Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muž, který špatně odbočil a způsobil světovou válku

 
úterý, 27. prosince 2016, 18:04

Letos to bylo přesně 90 let, co v brněnské Vranovské ulici zemřel osamělý a zapomenutý čtyřicátník Leopold Lojka. Hospodský, kterého za hranicemi Brna znal málokdo. Přesto jeho činy změnily chod světových dějin. Až do konce svého života se totiž označoval za muže, jež zavinil první světovou válku.

Je okolo jedenácté hodiny horkého červnové dopoledne roku 1914. Ulicemi Sarajeva právě projíždí kolona automobilů, ve třetím z nich sedí velmi významní cestující - následník rakouskouherského trůnu František Ferdinand d´Este se svou chotí Žofií. Společnost jim dělá na stupátku na levé straně auta stojící hrabě Franz von Harrach, vojenský guvernér anektované Bosny Oskar Potiorek a český řidič Leopold Lojka.

Kolona míří ze sarajevské radnice do nemocnice. Jen několik desítek minut zpátky totiž pod koly jednoho z automobilů vybuchla bomba. Bomba, jež byla adresována následníkovi trůnu a jen díky štěstí a pohotovosti českého řidiče nezranila urozený pár. Zato zranila dalších téměř dvacet lidí, právě za nimi do nemocnice arcivévoda s doprovodem mířil.

Na nároží u Latinského mostu se však stala kuriózní věc. Leopolod Lojka odbočil vpravo na ulici Františka Josefa. Generál Potiorek, jež měl na starosti bezpečnost celé akce, však před odjezdem změnil plánovanou trasu cesty. K Lojkovi se informace o změně nedostala a tak mu nyní musel vojenský velitel zavelet návrat a odbočení po nově určené cestě podél nábřeží. Lojka s nelibostí automobil zastavil, zařadil zpátečku a ještě než se stačil pořádně rozjet, sarajevský vzduch prořízly dva výstřely a na dveře zaklepala jedna z nekrvavějších válek všech dob.

Ze syna kočího vyučený řezník, poté profesionální řidič

Lojka se narodil 17. září 1886 v Telči v tehdejší Fabrické, dnes Hradecké ulici v domě s číslem popisným 129. Otcem byl kočí Václav Lojka, matkou Marie Lojková. Leopold měl pět sourozenců. V šesti letech nastoupil do obecné školy, po páté třídě pak, jak tehdy bývalo zvykem, nastoupil do učení. Lojka se učil na řezníka. V roce 1907 nastoupil povinnou vojenskou službu u 6. dragounského regimentu. Do roka byl povýšen na kaprála, poté dokonce na četaře. Vysloužil si také jubilejní kříž a jezdeckou medaili.

Úspěšná vojenská kariéra vyvrcholila v roce 1909. Při vojenských manévrech ve Velkém Meziříčí, jež pořádal hrabě Harrach pro rakouského císaře Františka Josefa a německého císaře Viléma I., se stala pozoruhodná událost. Po skončení manévrů se navečer kvůli světelným reflektorům splašili koně. Lojka se tehdy navzdory bezprostřednímu nebezpečí rozhodl zasáhnout uklidnit splašené. Mladý voják tak zachránil situaci. Jeho odvážný čin neunikl pozornosti hraběte. Ten Lojkovi vyplatil 300 korun odměny a poslal do Vídně na řidičský kurz.

Po návratu pracoval Lojka pro hraběte jako řidič. A přestože měl šlechtic řidičů několik, Lojka se stal jeho oblíbencem. Když tedy přišel v roce 1914 Harrachovi rozkaz, podle kterého měl být k dispozici při vojenských manévrech v bosenském Sarajevu spolu s jedním automobilem a řidičem, nebylo pochyb, kdo hraběti bude dělat společnost.

Jedinečný tří týdenní road trip

Hrabě František Harrach se spolu s Lojkou vydal na cestu do Sarajeva limuzínou Gräf und Stift Double Phaeton. A cesta to byla na dobové poměry vskutku nevídaná. Svou trasu si protáhli zajížďkou do rumunské Bukurešti, na cestě strávili téměř tři týdny. Navzdory různým peripetiím však na místo dorazili včas. Bohužel.

Arcivévodu bomba nevystrašila 

Osudného dne vyjel Lojka se vzácnou posádkou od kasáren na cestu městem krátce po desáté hodině. Dopoledne 28. června bylo horké, proto si následník trůnu vybral právě Harrachovo otevřené auto. Po deseti minutách jízdy plnými sarajevskými ulicemi však Lojkal periferně spatřil muže, jak hází na automobil bombu. Ta se odrazila od potahu složené střechy, Lojka šlápl na plyn a díky časovači na bombě a Lojkově postřehu vybuchla až pod následujícím autem. Po výbuchu měl zůstat na ulici až půlmetrový kráter.

