Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fakultní nemocnice Brno chce postavit novou porodnici za dvě miliardy korun

 
středa, 22. března 2017, 14:03

Stavba nové porodnice skoro za dvě miliardy korun v bohunickém areálu Fakultní nemocnice Brno by mohla začít v příštím roce a skončit do roku 2019. Nyní je porodnice na dvou místech, a to v Bohunicích a na několik kilometrů vzdáleném Obilním trhu v centru města, kde je budova v havarijním stavu.

Zhruba třetinu z téměř dvoumiliardové investice by měla pokrýt nemocnice, zbytek státní rozpočet. Nemocnice plánuje, že prodá areál na Obilním trhu, jehož hodnotu developeři podle ředitele nemocnice Romana Krause stanovují na 600 až 700 milionů korun. To by mělo pokrýt podíl nemocnice na nákladech na novou porodnici.

O nové porodnici se dlouho mluví. Podle Krause nemocnice aktuálně dodala znalecký posudek o tom, zda je lepší rekonstruovat porodnici na Obilním trhu, nebo ji postavit novou v Bohunicích. „Je to třetí posudek tohoto druhu za posledních osm let, ale byl to požadavek ministerstva financí, aby povolilo registraci projektu, a tím pádem možnost výběrového řízení na projekt," uvedl Kraus.

Do konce letošního roku by podle něj mohl být hotový projekt. „Začátkem příštího roku by se mohla vypsat soutěž na realizaci na stavební firmu. Podle mého by stavba neměla trvat déle než dva roky s kompletním vybavením a se vším. Když vše dobře půjde, mohla by se porodnice z Obilního trhu stěhovat do Bohunic do konce roku 2019," doplnil Kraus.

Nová stavba bude nejen moderní, ale přinese obrovský pokrok jak z ekonomického, tak organizačního hlediska, míní ředitel. „Ročně provozně ušetříme 70 až 80 milionů korun. Nyní totiž mají dvě pracoviště dětskou jednotku intenzivní péče i operační sály," uvedl Kraus.

Podle něj se ušetří i na personálu. Propouštění zdravotníků však ředitel neplánuje, sloučení pracovišť a zaměstnanců podle něj vyřeší spontánní úbytek pracovníků, který nemocnice často řeší a musí obnovovat personál. „Pokud nebudeme ve správnou chvíli obnovovat, vyřeší se to samo. K redukci nejspíš dojde u technicko-hospodářských pracovníků, protože na Obilním trhu je například jídelna a rozvoz stravy, což už nebude potřeba. O číslech bych ale nechtěl spekulovat," dodal Kraus.

Fakultní nemocnice Brno má ročně kolem 6000 porodů, při kterých se narodí přes 6000 dětí. To z ní dělá největší porodnici v České republice.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jihomoravané hlasují o nejlépe opravené památce v kraji. Brno má...

středa, 22. března 2017, 12:52

O nejlépe opravené kulturní památce Jihomoravského kraje v loňském roce hlasují od 17. března lidé prostřednictvím SMS....

Kamenný vrch v Brně ozdobily tisíce rozkvetlých konikleců

středa, 22. března 2017, 10:21

V záplavě fialových konikleců velkokvětých je v těchto dnech přírodní rezervace Kamenný vrch na okraji Brna. Ekologové...

Brno získalo dotaci padesát milionů korun na podporu základního...

úterý, 21. března 2017, 15:19

Ministerstvo školství schválilo dotaci o projektu „Prevence školní neúspěšnosti na základních školách ve městě Brně“ ve...

Na jižní Moravě se letos narodilo o pět set padesát dětí víc než loni

úterý, 21. března 2017, 14:21

V Jihomoravském kraji se loni narodilo 13.788 dětí. Je to o 552 více než v roce 2015, kdy se jich narodilo 13.236....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.