Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čím dál více žen nosí novorozence v šátku či nosítku

 
sobota, 25. března 2017, 20:20

Stále více žen nosí své novorozené děti v šátku či nosítku. Přesto však drtivá většina žen, obzvláště prvorodiček, má doma i kočárek. Podle Majky Staňkové, která má na brněnském veletrhu Prodítě poradenské centrum, už však ženy o nošení leccos vědí a vnímají zdravotní i emoční výhody proti kočárku.

„Na veletrhu jsme osmým rokem. Začínali jsme jako čisté poradenství pro maminky a jsem obrovsky vděčná, že se tu vedle kočárků a autosedaček najdou i stánky s kontaktnějším zbožím. Tehdy jsme byli první, kdo sem donesl šátek a látkové pleny," řekla Staňková.

Na veletrhu se nyní prezentují i čeští výrobci a distributoři, kteří nabízejí šátky a nosítka. „Řada žen se také nechtěla vrátit po mateřské do kanceláře či zaměstnání, které je nebavilo, a začaly šít nosítka či pleny," řekla Staňková.

Ve svém poradenském centru už několik let radí, jak správně děti nosit, a zároveň upozorňuje, že je nesmysl, aby se debata hrotila do polohy matky nosící versus matky vozící. „Chci prostředí kultivovat a ukázat ženám, že je možné nosit. Je to přirozené a ještě babička mi vyprávěla, jak bylo za jejího dětství běžné, že se děti pod Tatrami nosily. Novinka je spíš kočárek než nošení," řekla Staňková.

Správné nošení prospívá jak dětskému vývoji kyčlí, kdy sedí naširoko a mají kolena výš než hýždě. Podstatný je podle Staňkové emoční vývoj. „Klíčové jsou především první tři měsíce, de facto však celý první rok. Dítěti dáváme zakusit podobné prožitky, na jaké bylo zvyklé v děloze," uvedla Staňková. Podle ní se tak mnohem lépe buduje vztah matky s dítětem, miminko lépe a klidněji spí.

Na ulicích jsou stále častěji vidět i muži, kteří mají dítě na sobě. „Ti však využívají více nosítka než šátky, nejdou jim tolik zavázat. Ale když se to naučí, tak jsou také skvělí," řekla Staňková.

Přestože stále více žen už bere nošení jako přirozené a Staňková podobně jako její stejně smýšlející kolegyně mají lehčí práci, je stále dost těch, které je potřeba vtáhnout do problematiky. „Bojí se toho, že děti udusí, že se jim zničí záda, že budou rozmazlené. Já však říkám, že dítě do jednoho roku nejde ani vychovat, ani rozmazlit. A jestli mají být děti vychované, musíme je chovat, a ne někde odkládat," řekla Staňková.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Kraj chce postavit dva domovy seniorů za téměř čtvrt miliardy

sobota, 25. března 2017, 00:50

Jihomoravský kraj chce získat dotace na výstavbu dvou domovů pro seniory se zvláštním režimem v Bučovicích na Vyškovsku...

Město vypíše dotace na oživení nábřeží brněnských řek, chce k nim...

pátek, 24. března 2017, 23:01

Brno vyhlásilo nový dotační program, jehož cílem je podpora projektů oživujících nábřeží brněnských řek a zvyšujících...

Brno zateplí a zmodernizuje budovy tří škol za víc než osmdesát...

pátek, 24. března 2017, 22:53

Brno za 83 milionů korun zateplí a modernizuje budovy tří škol. Téměř 73 milionů budou stát práce v ZŠ Laštůvkova v...

Jihomoravský kraj chce bojovat se suchem, finančně podpoří opravu...

pátek, 24. března 2017, 22:13

Jihomoravský kraj připravil nový dotační program na podporu hospodaření s povrchovou vodou pro obce a svazky obcí,...

 

Komentáře

Zdenka Lysa

s kočárkem je to aby jste si našli pomalu mapu aby jste se dostali kam potřebujete ..nosítko či šátek vemu a jdu :D

neděle, 26. března 2017, 16:55
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.