K městské radnici přijela kolona aut spěchem. Rozlícený Franz Ferdinand nejdříve zpražil a přerušil proslov sarajevského starosty, poté se uklidnil a nechal starostu dopovědět proslov. Jeho žena Žofie ho přemlouvala, aby v cestě městem nepokračoval a odjeli společně domů. Sám Lojka následující dění zpětně popsal v osobitém svědectví: Vycházejíce z radnice řekla její výsost k jeho císařské výsosti: „Franci, nejedeme dál, nýbrž nastoupíme cestu zpět domů.“ Jeho císařská výsost přemýšlel několik minut a zeptal se, zda byl atentátník zatčen a kdo je a učinil ještě poznámku: „To je jistě nějaký anarchista, prosím, aby mi byla potom podána bližší zpráva“. Obrácen ke své manželce řekl: „Sofie, jeď domů sama, já nemám žádný strach strachů“, načež její výsost hluboce rozechvěna, a jsouc v obličeji velmi bledá, odpověděla „Franci, já tě nenechám samotného a jedu s tebou.“ 

Principovi přímo do klína

Mladý atentátník, srbský separatista Gavrilo Princip odcházel zklamaný pryč z místa plánovaného atentátu. Kvůli nepovedenému výbuch u první bomby totiž jela kolona velkou rychlostí a ani jemu, ani jeho kumpánům se nepodařilo zaútočit.

Před obchodem s potravinami se potkal se svými přítelem a po chvíli nemohl uvěřit svým očím. Přímo před ním se objevila limuzína s arcivévodou. Dokonce zastavila a začla couvat. Princip neváhal, vytáhl svůj poloautomatický Browning M1910 a vypálil dvě rány. První zasáhla arcivévodu do krku, druhá jeho ženu do břicha.

"Zastavil jsem auto, přehodil řízení na zpětný chod a chtěl jet zpátky. Náhle vyskočil ze špalíru, který tvořilo sarajevské obyvatelstvo, jakýsi mladý hoch, opřel se o záložní pneumatiku stojícího auta a vystřelil dvě rány. Vše bylo dílem jediného okamžiku, čemuž jsem bohužel nemohl zabránit. První rána zasáhla arcivévodu do krku, druhá střela šla skrze stěnu auto a vnikla její výsosti do břicha. Její výsost ještě řekla: „Franci, pečuj o naše děti,“ potom upadla do bezvědomí a klesla. Jeho císařská výsost vyňal ještě kapesník, držel ho na ústech, z nichž vycházela po kapkách krev, utřel se ještě a pak se zhroutil v bezvědomí," popsal sarajevské drama zpětně sám Lojka.

Obě oběti zůstaly sedět na svých sedadlech, Lojka tryskem mířil ke guvernérově rezidenci. Na místo dojel arcivévoda již mrtvý, jeho těchotná manželka zemřela několik minut poté, co ji do budovy za mrtvým manželem z auta donesl sám Lojka.

"Když jsem přijel ke Konaku, vyskočil jsem z auta a vynesl její výsost v bezvědomí do prvního patra (…) Arcivévoda byl také již vynesen nahoru a byl položen na divan v pracovně jeho excelence Potiorka….Hned nato se objevil domácí lékař jeho excelence Potiorka, který po důkladné prohlídce zjistil jen právě nastalou smrt u jeho císařské výsosti a po několika minutách konstatoval totéž u její výsosti. Bylo deset hodin 45 minut dopoledne. Jeho eminence římsko katolický biskup byl už tak zde a začal smutnou modlitbu. Všichni přítomní byli nejhlouběji otřeseni a žádné oko nezůstalo suché: odehrály se zde srdcervoucí scény, které nezapomenu, pokud budu živ.“ vzpomínal řidič.

Při soudním procesu s atentátníky pak Lojka vypovídal jako svědek. Identifikoval Gavrilo Principa, který byl následně odsouzen na dvacet let vězení. Okolnosti atentátu podrobně popsal v dochované rukopisné zprávě. 

V následujícím životě se se štěstím potkával jen krátce

Po vypuknutí války byl Lojka mobilizován a poslán do Mostaru, v roce 1916 byl převelen do Klosterneuburgu u Vídně. Sám Lojka tvrdil, že zde působil u císaře Karla I., o této informaci však nejsou žádné věrohodné důkazy. V listopadu roku 1916 se oženil s Annou Lhotskou. V následujících letech se jim narodili dva synové, starší František a mladší Alfréd. Po válce se Lojka rozhodl živit jako hostinský a usadil se s rodinou ve Znojmě. Zde nejspíše zemřel starší syn František. Manželství s Annou bohužel neobstálo. Na konci roku 1923 se rozvedli, Anna se krátce na to znovu vdala a odstěhovala k Vídni. 

