Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno ocení Jiřího Bradyho, státní vyznamenání teď nedostane

 
úterý, 25. října 2016, 16:22

Brno ocení pamětním listem Jiřího Bradyho, který za druhé světové války prošel dvěma koncentračními tábory. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který navrhl, aby město Bradyho ocenilo.

 

Podle Hladíka by si Brady měl list zřejmě převzít v Brně, v úterý Brady s manželkou odlétají zpět do Kanady. Brady původně očekával, že mu předá řád T. G. Masaryka prezident Miloš Zeman, který tak nakonec neučiní. Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) tvrdí, že prezident Bradymu vyznamenání neudělí kvůli setkání Hermana s dalajlámou. Zeman po ministrovi chtěl, aby se s tibetským duchovním nesetkal.

Mnoho politiků vyjádřilo názor, že by měl Brady vyznamenání od prezidenta dostat. V reakci na Bradyho chybějící jméno se vedle Brna rozhodla pamětníka z koncentračních táborů ocenit Univerzita Palackého v Olomouci, primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), Poslanecká sněmovna i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Brady by měl podle předběžných informací Hladíka přijet do Brna v pondělí mezi 9:00 až 10:00. "My jsme se dnes na radě dohodli, že mu předáme pamětní list jako poděkování za jeho život a přístup k němu a jakým způsobem vše prezentuje společnosti," uvedl Hladík. Podle něj se bude pamětní list vypracovávat a ještě jednou se mimořádně sejde rada, která ho schválí.

 Brno zvažovalo více možností, jak by Bradyho ocenilo. Nabízelo se také čestné občanství. "Technicky však nejsme schopni to zvládnout. Musí ho schválit zastupitelstvo, ale na jeho svolání je potřeba sedmi dnů. Do pondělí to nemůžeme stihnout. Nejde však o to předhánět se, kdo udělí panu Bradymu větší ocenění, ale poděkovat mu za jeho práci," řekl Hladík. Dodal, že čestné občanství by se nabízelo v případě, že by Brady navštívil Českou republiku i v budoucnu. Podle Hladíka město uděluje lidem Cenu města Brna, čestné občanství a pamětní list, který však nevyužívá často.

Osmaosmdesátiletý Brady v neděli přiletěl do Česka. Novinářům řekl, že ho Pražský hrad v polovině října informoval, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka. V seznamu oceněných ale není a podle ministra Hermana by vyznamenání od Zemana už ani nechtěl. Přijal však nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. Má také převzít od primátorky Krnáčové Klíč od obce pražské. Pamětní medaili s pamětním listem obdrží Brady také od Poslanecké sněmovny a medailí Karla Kramáře ho vyznamená premiér Sobotka.

Brady přežil Terezín i Osvětim. Jeho rodinu vyvraždili Němci. Jemu se podařilo uprchnout z pochodu smrti. V roce 1949 emigroval, dostal se až do Kanady a vypracoval se v úspěšného podnikatele. Významně se angažoval v pomoci krajanům, kteří emigrovali. Celý život také přednášel po celém světě a vydával svědectví o nacistické zrůdnosti za druhé světové války.

Zdroj: ČTK
    

 


 

Kam dál?

Skatepark na Nových sadech bude v sobotu hostit závod MANY MANIES

úterý, 25. října 2016, 15:44

V sobotu 29. října ovládnou plochu skateparku na Nových sadech v době od 10 do 18 hodin účastníci skateboardového...

Staveniště koncertního sálu se otevře veřejnosti. Ještě zbývají volná...

úterý, 25. října 2016, 12:46

Zajímá vás, co se děje za plotem staveniště v budoucnu nejmodernějšího koncertního sálu ve střední Evropě? Díky Dni...

Třiadvacetiletý mladík vyhrožoval bombou ve škole

pondělí, 24. října 2016, 17:19

V pátek odpoledne zaměstnal policisty anonymní telefonát. Mužský hlas na druhém konci telefonu oznámil, že v Základní...

Za bakterie v brněnské vodě mohla kombinace tří faktorů

pondělí, 24. října 2016, 16:25

Za výskyt koliformních bakterií ve vodě v Brně mohla patrně kombinace faktorů, a to nižší dávka dezinfekčního činidla,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.