Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové odkryli v Tišnově pravěké sídliště

 
sobota, 15. července 2017, 14:46

Archeologové odkryli v Tišnově na Brněnsku pravěké sídliště. Tehdejší obyvatelé se podle nálezů zabývali například výrobou textilu, nástrojů z kostí a parohů a překvapivě také ozdob z jantaru, fosilní pryskyřice jehličnanů. Vyplývá to ze zprávy, kterou na svém webu zveřejnil Ústav archeologické památkové péče Brno.

Záchranný archeologický výzkum v Tišnově se uskutečnil před plánovanou výstavbou bytového domu na jihovýchodním konci ulice Dlouhá. Při této příležitosti se podařilo odkrýt pokračování pravěkého sídliště, které bylo náhodně objeveno již loni při budování jihovýchodního konce komunikace této ulice.

„Nejstarší doklady osídlení v prostoru budoucího bytového domu patřily nositelům kultury s moravskou malovanou keramikou z přelomu mladší a pozdní doby kamenné. Mezi běžnými sídlištními jámami se vyskytlo také několik hlubokých žlabovitých objektů, jejichž smysl zatím zůstává nejasný," uvedl archeolog Michal Přichystal.

Vrchol doby osídlení místa podle něj spadá do starší doby železné, tedy období, které trvalo zhruba mezi lety 750 - 450 před naším letopočtem. Archeologové našli základy dvou nadzemních staveb kůlové konstrukce a dva nejspíše suterény patrových budov.

Z mladší doby kamenné odborníci nalezli trosky hrnčířské pece s vypalovací komorou oddělenou od dvou topných kanálů oválným roštem a s navazující předpecní jámou.
 

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Brno bude udělovat ceny za hrdinské činy

sobota, 15. července 2017, 11:34

Brno se i s Jihomoravským krajem zapojí do udělování ceny zvané Křesadlo, která je určená dobrovolníkům za nezištnou...

Povodí Moravy opraví vodní nádrž Boskovice. Rekonstrukce vyjde na sto...

pátek, 14. července 2017, 13:38

Státní podnik Povodí Moravy v průběhu současného léta zahájí rekonstrukci vodní nádrže Boskovice na Blanensku, stavba...

V Brně startuje multižánrový festival ProArt. Nabídne řadu workshopů...

pátek, 14. července 2017, 12:25

Workshop tvůrčího psaní se spisovatelem Martinem Reinerem zahajuje dnes odpoledne brněnskou část mezinárodního...

Koupaliště u přehrady mají dobrou vodu ke koupání

pátek, 14. července 2017, 06:00

Všech pět koupališť u Brněnské přehrady má vhodnou vodu ke koupání. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.