Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Okolí Býčí skály se na čas uzavře kvůli hnízdění dravců

 
středa, 22. března 2017, 21:40

Okolí Býčí skály v Moravském krasu na Blanensku se na čas uzavře kvůli hnízdění kriticky ohrožených dravců. Tradiční zpřístupnění části jeskyně se přesune z května na červen.

 

 

„Do Moravského krasu se vrátily nějaké druhy a my jim vytváříme prostor. Máme vážný důvod se domnívat, že právě na portálu Býčí skály a v blízkosti na dalších skalách se zahnízdil kriticky ohrožený druh dravce," uvedl vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka. O jaký druh přesně jde, Štefka na žádost ornitologů neprozradil.

Loni v srpnu správa krasu informovala, že do Moravského krasu se po téměř padesáti letech vrátili sokoli, kteří úspěšně vyvedli mláďata. Lokalitu tehdy pro zajištění klidu na hnízdišti ochranáři utajili.

Kvůli hnízdění dravců se letošní dny zpřístupnění jeskyně přesunou z května na druhou polovinu června až července. „Omezíme také přístup do prostor před Býčí skálou. Přístup tam bude možný jen k základně, kterou tam mají jeskyňáři. Ti jsou už informovaní, ví, jak se v okolí mají chovat," uvedl Štefka. Dočasně zrušeno bude ohniště u Býčí skály, také turisticky značená cesta směrem na kostelík. Do okolí Býčí skály už ochranáři začali umísťovat informační tabulky, které omezení návštěvníkům vysvětlují. Omezení by měla trvat asi do poloviny června.

Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel našel na tomto místě koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů.

Za druhé světové války měli v jeskyni nacisté továrnu na výrobu leteckých motorů. Speleologové zpřístupňují malou část Býčí skály veřejnosti vždy jen o květnových víkendech, loni si jeskyni prohlédlo asi 3000 zájemců.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Fakultní nemocnice Brno chce postavit novou porodnici za dvě miliardy...

středa, 22. března 2017, 14:03

Stavba nové porodnice skoro za dvě miliardy korun v bohunickém areálu Fakultní nemocnice Brno by mohla začít v příštím...

Jihomoravané hlasují o nejlépe opravené památce v kraji. Brno má...

středa, 22. března 2017, 12:52

O nejlépe opravené kulturní památce Jihomoravského kraje v loňském roce hlasují od 17. března lidé prostřednictvím SMS....

Kamenný vrch v Brně ozdobily tisíce rozkvetlých konikleců

středa, 22. března 2017, 10:21

V záplavě fialových konikleců velkokvětých je v těchto dnech přírodní rezervace Kamenný vrch na okraji Brna. Ekologové...

Brno získalo dotaci padesát milionů korun na podporu základního...

úterý, 21. března 2017, 15:19

Ministerstvo školství schválilo dotaci o projektu „Prevence školní neúspěšnosti na základních školách ve městě Brně“ ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.