Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Vranov nad Dyjí čekají výrazné opravy. Chystají se i nové prohlídkové trasy

 
neděle, 30. dubna 2017, 14:37

Zámek Vranov nad Dyjí se v letošním roce výrazně promění. Začala první etapa oprav střech, která skončí až koncem listopadu. Stát na ni vydá 16 milionů korun. Chystají se i nové prohlídkové trasy.

První etapa zahrnuje opravu krovu a výměnu krytiny na Sále předků a východním křídle zámku. „Návštěvníci tak po mnoha letech mohou spatřit na vranovském zámku lešení. Z bezpečnostních důvodů došlo k dočasnému zakrytí dvou barokních sousoší na hlavním schodišti. Sochy gigantů na hlavním schodišti chrání z bezpečnostních důvodů dřevěné bednění," uvedl kastelán Radek Ryšavý.

První část rekonstrukce zámeckých střech je náročná mimo jiné proto, že je nad reprezentativním Sálem předků, který patří k perlám barokní architektury a největším sálům na moravských zámcích.

Stavební firma musela nejprve postavit vlastně střechu pod střechou, aby zabránila případnému zatékání na unikátní malby od Jana Michala Rottmayera z konce 17. století. Opravy zámeckých střech mají pokračovat i v dalších letech, pokud na ně budou peníze. Aktuální první etapa zahrnuje zhruba necelou čtvrtinu všech střech.

Kastelán předpokládá, že i přes stavební práce letos na Vranov přijede zhruba stejný počet lidí. Loni jich na zámek zavítalo 65.663 a návštěvnost zde stejně jako na jiných památkách vzrostla. Na návštěvníky čekají dva nové okruhy, tedy nová podoba zámeckých interiérů a prohlídkových tras.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Drak z VUT roztáhl křídla

neděle, 30. dubna 2017, 13:12

Brněnský studentský tým TU Brno Racing, působící pod záštitou Vysokého učení technického v Brně, předvedl v pátek...

Prioritou Brňanů je bezpečí, doprava a životní prostředí. Nelíbí se...

neděle, 30. dubna 2017, 11:41

Prioritami Brňanů jsou bezpečnost ve městě, pro jeho budoucí rozvoj pak kvalitní doprava, stav komunikací a parkování....

Na Priglu dnes začala plavební sezóna

sobota, 29. dubna 2017, 14:51

Stovky lidí přišly dnes dopoledne na zahájení sezony lodní dopravy na Brněnské přehradě. K příchozím promluvili...

Antiekologickou cenu Ropák roku získal ministr dopravy Dan Ťok. S...

sobota, 29. dubna 2017, 14:40

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • ANO v Brně vyšachováno! ODS uzavřela koalici...

  • Moldávec přepadl a okradl v Brně ženu,...

  • Mezi Židenicemi a hlavním nádražím budou...

  • V Brně začne oprava Zábrdovické a mostu přes...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Hologram Amy Winehouse na turné. Já vám nevím…

Amy Winehouse vyrazí na světovou šňůru. Ve formě hologramu. Tato zpráva snad všem zpěvaččiným fanouškům zvýšila tep. Někdo je nadšený, další rozpačitý. Spadám do druhé kategorie.

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.