Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnská laboratoř je nejtišším místem v republice. Neexistuje v ní ozvěna

 
čtvrtek, 23. března 2017, 21:55

Zřejmě nejtišším místem v České republice je speciální bezdozvuková komora, kterou mají v Brně. Pokud v ní někdo mluví, nedostavuje se žádná ozvěna. Komora je výsledkem spolupráce brněnské pobočky společnosti Honeywell a Vysoké školy báňské (VŠB), experti v ní budou posuzovat nežádoucí účinky hluku.

Bezdozvuková komora je koncipována jako specializovaná akustická laboratoř pro měření základních akustických charakteristik produktů firmy Honeywell. V komoře se měří velmi tiché děje, testují se ultrazvukové detektory a ověřuje se účinnost akustických chráničů.

„Hluk je všude kolem nás, často nám škodí a ani jej nevnímáme. Jsou s tím spojené negativní vedlejší účinky na lidské zdraví. Můžeme jej měřit u všech zařízení, která jsou kolem nás," uvedl ředitel Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) Vysoké školy báňské Bohumír Strnadel. Zmínil například nemocnice nebo hotely. V některých případech se podle vědců může stát, že jinak funkčně zcela bezvadné zařízení musí být pro nadměrnou hlučnost z provozu vyřazeno. Komora se dá použít i pro posuzování akustického vyzařování reproduktorů nebo naopak citlivosti mikrofonů.

Bezodrazivost je zajištěna obkladem stěn, stropu i podlahy hlubokými absorpčními klíny z akusticky pohltivého materiálu. V něm se postupující akustická energie mění v teplo, čímž je znemožněn její odraz. Pro stavbu komory bylo spotřebováno téměř 10.000 absorpčních klínů. Hladina hluku v komoře je minus pět decibelů. Nejtišší místo na světě má hodnotu minus 20 decibelů.

Koncern Honeywell má v Brně vývojový a administrativní komplex, kromě toho má závod v Hlubočkách u Olomouce, kde vyrábí a opravuje letecké motory. Mateřská společnost Honeywell International se sídlem v USA ve světě zaměstnává zhruba 130.000 lidí. V ČR pro firmu pracuje přes 5000 lidí. V brněnském vývojovém centru je jich kolem 1800, jsou zde lidé z 27 států.

Odborníci z brněnského centra vyvinuli například aplikaci, která pilotům letadel přináší aktuální informace o počasí po celou dobu letu. Pilotům ušetří čas, snižuje také náklady na palivo. Službu už koupila společnost Airbus.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Hasiči a záchranáři cvičili zásah u nehody letadla

čtvrtek, 23. března 2017, 21:30

Jihomoravští hasiči a záchranáři cvičili ve čtvrtek na brněnském letišti zásah u nehody letounu. Námětem cvičení byl...

Čtení pomáhá. Děti věnovaly knihy vrstevníkům v těžké životní situaci

středa, 22. března 2017, 22:00

Koncem února proběhl v Praze a Brně již druhý ročník charitativní akce Bazar Čtení pomáhá. Děti měly při ní možnost...

Okolí Býčí skály se na čas uzavře kvůli hnízdění dravců

středa, 22. března 2017, 21:40

Okolí Býčí skály v Moravském krasu na Blanensku se na čas uzavře kvůli hnízdění kriticky ohrožených dravců. Tradiční...

Fakultní nemocnice Brno chce postavit novou porodnici za dvě miliardy...

středa, 22. března 2017, 14:03

Stavba nové porodnice skoro za dvě miliardy korun v bohunickém areálu Fakultní nemocnice Brno by mohla začít v příštím...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.