Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na jižní Moravě se snížil počet nových případů žloutenky

 
sobota, 24. prosince 2016, 20:31

Hygienici v Jihomoravském kraji zaznamenali v prosinci pokles v počtu nových případů žloutenky v jednom týdnu. Zatím však nelze mluvit o ústupu nemoci. Za poslední týden přibylo osm nových případů, v létě jich bylo za stejnou dobu kolem 30. Od začátku roku se žloutenka potvrdila u 438 lidí.

 

V prosinci se týdenní nárůst pohybuje do deseti případů. "Trend vypadá dobře a snad by se to postupně mohlo uklidnit. Na závěry je ale ještě příliš brzy, protože pořád máme za prosinec v součtu dohromady více nemocných, než jsme evidovali dříve třeba za celý rok," uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Podle ní se lidé v zimě více oblékají a nasazují rukavice, takže se žloutenka přenáší méně. Na druhé straně jsou vánoční trhy, kde návštěvníci jedí rukama. "Uvidíme, co nám to přinese, proto bych byla opatrná ve vyjadřování. Riziko šíření trvá i nadále. Pozitivní je však to, že se nám nemoc nerozšířila ve školách. V nich je vidět, že když se nastaví opatření, další případy nevznikají," řekla Ciupek.

Hygienici nastavili opatření ve 20 školách, kde byli nemocní jedinci. Podle Ciupek se nemoc nikdy nešířila v kolektivech. "Ve 12 školách jsme opatření už ukončili a aktuálně běží ještě v osmi. Nákaza se šíří spíš v rodinách, kde ji lidé chytají jeden od druhého," řekla Ciupek.

Hygienici provedli protiepidemická opatření u více než 2200 lidí, kteří byli v kontaktu s nemocnými. Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy, především když jí lidé neumytýma rukama. Proto je podle hygieniků nutné umývat si je teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Šťastné a veselé Vánoce, Brňáci!

sobota, 24. prosince 2016, 16:09

Rok 2016 se pomalu a jistě chýlí ke konci a já bych Vám velmi ráda poděkovala za Vaši přízeň v letošním roce. Zároveň...

Silnice na jihu Moravy jsou po nočním mrholení sjízdné se zvýšenou...

sobota, 24. prosince 2016, 13:02

Silnice v Jihomoravském kraji jsou po nočním mrholení sjízdné se zvýšenou opatrností. Platí to zejména pro komunikace...

Ohňostroj včera završil Vánoce na radnici

sobota, 24. prosince 2016, 12:55

Ohňostroj s názvem Andělský zvon doprovázený hudbou a koledami završil v pátek Vánoce na brněnské radnici. O světelnou...

Brno využije kontrol kotlů při podezření na špatné palivo

pátek, 23. prosince 2016, 18:10

Města a obce s rozšířenou působností budou mít od ledna možnost kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policisté nachytali v brněnském klubu...

  • Na Veveří u Albertu bourají staré vojenské...

  • FOTO: Poznáte tohoto zloděje? Krade kabelky...

  • Mladíci vykradli z automatu třicet litrů...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Češi by z EU nevystoupili, skepse vůči unii je ale výrazná

Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky, ukázal...

Amnesty International kritizuje Česko za odmítání uprchlíků...

Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu...

Policie obvinila tajemníka SPD kvůli rasistickým výrokům

Policie obvinila tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli...