Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Vranov nad Dyjí čekají výrazné opravy. Chystají se i nové prohlídkové trasy

 
neděle, 30. dubna 2017, 14:37

Zámek Vranov nad Dyjí se v letošním roce výrazně promění. Začala první etapa oprav střech, která skončí až koncem listopadu. Stát na ni vydá 16 milionů korun. Chystají se i nové prohlídkové trasy.

První etapa zahrnuje opravu krovu a výměnu krytiny na Sále předků a východním křídle zámku. „Návštěvníci tak po mnoha letech mohou spatřit na vranovském zámku lešení. Z bezpečnostních důvodů došlo k dočasnému zakrytí dvou barokních sousoší na hlavním schodišti. Sochy gigantů na hlavním schodišti chrání z bezpečnostních důvodů dřevěné bednění," uvedl kastelán Radek Ryšavý.

První část rekonstrukce zámeckých střech je náročná mimo jiné proto, že je nad reprezentativním Sálem předků, který patří k perlám barokní architektury a největším sálům na moravských zámcích.

Stavební firma musela nejprve postavit vlastně střechu pod střechou, aby zabránila případnému zatékání na unikátní malby od Jana Michala Rottmayera z konce 17. století. Opravy zámeckých střech mají pokračovat i v dalších letech, pokud na ně budou peníze. Aktuální první etapa zahrnuje zhruba necelou čtvrtinu všech střech.

Kastelán předpokládá, že i přes stavební práce letos na Vranov přijede zhruba stejný počet lidí. Loni jich na zámek zavítalo 65.663 a návštěvnost zde stejně jako na jiných památkách vzrostla. Na návštěvníky čekají dva nové okruhy, tedy nová podoba zámeckých interiérů a prohlídkových tras.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Drak z VUT roztáhl křídla

neděle, 30. dubna 2017, 13:12

Brněnský studentský tým TU Brno Racing, působící pod záštitou Vysokého učení technického v Brně, předvedl v pátek...

Prioritou Brňanů je bezpečí, doprava a životní prostředí. Nelíbí se...

neděle, 30. dubna 2017, 11:41

Prioritami Brňanů jsou bezpečnost ve městě, pro jeho budoucí rozvoj pak kvalitní doprava, stav komunikací a parkování....

Na Priglu dnes začala plavební sezóna

sobota, 29. dubna 2017, 14:51

Stovky lidí přišly dnes dopoledne na zahájení sezony lodní dopravy na Brněnské přehradě. K příchozím promluvili...

Antiekologickou cenu Ropák roku získal ministr dopravy Dan Ťok. S...

sobota, 29. dubna 2017, 14:40

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Brněnský policista odmítl úplatek v...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBNA VAŘÍ: Malá dovolená i když nikam nejedete

Pusťte si do života nové chutě a udělejte si doma takovou malou dovolenou doplněnou o trochu Středozemí. Nakrájená čerstvá bagetka, grilované maso, k němu nějaký dobrý dip, salát a sklenička vychlazeného bílého vína. To je pro mě představa ideální letní večeře, ať už z grilu nebo připravené doma.

Za stáčení tachometrů bude hrozit pokuta až půl milionu korun

Pokuta až půl milionu korun bude od 1. října hrozit prodejcům a motoristům za stáčení tachometru. Novelu zákona schválil ve středu senát. O novinkách informovalo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Manipulaci s počítadly na tachometru dosud zákon neupravoval.

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

Se smutnou zprávou dnes přišla brněnská zoo. Po náročné operaci zubů zemřel samec ledního medvěda Umca. Umca se narodil v Kazachstánu, do brněnské zoo se přistěhoval v roce 1999 a se samicí Corou zplodil pět mláďat.