Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Hospoda Černý medvěd končí, nahradí ji vietnamská restaurace

 
úterý, 10. ledna 2017, 11:34

Z mapy brněnských hospod a restaurací koncem tohoto týdne definitivně zmizí restaurace Černý medvěd. Hostinec tohoto jména byl přitom v Brně už v 16. století. Nyní jeho poslední verzi nahradí asijská restaurace.

 

Podnik, který restauraci na Jakubském náměstí, nahradí se bude jmenovat PhocHa Noi. "Toto místo jsme vybrali, protože tam chodí okolo hodně lidí," napsal ČTK zástupce nového provozovatele, který ale neuvedl svoje jméno. Na výloze restaurace provozovatel avizuje tradiční vietnamskou kuchyni, podnik chce otevřít ve čtvrtek.

Restaurace tak už neponese název Černý medvěd. Hostinec tohoto jména byl v centru Brna už v 16. století a patřil k nejstarším a nejlepším. "V 19. století měl i kavárnu a hotel a navštěvovali jej zejména příslušníci vyšších vrstev obyvatelstva a cizinci. Dost ale utrpěl častým střídáním majitelů a nájemců, kvůli čemuž začal upadat a ztrácet na oblibě," uvedl historik z Muzea města Brna Pavel Košťál.

Hostinec původně stál na rohu Jakubského náměstí a Běhounské ulice. Doplatil ale na brněnskou asanaci, neboť jej v roce 1890 koupila firma bratří Thonetů, která na jeho místě postavila novostavbu. Nejstarší část hostince byla ale v této době v tak špatném stavu, že se 15. července 1890 zřítila sama.

V novostavbě postavené podle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera byla zřízena kavárna Kreiker, později přejmenovaná na Thonethof, která patřila na přelomu 19. a 20. století k předním brněnským kavárnám. V roce 1926 koupil objekt známý kavárník Jan Nekvapil, který jej nákladně přestavěl. Nová kavárna Savoy měla kapacitu až pro 1000 návštěvníků. Kromě kavárny vznikla v přízemí objektu ve směru k dnešní Rašínově ulici restaurace Černý medvěd, která svým názvem upomíná na původní brněnský hostinec, který stál v těchto místech.

Z mapy brněnských hostinců v minulosti vymizely i jiné historické podniky. Příkladem byly hostince U Modrého lva ve Starém Brně nebo U Bílého kříže v Pekařské ulici. Podle Košťála už zanikly skoro všechny staré hostince v centru. Příkladem je i bývalá Černohorská pivnice, která až do zřízení McDonalds existovala v objektu, kde byla odedávna hospoda U tří kohoutů.

Zdroj: ČTK
 

Kam dál?

Svoboďák je ode dneška bez vánočního stromu, na Červený kříž se...

pondělí, 9. ledna 2017, 19:47

Brněnské Vánoce již opravdu skončily. Dnes před třetí hodinou odpoledne zmizel z náměstí Svobody v Brně i symbol Vánoc...

Masarykův onkologický ústav nabízí bezplatné poradenství

pondělí, 9. ledna 2017, 16:25

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) nabízí veřejnosti bezplatné poradenství v oblasti léčby onkologických onemocnění,...

Pod hradem Veveří vzniká nové přístaviště, otevřít se má v dubnu

pondělí, 9. ledna 2017, 16:11

Dopravní podnik staví na Brněnské přehradě pod hradem Veveří nové přístaviště pro své lodě. Výhodou bude bezbariérový...

Na jihu Moravy se zvýšil počet lůžek pro nemocné seniory

pondělí, 9. ledna 2017, 11:38

V domovech se zvláštním režimem v Jihomoravském kraji se za posledních šest let zvýšil počet lůžek pro nemocné seniory...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žárlivému muži vadilo, že se mladík bavil se...

  • VIDEO: Věděla jsem, že něco vezu. Ne však...

  • FOTOGALERIE: Zeman a aktivistka. To nejlepší...

  • Ježiš, on mě zabije! říká na nejnovějším...

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...

Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro bezpečnostní...

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce...

Poslanci rozhodnou na schůzi o vydání Babiše, budou řešit...

Sněmovní verdikt o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava...