Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jaké to je přistát přímo na jádru vesmírné komety?

 
úterý, 27. prosince 2016, 11:15

Vesmír je obrovský a ukrývá nekonečné množství tajemství. Abychom poznali alespoň některá z nich, vyrábíme důmyslné aparáty s důmyslnými elektronickými smysly, které jsou schopny pracovat v mrazivých podmínkách miliardy kilometrů daleko od Země. Jedním z nich byla i sonda Rosetta, která jako první lidský výrobek přistála na jádru komety.

A právě tomuto výjimečnému projektu je věnováno rovněž výjimečné představení Setkání s kometou, které v lednu uvádí Hvězdárna a planetárium Brno. Model kometárního jádra, který v něm uvidíte, je totiž natolik detailní, že překonává i ty nejlepší hollywoodské trikaře.

"Rosetta byla poměrně velká sonda, rozměry srovnatelná s větším automobilem," komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Když navíc rozevřela sluneční panely, roztáhla se do délky bezmála 30 metrů. Aby se mohla potkat s kometou Čurjumov-Gerasimenko, musela vesmírným prostorem uletět skoro 6,5 miliardy kilometrů. Cesta ji trvala 10 let! Kvůli šetření palivem a současně dosažení požadované rychlosti musela dokonce absolvovat několik gravitačních manévrů a proletět v těsné blízkosti Země a Marsu. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2014 a následovaly dva roky vědeckých měření. Díky důmyslným manévrům nakonec zakotvila na oběžné dráze kolem kometárního jádra. A nejen to, dokonce na jeho povrch vysadila přistávací modul Philae," dodal Dušek.

Proč se vlastně o komety zajímáme? Komety jsou malá vesmírná tělesa složená především z vodního ledu a tmavého prachu, která se pohybují po rozličných oběžných drahách kolem Slunce. Když se k němu přiblíží, jejich povrch se zahřeje a komety se zahalí do řídké atmosféry, mnohdy s ohonem směřujícím od Slunce. Kometární jádra přitom obsahují látky, které se uplatnily při vzniku všech planet Sluneční soustavy, včetně naší Země. Není dokonce vyloučeno, že v sobě ukrývají tajemství vzniku života na Zemi. Před čtyřmi miliardami let totiž mohly na naši planetu přinést složité organické látky – základní kameny pozemského života – právě komety.

České znění pořadu Setkání s kometou namluvili Petr Štěpán a Karel Mišurec. Součástí představení je přehlídka snímků komet, ke kterým se přiblížili meziplanetární sondy. A také komentovaná ukázka nejjasnějších hvězd a souhvězdí.

Představení Setkání s kometou uvádí Hvězdárna po celý leden vždy ve středu, pátek, sobotu a neděli. Pro detailní program více info na stránkách hvězdárny.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Hoteliéři na jižní Moravě hlásí plno. Brno je oblíbenou...

úterý, 27. prosince 2016, 10:24

Hotely či penziony na jižní Moravě jsou zpravidla vyprodané už několik týdnů dopředu. Zatímco do horských středisek...

Jihomoravští záchranáři měli perné vánoční svátky, vyjeli k sedmi...

pondělí, 26. prosince 2016, 17:53

Perné vánoční svátky měli jihomoravští záchranáři. Za tři dny od toho Štědrého po dnešek vyjeli ke zhruba 700 případům,...

Jihomoravští hasiči si pořídili nový zásahový automobil

pondělí, 26. prosince 2016, 16:06

V okolí Brna bude nově operovat rychlý zásahový automobil (RZA). Své místo má na požární stanici v Rosicích. Zasahovat...

Přes pět stovek lidí běželo na Štěpána vinicemi na Brněnsku

pondělí, 26. prosince 2016, 14:50

Přes pět stovek běžců ve dvou hlavních kategoriích vyrazilo dnes na blátivou trať vinicemi kolem Syrovicna Brněnsku....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.