Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Dětská nemocnice pořídila nejmodernější dermatoskop

 
neděle, 25. prosince 2016, 15:33

Dětská nemocnice v Brně koupila za tři čtvrtě milionu nejmodernější přístroj k vyšetřování pigmentových znamének. Přístroj bude sloužit nejen dětským pacientům, ale v budoucnu se plánuje jeho využití i pro vyšetření dospělých. Podobných zařízení je v České republice deset. Přístroj, který mají v Brně, je z nich nejmodernější.

Přístroj zakoupený z finančního daru má několik podstatných vylepšení a vyšetření bude kvalitnější. "Dosud jsme měli k dispozici pouze ruční dermatoskop. Nový přístroj je pro nás velký pomocník včasné diagnostiky řady kožních onemocnění," sdělila primářka kožního oddělení Hana Bučková. Nový digitální dermatoskop má desetkrát větší zvětšení než přístroj, který lékaři ve Fakultní nemocnici Brno využívali doposud. Kromě toho má celotělový skener, díky kterému dovede monitorovat znaménka na celém těle pacienta. "Přístroj si znaménko vyfotí, otypuje a snímek uloží. Lékař tak může v časovém odstupu srovnat, jak se znaménko vyvíjí," popsala Bučková.

Lékaři systematicky sledují pigmentová znaménka pacientů, která nemají pravidelný okraj nebo typické zbarvení. Některé skvrnky mohou být totiž předzvěstí rakoviny kůže, například maligního melanomu. Ten se u dětí vyskytuje sice minimálně, u dospělých se ale počet pacientů s touto diagnostikou každých deset let zdvojnásobí. Melanom je sedmým nejčastějším nádorem v ČR, více postihuje ženy, častěji na něj ale umírají muži, protože si méně všímají varovných změn na kůži.

Denně na novém přístroji mohou brněnští lékaři prohlédnout osm až deset pacientů. Kompletní vyšetření je náročné a může trvat až jednu hodinu. Zatím se však na kožním oddělení přístroj učí používat. V následujícím roce by ale nemusel sloužit pouze dětem, ale podezřelé znaménko si na něm bude moct nechat zkontrolovat kdokoliv. Vyšetření na vlastní žádost si však bude muset pacient zaplatit.

V roce 2014, ze kdy jsou poslední data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), bylo zjištěno 2409 nových onemocnění rakoviny kůže a zaznamenáno 344 úmrtí. V roce 1994 to bylo 1081 nových onemocnění a 356 úmrtí. Předloni žilo v Česku 25.043 lidí, kteří se s tímto nádorem někdy v životě léčili, před 20 lety s ním mělo zkušenost 7005 Češek a Čechů.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Starší muž odmítal uvěřit, že Brno není...

  • V Brně se pohřešuje mladá Slovenka. Neviděl...

  • Listopadový Ježíšek pro Brňáky! Turbomošt...

  • Pisárky čekají projekty za miliardu. Město...

 
 

Kam dál?

Jihomoravští hasiči měli letos na Štědrý den napilno

neděle, 25. prosince 2016, 13:04

Jihomoravští hasiči měli letos na Štědrý den napilno. Vyjížděli celkem k 30 případům, při kterých se zranilo osm lidí....

Na jižní Moravě se snížil počet nových případů žloutenky

sobota, 24. prosince 2016, 20:31

Hygienici v Jihomoravském kraji zaznamenali v prosinci pokles v počtu nových případů žloutenky v jednom týdnu. Zatím...

Šťastné a veselé Vánoce, Brňáci!

sobota, 24. prosince 2016, 16:09

Rok 2016 se pomalu a jistě chýlí ke konci a já bych Vám velmi ráda poděkovala za Vaši přízeň v letošním roce. Zároveň...