Hospoda ve Znojmě nejspíš nepřinášela uspokojivé zisky, Lojka se tak rozhodl přestěhovat do Brna. V únoru 1925 získal od města koncesi na provozování restaurace ve Vranovské ulici, č.p.19. Podle výpovědi pamětníků byl Lojka velmi rázovitým krčmářem, opilecké excesy nebely ničím nevídaným. K tomu ho trápily vzrůstající dluhy. Jeho historky ze sarajevských událostí se však v hospodě staly oblíbenou atrakcí. Chodil je poslouchat také novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Lojka k tomu navíc rád ukazoval staré oblečení potřísněné krví z osudné události.


Hostinský Leopold Lojka zemřel 18. července 1926. Opuštěný, zapomenutý a nemocný. Nebylo mu ani čtyřicet let. Jeho smrt nevyvolala v Brně nijak výraznou odezvu. Vzácné svědectví z jeho skonání však zanechal Rudolf těsnohlídek svým medailonkem v Hospodářských novinách: „Hospodský ležel na posteli a jen se díval, kterak si hosté točí a pijí na jeho zdraví, leč chystal se již na prkno, jež znamená poslední cípek světa. Zemřel do tří dnů. Brno jeho smrt přehlédlo a kdyby nebylo obavy o pozůstalost, byl by si jí nevšiml snad nikdo kromě nejbližších sousedů a nejvytrvalejších hostí. Byla tedy povolána policie, aby pozůstalost uchránila, a tu se objevila hromada šperků, zdobených rozličnými korunkami a takto se rozvinul před zraky nezasvěcených fantastický obraz minulosti Leopolda Lojky, přímého svědka sarajevského atentátu.“

Leopold Lojka byl pohřben na Ústředním hřbitově ve Vídeňské ulici v Brně. Jeho hrob je tam k nalezení dodnes. Poznáte ho jednoduše - Lojkovo osudové břímě nese i nápis na náhrobním kameni. Zde odpočívá vrchní šofér vozu smrti.

Martin Šeda


Zdroj: Encyklopedie Brna, Schueffler.cz, Wikipedia

Foto:

Hrob: Szojak, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Gavrillo Princip: Wikipedia

Lojka v automobilu: ČT24

Automobil s posádkou: Autoslavia.com


 

 


 

Kam dál?

Bazén na Kraví hoře budou moci bezplatně využívat handicapovaní

úterý, 27. prosince 2016, 17:30

Rada městské části Brno-střed schválila před Vánoci nová pravidla pro bezplatné poskytování bazénu na Kraví hoře...

Brněnští strážníci zachránili na poslední chvíli život muži, který...

úterý, 27. prosince 2016, 15:23

Za minutu dvanáct dorazili strážníci k muži, který stál na okraji hráze Brněnské přehrady. Ve chvíli, kdy se pustil...

VZP příští rok výrazně rozšíří počet mobilních hospiců, v nichž bude...

úterý, 27. prosince 2016, 12:42

VZP v roce 2017 výrazně rozšíří pilotní projekt, v němž jako doposud jediná zdravotní pojišťovna hradí péči takzvaných...

Jaké to je přistát přímo na jádru vesmírné komety?

úterý, 27. prosince 2016, 11:15

Vesmír je obrovský a ukrývá nekonečné množství tajemství. Abychom poznali alespoň některá z nich, vyrábíme důmyslné...

 

Komentáře

Dokončení registrace

Souhlas se zpracováním osobních údajů

dle čl. 6 odst. 1 písm. a) a čl. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/EC (dále jen „GDPR“)

tímto svobodně a dobrovolně uděluje Souhlas JAKOŽTO uživatel se zpracováním osobních údajů (dále jen „Souhlas“)

společnosti TRIMA NEWS, s.r.o., IČ: 26081890, DIČ: CZ26081890, se sídlem L. B. Schneidera 3, 370 01 České Budějovice, zapsaná v oddílu C vložce 12829 obchodního rejstříku vedeného Krajským soudem v Českých Budějovicích, kontaktní e-mail: info@trimanews.cz. (dále jen „Společnost“)

jak je specifikováno níže v tomto dokumentu.

