Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Špilas projde očekávanou rekonstrukcí. Směrem od Husovy ulice už se na něj nedostanete

 
pondělí, 17. července 2017, 12:53

Začíná dlouho očekávaná rekonstrukce vodojemů a severního přístavku na hradě Špilberku. Jejím výsledkem bude nová expozice lapidária ve vodojemech, pohodlnější vstup do kasemat a moderní restaurátorské dílny. Kvůli rekonstrukci je ode dneška uzavřen prostor za vstupní branou od ulice Husovy. Provoz Špilberku se tím však nemění. Muzeum města Brna nechává vše standardně otevřené, jediným přístupem je ale brána od ulice Gorazdovy. Při cestě z centra města tedy pouze stačí hrad obejít.

V pondělí 17. července začíná rekonstrukce vodojemů a severního přístavku na Špilberku. V prostorách jeho někdejších vodojemů vznikne prostor pro lapidárium, rekonstrukce severního přístavku zase znamená nový komfortní vstup do kasemat a nové zázemí pro restaurátorské dílny. Uvnitř vodojemů ve východním opevnění hradu se vybuduje dlouho plánované lapidárium, tedy expozice kamenných artefaktů. Lidé v ní uvidí sochy, náhrobky nebo cenné kamenné prvky ze zbouraných brněnských památek. Nová chystaná expozice Muzea města Brna ponese název „Chrám kamene“.

Kvůli rekonstrukci je proto dočasně uzavřen prostor za vstupní branou ze směru od ulice Husovy, včetně bastionu s bustou Raduita de Souches. Pro návštěvníky to znamená, že do areálu hradu vstoupí pouze vjezdovou branou od ulice Gorazdovy (tedy branou u jezírka v parku). Návštěvníci, kteří půjdou na hrad z centra města, se k bráně dostanou podél jižního opevnění po vyznačené trase. Nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat na Špilberk, je autobus. Jezdí z centra města ze zastávky Česká (z rohu Joštovy a Moravského náměstí) nebo z náměstí Míru. Přijíždí přímo k přístupové bráně.

Rekonstrukce se dotkne i vstupu do kasemat, hlavního lákadla Špilberku. Po dobu oprav se do nich výjimečně vstupuje z malého nádvoří. Otevírací doba zůstává stejná, provoz hradu se nijak nemění – návštěvníci nepřijdou o výstavy ani o kulturní akce. Práce by měly být dokončeny v říjnu 2018. Projekt s názvem „Vybudování lapidária a odborného zázemí národní kulturní památky Špilberk“ přijde na necelých 93 milionů korun. 90 % nákladů pokryje dotace z fondů Evropské unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), specifický cíl 3.1 – Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního a přírodního dědictví.

Vodojemy jsou dva obří prostory uvnitř východních hradeb Špilberku. Od konce 19. století až do války sloužily jako zásobárna pitné vody pro město. Za minulého režimu vodojemy chátraly. Neoprávnění návštěvníci, kteří do jednoho z nich vnikali zavřeným poklopem z výšky šesti metrů, tehdy na jeho zdech zanechali spoustu punkových a protikomunistických nápisů. Oba vodojemy jsou od 90. let zamčené, v roce 2004 zahájilo Muzeum města Brna jejich průzkum a naplánovalo přebudování na lapidárium. Toho se veřejnost dočká až teď.

Vodojemy a severní přístavek patří mezi poslední části hradu Špilberku, které dosud neprošly moderní rekonstrukcí. Po jejich opravě zbyde už pouze tzv. východní přístavek, v němž dnes sídlí ostraha hradu a část zázemí muzea. Jde ale o menší budovu, její oprava by neměla být náročná a neměla by ani omezit provoz.

Tisková zpráva

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Brně dnes otevřeli nejmodernější...

  • VIDEO: Brněnský autor virálních videí zase...

  • Památkáři zakročili. Mercedes musí z...

  • VIDEO: Školák vběhl přímo pod šalinu. Z...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Je fotovoltaika ekologická?

Jako obchodníka, který chce lidem nabízet skutečně smysluplné řešení, mě rozčiluje, že ačkoli...

Drbna

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna
 

Kam dál?

V Boskovicích otevřeli nový areál terénní cyklistiky. Nabídne cesty pro začátečníky i pokročilé

pondělí, 17. července 2017, 11:41

Návštěvníci Boskovic na Blanensku mohou od neděle využívat nový cyklistický areál s různými trasami, který vznikl v...

V lomu se topil muž, záchranáři jej resuscitovali

neděle, 16. července 2017, 21:30

Tonoucího muže museli dnes odpoledne zachraňovat v lomu v Blansku jihomoravští záchranáři. Muž středního věku byl...

​Vítěz Meruňkobraní spořádal neuvěřitelných dvanáct kilo jídla

neděle, 16. července 2017, 15:44

Celkem 101 meruňkových knedlíků spořádal dnes v Miroslavi na Znojemsku Kamil Hamerský z Víru na Vysočině. Vítěz...