Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Vranov nad Dyjí čekají výrazné opravy. Chystají se i nové prohlídkové trasy

 
neděle, 30. dubna 2017, 14:37

Zámek Vranov nad Dyjí se v letošním roce výrazně promění. Začala první etapa oprav střech, která skončí až koncem listopadu. Stát na ni vydá 16 milionů korun. Chystají se i nové prohlídkové trasy.

První etapa zahrnuje opravu krovu a výměnu krytiny na Sále předků a východním křídle zámku. „Návštěvníci tak po mnoha letech mohou spatřit na vranovském zámku lešení. Z bezpečnostních důvodů došlo k dočasnému zakrytí dvou barokních sousoší na hlavním schodišti. Sochy gigantů na hlavním schodišti chrání z bezpečnostních důvodů dřevěné bednění," uvedl kastelán Radek Ryšavý.

První část rekonstrukce zámeckých střech je náročná mimo jiné proto, že je nad reprezentativním Sálem předků, který patří k perlám barokní architektury a největším sálům na moravských zámcích.

Stavební firma musela nejprve postavit vlastně střechu pod střechou, aby zabránila případnému zatékání na unikátní malby od Jana Michala Rottmayera z konce 17. století. Opravy zámeckých střech mají pokračovat i v dalších letech, pokud na ně budou peníze. Aktuální první etapa zahrnuje zhruba necelou čtvrtinu všech střech.

Kastelán předpokládá, že i přes stavební práce letos na Vranov přijede zhruba stejný počet lidí. Loni jich na zámek zavítalo 65.663 a návštěvnost zde stejně jako na jiných památkách vzrostla. Na návštěvníky čekají dva nové okruhy, tedy nová podoba zámeckých interiérů a prohlídkových tras.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Drak z VUT roztáhl křídla

neděle, 30. dubna 2017, 13:12

Brněnský studentský tým TU Brno Racing, působící pod záštitou Vysokého učení technického v Brně, předvedl v pátek...

Prioritou Brňanů je bezpečí, doprava a životní prostředí. Nelíbí se...

neděle, 30. dubna 2017, 11:41

Prioritami Brňanů jsou bezpečnost ve městě, pro jeho budoucí rozvoj pak kvalitní doprava, stav komunikací a parkování....

Na Priglu dnes začala plavební sezóna

sobota, 29. dubna 2017, 14:51

Stovky lidí přišly dnes dopoledne na zahájení sezony lodní dopravy na Brněnské přehradě. K příchozím promluvili...

Antiekologickou cenu Ropák roku získal ministr dopravy Dan Ťok. S...

sobota, 29. dubna 2017, 14:40

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné....

  • Spíte s oknem otevřeným na ventilačku? Na...

  • Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně...

  • Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.