I. Které osobní údaje, proč a jak o Vás zpracováváme?

Souhlasím, aby Společnost zpracovávala tyto osobní údaje (dále jen „Osobní údaje“):

  • jméno, příjmení, uživatelské jméno, email, přičemž tyto údaje jsou povinné, dále pohlaví, přičemž tento údaj není povinný

Vaše Osobní údaje budeme zpracovávat pro tyto účely:

  • služby poskytovatele zpravodajských webových stránek spočívající zejména v zasílání denního přehledu zpráv a dalších novinek či aktuálních informací, možnosti informování uživatelů o probíhajících slevových akcí obchodních partnerů a dalších obchodních sdělení, které mohou být zasílány v rámci denního přehledu (pouze v případě odběru denního přehledu).
  • Umožnění psaní uživatelských blogů či komentářů.

Výše uvedené účely, tvoří funkční celek a bez jejich provázanosti a udělení souhlasu pro všechny z nich, nelze naše služby poskytovat.

Vaše Osobní údaje budeme zpracovávat na základě tohoto Souhlasu.

Udělení tohoto souhlasu je naším smluvním požadavkem a je jím podmíněno uzavření smluvního vztahu mezi Společností a Vámi.

II. Komu Vaše Osobní údaje poskytneme?

Vaše Osobní údaje pro nás v rámci zvyšování kvality našich služeb a zajišťování některých činností budou zpracovávat zpracovatelé, kteří nám poskytují

  • osoby poskytující Společnosti serverové, webové, cloudové nebo IT služby, či které jsou jeho obchodními partnery.

S ohledem na měnící se osoby poskytovatelů některých služeb není možné uvést všechny tyto zpracovatele Osobních údajů jmenovitě. Aktuální seznam konkrétních příjemců Osobních údajů (nejsou-li uvedeni výše) můžete nalézt na adrese našeho sídla.

Vaše Osobní údaje bychom také rádi předávali našim obchodním partnerům, všichni však sídlí na území Evropské Unie, takže všechna Vaše práva, vyplývající z nařízení GDPR, máte zaručena, neboť se na ně toto nařízení vztáhne taktéž. Svůj souhlas s takovým předáváním můžete vyjádřit zaškrtnutím níže uvedené kategorie příjemců, bez Vašeho souhlasu je předávat nebudeme.

K předávání Osobních údajů do třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou Unii a Evropský hospodářský prostor, nedochází.

III. Kde nás můžete kontaktovat?

Kdykoliv nás můžete kontaktovat na adrese sídla Společnosti uvedené výše nebo na e‑mailové adrese: info@trimanews.cz.

Veškerá svá práva ve smyslu GDPR můžete uplatnit u Společnosti buďto písemnou formou doporučeným dopisem, zaslaným na adresu jejího sídla, či elektronickou formou na e-mailové adrese info@trimanews.cz.

Na výše uvedené kontaktní adresy se můžete obrátit v případě jakýchkoliv Vašich podnětů ke zlepšení našich služeb, v případě stížností na kvalitu našich služeb či v případě uplatnění Vašich práv.

Veškerá Vaše práva, stejně jako další podrobnosti o tom, jakým způsobem zpracováváme Vaše osobní údaje, naleznete v dokumentu Zásady ochrany osobních údajů, umístěném na našich internetových stránkách na adrese http://trimanews.cz/ochrana_osobnich_udaju.html.

IV. Dohlíží na činnosti zpracování Osobních údajů nějaký úřad?

Ano, naše Společnost podléhá dozorové činnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů, který svou činnost může koordinovat s jinými národními úřady v dalších členských státech Evropské Unie. Pokud nabydete dojmu, že jakékoliv naše zpracování činíme v rozporu se zákonem, máte právo podat stížnost proti zpracování Vašich Osobních údajů u Úřadu na ochranu osobních údajů na adrese: www.uoou.cz.

V. Jak dlouho budeme Vaše Osobní údaje zpracovávat?

Tento Souhlas udělujete na dobu trvání poskytování služeb mezi Vámi a námi a dále po dobu 5 (slovy: pěti) let od ukončení poskytování služeb.

VI. Můžu souhlas odvolat?

Souhlas můžete kdykoliv odvolat, tudíž tak lze učinit i před skončením výše uvedených skutečností (či výše uvedené doby). Souhlas můžete odvolat prostřednictvím e-mailové zprávy zaslané na kontaktní e-mailovou adresu uvedenou výše.

Odvoláním Souhlasu není dotčena zákonnost zpracování vycházející ze Souhlasu, který jste udělil před jeho odvoláním. Po skončení platnosti Souhlasu v souladu s tímto článkem Vaše Osobní údaje smažeme, pokud pro jejich další zpracování nebude existovat jiný zákonný důvod.

Bez Vašeho souhlasu nelze založit účet.
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.