Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šlechtová: Praha a Brno mohou mít nový územní plán do roku 2020. Nemožné, oporuje Ander

 
neděle, 26. března 2017, 18:57

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) věří, že Praha i Brno mohou stihnout vypracovat nový územní plán do roku 2020. Po roce 2020 mají přestat staré územní plány platit. Praha a Brno zatím nové nemají a žádají o prodloužení termínu. Po jeho vypršení hrozí při absenci nového plánu zastavení výstavby.

Šlechtová s posunem nesouhlasí a tvrdí, že se termín posouval už dvakrát. Podle ní nelze posouvat zákon kvůli tomu, že některá z měst mají problém ho dodržet.

Náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ) prohlásil, že je nereálné vypracovat nový územní plán do konce roku 2020. Předpokládá, že to potrvá zhruba pět let. „Samotné vytvoření plánu není tak složitá věc, ale časově náročné jsou ty práce kolem. Vstupuje do toho velké množství aktérů, vlastníci pozemků, investoři, úřady a instituce a dohlížejí na dodržování zákonů. Nelze předvídat, jak se k návrhům vyjádří," uvedl Ander.

Brněnský poslanec Karel Rais (ANO) navrhuje posunout termín až do roku 2024. Lidovci navrhují kompromisní termín 2022, což i přes nesouhlas Šlechtové prošlo garančním výborem. Nakonec ale rozhodne Sněmovna o celé
novele stavebního zákona, která předpokládá i další změny.

Nový územní plán stihla vypracovat většina měst až na pár výjimek včetně Prahy a Brna. „Všech 6500 měst a obcí včetně Prahy a Brna vědělo, že musí být do konce roku 2020 aktualizovaný územní plán. Nejde, aby město něco nestíhalo a změnil se kvůli tomu zákon. Pokud někdo něco nestíhá, má učinit veškeré kroky, aby to stihl," zdůraznila Šlechtová.

Podle ní je dost času. „Kdyby Praha i Brno zapracovaly na novém územním plánu, dá se to zvládnout. Jsem v kontaktu s primátory obou měst a sdělili mi, že mají další varianty, aby se to stihlo. Požádala jsem primátora Brna (Petra Vokřála), aby mě seznámil s dalšími varianty, a slíbila, že se na to podívají naši lidé. Zatím jsem nic neobdržela kromě pozměňovacího návrhu novely stavebního zákona," doplnila Šlechtová.

Pokud se nové plány nestihnou, zastaví se po roce 2020 v daných městech výstavba. „Dopady by byly katastrofální a obě města by se vrátila do doby o mnoho let dříve. Je to velmi nešťastné, ale obě města a všechna jejich politická vedení 14 let o termínu věděla," řekla ministryně.

Podle Andera je Brno připraveno na všechny varianty. „Když se termín nepodaří posunout, budeme se snažit stihnout udělat územní plán co nejdříve i po termínu, aby město bylo co nejkratší dobu bez plánu. I takové situace stavební zákon zná. Není to tak, že by začala platit totální anarchie. Pouze by byly vyšší nároky pro pracovníky stavebních úřadů, kteří by se nemohli jednoduše opřít o územní plán," dodal Ander.

Brno v posledních letech tvrdilo, že nemohlo na novém územním plánu pracovat kvůli tomu, že nebyly vydané Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, podle kterých se musí řídit. Původní krajské zásady zrušil v roce 2012 soud, nové kraj schválil loni na podzim. Šlechtová uvedla, že město několikrát informovala o tom, že může na svém územním plánu pracovat i bez vydaných krajských zásad.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Nejlepší výčepní v republice je z Brna

neděle, 26. března 2017, 18:35

Nejlepším výčepním piva Radegast je pro rok 2017 Dalibor Charvát z brněnské restaurace Tusto, který ovládl finále...

Dobrovolníci uklízejí toky na Moravě, zapojí se jich asi dva tisíce

neděle, 26. března 2017, 13:52

Dobrovolníci začali o víkendu uklízet břehy řek a potoků na Moravě. Do akce, kterou čtvrtým rokem organizuje Povodí...

Čím dál více žen nosí novorozence v šátku či nosítku

sobota, 25. března 2017, 20:20

Stále více žen nosí své novorozené děti v šátku či nosítku. Přesto však drtivá většina žen, obzvláště prvorodiček, má...

Kraj chce postavit dva domovy seniorů za téměř čtvrt miliardy

sobota, 25. března 2017, 00:50

Jihomoravský kraj chce získat dotace na výstavbu dvou domovů pro seniory se zvláštním režimem v Bučovicích na Vyškovsku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.