Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nemocnice na jižní Moravě zvýší platy, přinese to ekonomické potíže

 
středa, 28. prosince 2016, 10:50

Nemocnice v Jihomoravském kraji zřízené státem i krajem zvýší od ledna platy zaměstnanců o 10 procent podle nařízení vlády. Část zvýšení pokryje nárůst úhrad od pojišťoven, což má být asi šest procent, zbytek zaplatí nemocnice.

 

Mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková ČTK řekla, že se platy lékařů a dalších zaměstnanců zvýší v nemocnicích zřizovaných krajem. Podle ní se to bude týkat bezmála 4500 úvazků.

Tarifní platy se zvýší o 10 procent, úhradová vyhláška zvýší příjmy od pojišťoven asi o šest procent. "Splníme nařízení vlády, a proto všichni zaměstnanci dostanou od příštího roku přidáno. Týká se to zhruba 1100 lidí. Jediný problém tkví v tom, že navýšení platů neuhradí v plné výši pojišťovny. Část mzdových nákladů budeme muset pokrýt z vlastních zdrojů, což úměrně poníží objem peněz určených na investice," řekl ČTK mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Celkem 500 zaměstnanců dostane přidáno i v Hodoníně. "Když jsme provedli první propočet, jestli nám zvýšení úhrad navýšení mezd pokryje, bohužel nám vyšel propad 11 milionů korun. Budeme tedy muset hledat zdroje pro krytí této ztráty. Možnosti jsou snížení počtu zaměstnanců, omezení nutných oprav nebo omezení investičních a neinvestičních nákupů, což však bude mít negativní dopad na úroveň poskytování zdravotní péče," řekla ČTK ředitelka hodonínského zařízení Věra Dostálová.

Zvýšení mezd se promítne i v Břeclavi. "Týká se více než 800 zaměstnanců. Kvůli nárůstu osobních nákladů bude problematičtější zajistit vyrovnaný rozpočet," uvedla mluvčí Radomíra Schweitzerová.

S komplikacemi počítají i ve Fakultní nemocnici Brno. "Nemůžeme vyloučit finanční problémy, protože dnes těžko predikovat, zda navýšení úhrad od pojišťoven plně pokryje platové nároky a ostatní náklady nemocnice," řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj se zvýšení mezd týká zhruba 5500 zaměstnanců.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petry Veselé úhradová vyhláška na rok 2017 nepokryje zvýšení platů, které zařízení také plánuje, a proto počítá s problémy. Stejně to vidí i v blanenské nemocnici. "Platy
budeme zvyšovat o deset procent, ale částku je třeba pokrýt. Šest procent bude z navýšení úhradové vyhlášky, část bude muset být pokryta z provozu nemocnice,"
sdělila mluvčí Kateřina Ostrá.

Zdroj: ČTK
 

Kam dál?

Muž, který špatně odbočil a způsobil světovou válku

úterý, 27. prosince 2016, 18:04

Letos to bylo přesně 90 let, co v brněnské Vranovské ulici zemřel osamělý a zapomenutý čtyřicátník Leopold Lojka....

Bazén na Kraví hoře budou moci bezplatně využívat handicapovaní

úterý, 27. prosince 2016, 17:30

Rada městské části Brno-střed schválila před Vánoci nová pravidla pro bezplatné poskytování bazénu na Kraví hoře...

Brněnští strážníci zachránili na poslední chvíli život muži, který...

úterý, 27. prosince 2016, 15:23

Za minutu dvanáct dorazili strážníci k muži, který stál na okraji hráze Brněnské přehrady. Ve chvíli, kdy se pustil...

VZP příští rok výrazně rozšíří počet mobilních hospiců, v nichž bude...

úterý, 27. prosince 2016, 12:42

VZP v roce 2017 výrazně rozšíří pilotní projekt, v němž jako doposud jediná zdravotní pojišťovna hradí péči takzvaných...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné....

  • Spíte s oknem otevřeným na ventilačku? Na...

  • Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně...

  • Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.