Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nekuřáckým hospodám v Brně tržby po omezení kuřáků i rostly

 
neděle, 23. října 2016, 14:06

Majitelé některých brněnských restaurací a hospod tak dlouho čekali na zákon o zákazu kouření, až se rozhodli sami, že kuřáky pošlou z podniku před něj. S odstupem času si rozhodnutí velmi pochvalují, protože tržby zůstaly stejné či ještě vzrostly. Drtivá většina dosavadních zákazníků jim zůstala a přišli noví, kteří se zakouřeným hospodám vyhýbali. ČTK to řekli oslovení majitelé či provozní.

"Rozhodoval jsem se několik měsíců. Chtěl jsem si počkat, až to tak budou muset udělat všichni, ale nedošlo k tomu," řekl majitel klubu Šelepka a Veselé Vačice Raed Kahwaji. Z obou podniků udělal nekuřácké loni v létě. Dva až tři týdny měl hostů méně. "Z toho jsem byl trochu nervózní, ale pak se to otočilo. Ve finále je hostů víc než dřív a v hospodě větší pohoda," uvedl Kahwaji.

Na Šelepce to podle něj bylo jednodušší, protože je u parku, kam chodí spousta rodičů s dětmi a kuřákům stačí vyjít před hospodu. Ve Vačici musí vylézt ze suterénu po schodech. "Nicméně prosazuje se trend vychutnávání si jídla, což v zakouřené místnosti jde dost těžko. A u piva je to víceméně stejné," uvedl Kahwaji.

Dokonce už před deseti lety sáhli ke stejnému opatření spolumajitelé pivnice Hluchá Zmije na Veveří, jeden z nich měl totiž zdravotní potíže. "Říkal jsme mu, že je to blbost, ale ukázalo se, že to byl dobrý krok. My i hosté jsme spokojení," řekl Radek Klát. "Neznám v Brně hospodu našeho typu, která by k tomu tehdy našla odvahu," doplnil. Kolega odhadl, že sice pětina hostů odešla, ale dvojnásobek jich přišel.

Na začátku loňského roku jejího příkladu následovala pivnice Pegas v Jakubské ulici. "Jelikož jsme v centru a chodí k nám i hodně turistů, ani jsme žádný pokles nezaznamenali. Funguje to bezvadně a jsme spokojení," řekl provozní Josef Konvalina. Podle něj to řadě hostů přijde úplně normální, že se uvnitř nekouří. "Spousta lidí cestuje, takže ví, jak to chodí v zahraničí. A cizinci jsou na to také zvyklí," poznamenal Konvalina.

Většina kuřáků v hospodách zůstala. "Dokonce jsou někteří rádi, že nemusejí oblečení větrat nebo prát. Silní kuřáci také přiznávají, že alespoň méně vykouří," řekl Kahwaji. Pegas má pro ně navíc ve forhausu zřízené barové stolečky. Podle Kahwajiho změnu ocenil i nekuřácký personál.

I když už se odhodlal udělat hospodu nekuřáckou, zákon o zákazu kouření v restauracích by podpořil. "Sice jde do kříže se svobodou podnikání, ale mělo by to být. Ale asi jen pro gastronomické podniky a ne například pro noční kluby," míní Kahwaji. Konvalina by byl opatrnější. "Mám chalupu na venkově a tam by to místní asi nechtěli. Je rozdíl mezi městem a venkovem," uvedl.

Nekuřáckou se v Brně stala loni i tradiční a oblíbená Bláhovka. Lidé, kteří mají zájem najít nekuřácký podnik, najdou jejich, ač neúplný seznam, na oficiálním webu Brna. Jsou jich desítky.

V republice více nekuřáckých, než kuřáckých podniků

V celé zemi je v současnosti podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka minimálně 60 procent restaurací buď nekuřáckých, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. "Ty nové, které vznikají, už jsou vesměs všechny nekuřácké," uvedl Stárek. Připravovaný protikuřácký zákon, který budou v úterý projednávat poslanci, bude mít podle něj negativní vliv jen na podniky, kde jídlo není prvořadé, jako bary nebo pivnice. Poškodit by to mohlo i malé venkovské hospody, dodal.

K takzvanému protikuřáckému zákonu, který zavádí zejména úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinstvích, podávají nyní někteří poslanci návrhy úprav. Některé z nich směřují ke zmírnění restrikce. Druhé čtení vládní předlohy je ve Sněmovně naplánováno na úterý.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Dva zranění jsou výsledkem nočního požáru chatky na Blanensku

neděle, 23. října 2016, 13:23

Dva zranění jsou výsledkem nočního požáru chatky v chatové oblasti Suchý na Blanensku. Jeden člověk byl popálený, druhý...

Masarykův ústav v Brně chce koupit robota na operace nádorů

sobota, 22. října 2016, 18:36

Masarykův onkologický ústav v Brně chce koupit na odstraňování nádorů speciálního robota za desítky milionů korun. ČTK...

Česká televize otevřela brány svého nového studia veřejnosti

sobota, 22. října 2016, 10:28

Brněnské studio České televize otevřelo své brány veřejnosti. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do natáčecích studii,...

Jihomoravští hygienici mají za týden 30 nových případů žloutenky,...

pátek, 21. října 2016, 17:04

Hygienici v Jihomoravském kraji zaznamenali za poslední týden 30 nových případů žloutenky. Je to nejvíce za poslední...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.