Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nemocnice na jižní Moravě zvýší platy, přinese to ekonomické potíže

 
středa, 28. prosince 2016, 10:50

Nemocnice v Jihomoravském kraji zřízené státem i krajem zvýší od ledna platy zaměstnanců o 10 procent podle nařízení vlády. Část zvýšení pokryje nárůst úhrad od pojišťoven, což má být asi šest procent, zbytek zaplatí nemocnice.

 

Mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková ČTK řekla, že se platy lékařů a dalších zaměstnanců zvýší v nemocnicích zřizovaných krajem. Podle ní se to bude týkat bezmála 4500 úvazků.

Tarifní platy se zvýší o 10 procent, úhradová vyhláška zvýší příjmy od pojišťoven asi o šest procent. "Splníme nařízení vlády, a proto všichni zaměstnanci dostanou od příštího roku přidáno. Týká se to zhruba 1100 lidí. Jediný problém tkví v tom, že navýšení platů neuhradí v plné výši pojišťovny. Část mzdových nákladů budeme muset pokrýt z vlastních zdrojů, což úměrně poníží objem peněz určených na investice," řekl ČTK mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Celkem 500 zaměstnanců dostane přidáno i v Hodoníně. "Když jsme provedli první propočet, jestli nám zvýšení úhrad navýšení mezd pokryje, bohužel nám vyšel propad 11 milionů korun. Budeme tedy muset hledat zdroje pro krytí této ztráty. Možnosti jsou snížení počtu zaměstnanců, omezení nutných oprav nebo omezení investičních a neinvestičních nákupů, což však bude mít negativní dopad na úroveň poskytování zdravotní péče," řekla ČTK ředitelka hodonínského zařízení Věra Dostálová.

Zvýšení mezd se promítne i v Břeclavi. "Týká se více než 800 zaměstnanců. Kvůli nárůstu osobních nákladů bude problematičtější zajistit vyrovnaný rozpočet," uvedla mluvčí Radomíra Schweitzerová.

S komplikacemi počítají i ve Fakultní nemocnici Brno. "Nemůžeme vyloučit finanční problémy, protože dnes těžko predikovat, zda navýšení úhrad od pojišťoven plně pokryje platové nároky a ostatní náklady nemocnice," řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj se zvýšení mezd týká zhruba 5500 zaměstnanců.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petry Veselé úhradová vyhláška na rok 2017 nepokryje zvýšení platů, které zařízení také plánuje, a proto počítá s problémy. Stejně to vidí i v blanenské nemocnici. "Platy
budeme zvyšovat o deset procent, ale částku je třeba pokrýt. Šest procent bude z navýšení úhradové vyhlášky, část bude muset být pokryta z provozu nemocnice,"
sdělila mluvčí Kateřina Ostrá.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Muž, který špatně odbočil a způsobil světovou válku

úterý, 27. prosince 2016, 18:04

Letos to bylo přesně 90 let, co v brněnské Vranovské ulici zemřel osamělý a zapomenutý čtyřicátník Leopold Lojka....

Bazén na Kraví hoře budou moci bezplatně využívat handicapovaní

úterý, 27. prosince 2016, 17:30

Rada městské části Brno-střed schválila před Vánoci nová pravidla pro bezplatné poskytování bazénu na Kraví hoře...

Brněnští strážníci zachránili na poslední chvíli život muži, který...

úterý, 27. prosince 2016, 15:23

Za minutu dvanáct dorazili strážníci k muži, který stál na okraji hráze Brněnské přehrady. Ve chvíli, kdy se pustil...

VZP příští rok výrazně rozšíří počet mobilních hospiců, v nichž bude...

úterý, 27. prosince 2016, 12:42

VZP v roce 2017 výrazně rozšíří pilotní projekt, v němž jako doposud jediná zdravotní pojišťovna hradí péči takzvaných...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • ANO v Brně vyšachováno! ODS uzavřela koalici...

  • Moldávec přepadl a okradl v Brně ženu,...

  • Mezi Židenicemi a hlavním nádražím budou...

  • V Brně začne oprava Zábrdovické a mostu přes...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Hologram Amy Winehouse na turné. Já vám nevím…

Amy Winehouse vyrazí na světovou šňůru. Ve formě hologramu. Tato zpráva snad všem zpěvaččiným fanouškům zvýšila tep. Někdo je nadšený, další rozpačitý. Spadám do druhé kategorie.

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.