Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj chce postavit dva domovy seniorů za téměř čtvrt miliardy

 
sobota, 25. března 2017, 00:50

Jihomoravský kraj chce získat dotace na výstavbu dvou domovů pro seniory se zvláštním režimem v Bučovicích na Vyškovsku a Miroslavi na Znojemsku, které mají mít dohromady 100 míst.

 

 

Náklady na stavbu přesahují 240 milionů. Kraj zavázal podílet 100 miliony, na zbytek podá žádost na ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokud dotace získá, domovy by mohly být hotovy v roce 2019.

Žádost na ministerstvo a závazek spolufinancování dnes schválili radní. Jak domov v Bučovicích, tak domov v Miroslavi nabídnou každý po 50 lůžkách. „Na těchto dvou místech máme rozpracované projekty a máme šanci získat finanční prostředky z ministerstva. Potřebnost výstavby domovů v těchto dvou místech jsme zjišťovali před čtyřmi lety," uvedl hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD).

Podle něj záleží na tom, jak ministerstvo o dotaci rozhodne. „Není vázané žádným termínem, ale do léta by to rozhodnutí mohlo učinit. Na podzim bychom pak mohli zahájit soutěž na zhotovitele. Tato soutěž nakonec ukáže, jaká bude výsledná cena," uvedl Šlapal.

Půjde o domov se zvláštním režimem. „Bude určený pro seniory, kterým už jejich stav neumožňuje setrvat v domácím prostředí," doplnil Šlapal. Domovy se zvláštním režimem pečují například o seniory s Alzheimerovou chorobou nebo demencí.

V Jihomoravském kraji je asi 35 domovů pro seniory se zvláštním režimem, zhruba polovinu zřizuje kraj, ostatní města a obce a jiní poskytovatelé sociálních služeb. Všechny nabízejí přes 2800 lůžek. Za poslední léta se počet lůžek zvýšil o 800, přesto je podle Karla Adama z brněnské pobočky Českého statistického úřadu zhruba dvojnásobek  neuspokojených žádostí. To ale neznamená, že je počet žadatelů tak vysoký, protože někteří si podávají více žádostí na různá místa.

Zdroj: ČTK 

 


 

Kam dál?

Město vypíše dotace na oživení nábřeží brněnských řek, chce k nim...

pátek, 24. března 2017, 23:01

Brno vyhlásilo nový dotační program, jehož cílem je podpora projektů oživujících nábřeží brněnských řek a zvyšujících...

Brno zateplí a zmodernizuje budovy tří škol za víc než osmdesát...

pátek, 24. března 2017, 22:53

Brno za 83 milionů korun zateplí a modernizuje budovy tří škol. Téměř 73 milionů budou stát práce v ZŠ Laštůvkova v...

Jihomoravský kraj chce bojovat se suchem, finančně podpoří opravu...

pátek, 24. března 2017, 22:13

Jihomoravský kraj připravil nový dotační program na podporu hospodaření s povrchovou vodou pro obce a svazky obcí,...

Brno se připojí k Hodině Země. V sobotu večer zhasne Špilas a další...

pátek, 24. března 2017, 17:19

Brno se i letos připojí k celosvětovému happeningu Hodina Země (Earth Hour), čímž podpoří snahy o lepší ochranu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš zrušil vrácení neoprávněné dotace dceři Syner Group

Dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group získala evropskou dotaci 10,6 milionu korun na stavbu in-linové dráhy v Liberci, kvůli porušení rozpočtové kázně ji ale měla vrátit. Rozhodnutí o vrácení dotace bylo ale po zásahu současného premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž byl tehdy ministrem financí, zrušeno. Brusel ale dotaci neproplatil. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Podobně jako v případu Farmy Čapí hnízdo zde sehrála roli otázka velikosti firmy.

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.