Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Brno ocení Jiřího Bradyho, státní vyznamenání teď nedostane

 
úterý, 25. října 2016, 16:22

Brno ocení pamětním listem Jiřího Bradyho, který za druhé světové války prošel dvěma koncentračními tábory. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který navrhl, aby město Bradyho ocenilo.

 

Podle Hladíka by si Brady měl list zřejmě převzít v Brně, v úterý Brady s manželkou odlétají zpět do Kanady. Brady původně očekával, že mu předá řád T. G. Masaryka prezident Miloš Zeman, který tak nakonec neučiní. Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) tvrdí, že prezident Bradymu vyznamenání neudělí kvůli setkání Hermana s dalajlámou. Zeman po ministrovi chtěl, aby se s tibetským duchovním nesetkal.

Mnoho politiků vyjádřilo názor, že by měl Brady vyznamenání od prezidenta dostat. V reakci na Bradyho chybějící jméno se vedle Brna rozhodla pamětníka z koncentračních táborů ocenit Univerzita Palackého v Olomouci, primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), Poslanecká sněmovna i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Brady by měl podle předběžných informací Hladíka přijet do Brna v pondělí mezi 9:00 až 10:00. "My jsme se dnes na radě dohodli, že mu předáme pamětní list jako poděkování za jeho život a přístup k němu a jakým způsobem vše prezentuje společnosti," uvedl Hladík. Podle něj se bude pamětní list vypracovávat a ještě jednou se mimořádně sejde rada, která ho schválí.

 Brno zvažovalo více možností, jak by Bradyho ocenilo. Nabízelo se také čestné občanství. "Technicky však nejsme schopni to zvládnout. Musí ho schválit zastupitelstvo, ale na jeho svolání je potřeba sedmi dnů. Do pondělí to nemůžeme stihnout. Nejde však o to předhánět se, kdo udělí panu Bradymu větší ocenění, ale poděkovat mu za jeho práci," řekl Hladík. Dodal, že čestné občanství by se nabízelo v případě, že by Brady navštívil Českou republiku i v budoucnu. Podle Hladíka město uděluje lidem Cenu města Brna, čestné občanství a pamětní list, který však nevyužívá často.

Osmaosmdesátiletý Brady v neděli přiletěl do Česka. Novinářům řekl, že ho Pražský hrad v polovině října informoval, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka. V seznamu oceněných ale není a podle ministra Hermana by vyznamenání od Zemana už ani nechtěl. Přijal však nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. Má také převzít od primátorky Krnáčové Klíč od obce pražské. Pamětní medaili s pamětním listem obdrží Brady také od Poslanecké sněmovny a medailí Karla Kramáře ho vyznamená premiér Sobotka.

Brady přežil Terezín i Osvětim. Jeho rodinu vyvraždili Němci. Jemu se podařilo uprchnout z pochodu smrti. V roce 1949 emigroval, dostal se až do Kanady a vypracoval se v úspěšného podnikatele. Významně se angažoval v pomoci krajanům, kteří emigrovali. Celý život také přednášel po celém světě a vydával svědectví o nacistické zrůdnosti za druhé světové války.

Zdroj: ČTK
    

Kam dál?

Skatepark na Nových sadech bude v sobotu hostit závod MANY MANIES

úterý, 25. října 2016, 15:44

V sobotu 29. října ovládnou plochu skateparku na Nových sadech v době od 10 do 18 hodin účastníci skateboardového...

Staveniště koncertního sálu se otevře veřejnosti. Ještě zbývají volná...

úterý, 25. října 2016, 12:46

Zajímá vás, co se děje za plotem staveniště v budoucnu nejmodernějšího koncertního sálu ve střední Evropě? Díky Dni...

Třiadvacetiletý mladík vyhrožoval bombou ve škole

pondělí, 24. října 2016, 17:19

V pátek odpoledne zaměstnal policisty anonymní telefonát. Mužský hlas na druhém konci telefonu oznámil, že v Základní...

Za bakterie v brněnské vodě mohla kombinace tří faktorů

pondělí, 24. října 2016, 16:25

Za výskyt koliformních bakterií ve vodě v Brně mohla patrně kombinace faktorů, a to nižší dávka dezinfekčního činidla,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Od května se na rok uzavře Údolní ulice....

  • Klíště smrtelně nebezpečné pro psy....

  • Řidiči pozor! Zítra si policisté došlápnou...

  • VIDEO: Zfetovaný řidič v Brně ujížděl...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pražští radní podpořili zbourání poškozeného Libeňského mostu

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu. Na jeho místě má vzniknout nový. Zbourání musí ještě potvrdit pražští zastupitelé. S návrhem na demolici souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD, bourání nepodpořili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Těžba uhlí v OKD bude klesat, zaznělo při návštěvě vlády

Společnost OKD nyní na Karvinsku těží okolo šesti milionů tun uhlí ročně, postupně tento objem klesne na čtyři, pak na dva miliony tun. Utlumování dolů se bude platit z rezerv, které nyní firma vytváří. Částka potřebná na útlum se odhaduje na 4,9 miliardy korun podle cen platných na začátku roku 2017. Loňský, zatím neauditovaný zisk firmy převyšuje tři miliardy korun. Řekl to dnes předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča na začátku návštěvy premiéra Andreje Babiše (ANO) a členů vlády v demisi v sídle společnosti v Karviné.

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.