Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologické vykopávky v areálu Vlněny dosáhly až k pravěku

 
pátek, 9. června 2017, 13:33

Archeologické vykopávky v areálu bývalé textilní továrny Vlněna v Brně už na některých místech dosáhly až na pravěké vrstvy. Odborníci našli doklady osídlení tohoto místa z doby bronzové a laténské.

„Poslední měsíc stále sondujeme ve čtvercové síti splachové vrstvy z pravěkého období, pod nimiž jsou do podloží zahloubeny ojedinělé sídlištní objekty. Nálezy spadají do doby bronzové a doby laténské. Do zmiňovaných vrstev bylo později zahloubeno několik objektů, jako jámy po kůlech, liniové žlaby, které je možné datovat do středověkého období," uvedl Ivan Čižmář z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Rozsáhlý prostor zahrnuje i zajímavé novodobé nálezy, například pokračování přeložky Svrateckého náhonu z let 1840 až 1953 a staršího náhonu, který zatím odborníci datovali mezi 15. a 19. století.

„V následujících týdnech budeme provádět sondáže do zásypu náhonu, při kterých očekáváme zajímavé nálezy. Vykopávky ještě budou nějakou dobu probíhat. Plocha, kterou je třeba prozkoumat, je obrovská a potrvá ještě dlouho, než se ji podaří stavebníkům snížit na námi požadovanou úroveň," uvedl Čižmář.

Archeologové zkoumají areál brněnské Vlněny od konce loňského roku. V první fázi našli stopy po keltském osídlení z období od roku 150 do 50 před naším letopočtem. Areál bývalé Vlněny vlastní developer CTP. Loni v létě zahájil demolici většiny budov. Místo nich postaví moderní komplex administrativních budov. Práce mají trvat deset až 12 let a kancelářské budovy se budou stavět podle poptávky trhu.

Areál vznikal postupně. Původně šlo o několik menších textilních podniků, které srůstaly do jednoho komplexu známého jako Vlněna. Až do roku 1941 patřila továrna židovské rodině Stiassni. Po válce podnik fungoval ve znárodněném průmyslu, výroba skončila v roce 1997 a od té doby areál chátral.

Zdroj: ČTK, ÚAPP

 


 

Kam dál?

Nová tržnice na Zelňáku posouvá zahájení provozu

pátek, 9. června 2017, 12:15

Plánované otevření Tržnice Brno na Zelném trhu do plného provozu se ještě odkládá. Brňané se ho tak nedočkají v...

Smečku vlků v brněnské zoo rozšířilo pět rozkošných vlčat

pátek, 9. června 2017, 10:36

Smečka vlků arktických se v Zoo Brno rozrostla o jednoho kluka a čtyři holky. Mláďata se narodila v polovině dubna a už...

To bude jízda! Na Kraví hoře vyroste skluzavka o velikosti tří...

čtvrtek, 8. června 2017, 19:19

Poslední červnový víkend zažije Brno pořádnou jízdu! Na Kraví hoře vyroste skluzavka o délce tří fotbalových hřišť....

Vzdychající Nové sady jsou 'sochou ze vzduchu'. Do Brna se vrátily...

čtvrtek, 8. června 2017, 15:07

Soudobé umění v nejširším smyslu slova přináší do brněnského veřejného prostoru bienále Sochy v ulicích. Šestý ročník,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.