrealizuje VMO Tomkovo náměstí a Rokytova. VMO se dělá pro to, aby po něm tranzit jezdil a město tedy může dělat souběžně taková opatření, aby byla tranzitující doprava směřována do tohoto silničního segmentu a neprojížděla centrem města. Jedním z takovýchto opatření je například umožnění levého odbočení z Vídeňské na Poříčí, aby se auta, která potřebují projet na sever města, dostala na kapacitní VMO a neprojížděla centrem," dodal projektant PK Ossendorf Vlastislav Novák.

„V územním plánu dlouhá desetiletí „straší" záměry jako Nová městská třída nebo tunely kolem Úvozu, které vycházejí z dávno přežitých názorů, že tranzit má projíždět centrem města a vše mu má ustoupit. Praxe je však taková, že tato dopravní řešení jsou jen na papíře a nikdo vážně neuvažuje nad jejich realizací. Proto přistupujeme k jiným řešením, které provedou tranzitující dopravu po k tomu určených kapacitních komunikacích. Centrální obchodní městské třídy, jako je právě Veveří, budou určeny převážně pro bydlení a obchod, ne pro tranzit. Věříme, že občané tyto záměry uvítají a rádi o tom s nimi budeme diskutovat," řekla zastupitelka Hana Kašpaříková.

V současné době pokračuje tvorba dokumentace pro územní řízení, kterou pořizuje odbor investiční. Po získání všech povolení bude možné přikročit k realizaci a z Veveří vytvořit skutečně tepající obchodní a obytnou třídu.

 

 

Tisková zpráva

Kam dál?

Masarykova univerzita otevírá na Moraváku první vegetariánskou a...

pondělí, 11. září 2017, 12:55

Nejen buchtičky s krémem nebo zeleninové rizoto čekají od pondělí 11. září v Akademické menze na Moravském náměstí pro...

Počet obyvatel jižní Moravy roste. Důvodem je hlavně migrace

pondělí, 11. září 2017, 10:46

V Jihomoravském kraji se letos v prvním pololetí zvýšil počet obyvatel o 1183. Je to především zásluhou stěhování. V...

Pálavské vinobraní v Mikulově zaznamenalo absolutní návštěvnický...

pondělí, 11. září 2017, 10:40

Rekordních 65 tisíc lidí navštívilo od pátku do neděle jubilejní 70. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově na...

PRŮZKUM: Lidé stále raději platí kartou. Míst, kde by chtěli vidět...

neděle, 10. září 2017, 13:54

Nárůst transakcí prostřednictvím platebních karet je zřejmý, lidé by je navíc chtěli využívat daleko častěji. Vyplývá...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Za měsíc se v Brně otevřou brány...

  • Mladá dívka z Uherského Hradiště pašovala...

  • Konečné rozhodnutí o nádraží se rýsuje. Kraj...

  • Žárlivému muži vadilo, že se mladík bavil se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Opozice po neúspěchu vlády ve Sněmovně kritizuje Babiše

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše dnes nedostala důvěru Sněmovny a...

Analýza prvního kola prezidentských voleb

Prvního kola voleb se zúčastnilo jen o trochu více lidí než v prezidentských volbách před pěti...

Horáček Drahošovi nabídl své bigboardy nebo kontaktní...

Neúspěšný kandidát Michal Horáček nabízí svému úspěšnějšímu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi do...