Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V Brně loni vzrostly ceny bytů o devět procent, za nové lidé utratili pět miliard

 
středa, 11. ledna 2017, 14:48

O byty v novostavbách byl loni v Brně rekordní zájem, lidé za ně utratili téměř pět miliard korun. Celkem se loni v Brně prodalo 1507 nových bytů. Byty v Brně v loňském roce podražily o devět procent na téměř 59 tisíc korun za metr čtvereční. V tiskové zprávě to uvedla společnost Trikaya, jež ceny nemovitostí v Brně sleduje.

Kvůli problémům s povolováním nových staveb a s územním plánováním v Brně se staví málo a bytů je nedostatek. Ceny nemovitostí proto rostou i v roce 2017. Podle odborníků je ale zřejmé, že bydlení nebude zdražovat donekonečna a lidé se po něm začnou ve větší míře poohlížet i mimo město.

To se podle místopředsedy Asociace brněnských architektů a stavitelů Tomáše Kalába už děje. "Územní plánování města Brna vytváří pro investory tolik omezení a nejistoty, že je pro ně jednodušší investovat za hranicemi města," uvedl Kaláb. Zájemci o bydlení jsou podle něj ochotní jít kvůli nižším cenám mimo Brno. 

Jeho firma například ve Slavkově u Brna oproti roku 2013 zvýšila ceny až o 32 procent na metr čtvereční. "Slavkov u Brna je pro bydlení velmi příjemné místo. Jsem ale přesvědčen, že za toto navýšení cen může především nefunkční územní plánování v Brně samotném, které „vyhání“ potenciální nové obyvatele na venkov. V krátkodobém horizontu nás investory takovýto stav sice může těšit, ale v dlouhodobém horizontu takto intenzivní suburbanizace neúměrně zatíží především brněnskou infrastrukturu. Vedení města dnes vychází vstříc obavám lidí, v jejichž sousedství se má budovat nová výstavba. Je to ale krátkozraké. Takto budeme mít během pár desítek let intenzivně zastavěné okolí města a v jeho středu čím dál větší počet aut.​" uzavřel Kaláb.

Oproti roku 2015 vzrostl loni počet prodaných bytů v novostavbách o 63 procent. Zájemci o bydlení v novostavbě často využívali velmi výhodných úrokových sazeb u hypoték, jež byly po většinu roku na minimálních hodnotách. "Je to paradoxně i aktuální růst úrokových sazeb úvěrů na bydlení, který pomohl vysokým hodnotám prodejů v loňském roce. Na podzim chtěli lidé využít posledních nabídek hypoték s nízkými úroky a investovali do bydlení," uvedl ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Nejčastěji loni lidé poptávali bydlení v městských částech Slatina, Bystrc, Královo Pole a Brno-střed. Kupovali zejména dvoupokojové byty, ale velký zájem byl také o jednopokojové. Lidé si je nejčastěji pořizují jako investici a dál je pronajímají. V nadcházejících měsících se budou nejvíce prodávat byty v městských částech Jundrov a Slatina, které jich aktuálně nabízejí nejvíce.

Nejdražším bytem prodaným v roce 2016 byl podle dostupných ceníků developerů pětipokojový byt v centru města, jejž si koupil zájemce téměř za 14 milionů Kč. Naopak nejlevnější byl jednopokojový byt v ulici Cejl, kde kupec zaplatil za 17 metrů čtverečních necelých 1,2 milionu Kč. Celkově jsou nejlevnější byty v městských částech Slatina a Bystrc, za bydlení v těchto lokalitách zájemci v loňském roce zaplatili v průměru 47.000 Kč za metr čtvereční.

Současná průměrná cena nabízených novostaveb se pohybuje kolem 59.000 Kč za metr čtvereční, což je oproti loňskému lednu o devět procent více. Průměrný dvoupokojový byt o velikosti 60 čtverečních metrů tak v Brně stojí 3,5 milionu korun. Zájemce o jednopokojový byt si zpravidla musí připravit více než dva miliony korun.

Brněnský trh by v nadcházejícím roce mohla podle odborníků výrazně ovlivnit realizace některého z dlouho připravovaných projektů rezidenčního bydlení většího rozsahu. Jde především o rozsáhlé plochy brownfieldů s potenciálem výstavby několika stovek bytů - v areálu bývalé Zbrojovky, v Černovicích nebo v areálu Jaselských kasáren. Developeři chystají výstavbu například na Kamenném vrchu a v Brně-Chrlicích. Kamenný vrch by měl nabídnout 500 nových bytů a 130 rodinných domů. V Chrlicích má jít celkem o 655 bytů v 62 rodinných a 36 menších bytových domech. Kdy výstavba začne, zatím není jasné, investor však už začal budovat plynové přípojky.

Zdroj: Trikaya, ČTK


 

Kam dál?

Před poštou v Nádražní ulici dnes vzplanulo auto

středa, 11. ledna 2017, 14:18

Strážníci dnes těsně před polednem při pravidelné kontrole na Nádražní ulici postřehli, že jednomu osobních automobilů...

Vstupenky na MotoGP budou za výhodnější cenu až do půlky února

středa, 11. ledna 2017, 11:49

Vstupenky na brněnskou Grand Prix České republiky mohou motocykloví nadšenci zakoupit do poloviny února za výhodné...

Brno dá označení provozovnám, v nichž vítají vodicí a asistenční psy

úterý, 10. ledna 2017, 16:58

Brno má zájem na tom, aby tělesně nebo smyslově postižení lidé mohli vstupovat do všech prostor i se svými vodicími a...

Zamrzly novomlýnské nádrže, lidé chodí až k mušovskému kostelu

úterý, 10. ledna 2017, 14:17

Zimní počasí a zamrzlá vodní hladina novomlýnských nádrží lákají chodce až k mušovskému kostelu sv. Linharta. Kostel...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Za měsíc se v Brně otevřou brány...

  • Mladá dívka z Uherského Hradiště pašovala...

  • Konečné rozhodnutí o nádraží se rýsuje. Kraj...

  • Žárlivému muži vadilo, že se mladík bavil se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Opozice po neúspěchu vlády ve Sněmovně kritizuje Babiše

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše dnes nedostala důvěru Sněmovny a...

Analýza prvního kola prezidentských voleb

Prvního kola voleb se zúčastnilo jen o trochu více lidí než v prezidentských volbách před pěti...

Horáček Drahošovi nabídl své bigboardy nebo kontaktní...

Neúspěšný kandidát Michal Horáček nabízí svému úspěšnějšímu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi do...