Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nekuřáckým hospodám v Brně tržby po omezení kuřáků i rostly

 
neděle, 23. října 2016, 14:06

Majitelé některých brněnských restaurací a hospod tak dlouho čekali na zákon o zákazu kouření, až se rozhodli sami, že kuřáky pošlou z podniku před něj. S odstupem času si rozhodnutí velmi pochvalují, protože tržby zůstaly stejné či ještě vzrostly. Drtivá většina dosavadních zákazníků jim zůstala a přišli noví, kteří se zakouřeným hospodám vyhýbali. ČTK to řekli oslovení majitelé či provozní.

"Rozhodoval jsem se několik měsíců. Chtěl jsem si počkat, až to tak budou muset udělat všichni, ale nedošlo k tomu," řekl majitel klubu Šelepka a Veselé Vačice Raed Kahwaji. Z obou podniků udělal nekuřácké loni v létě. Dva až tři týdny měl hostů méně. "Z toho jsem byl trochu nervózní, ale pak se to otočilo. Ve finále je hostů víc než dřív a v hospodě větší pohoda," uvedl Kahwaji.

Na Šelepce to podle něj bylo jednodušší, protože je u parku, kam chodí spousta rodičů s dětmi a kuřákům stačí vyjít před hospodu. Ve Vačici musí vylézt ze suterénu po schodech. "Nicméně prosazuje se trend vychutnávání si jídla, což v zakouřené místnosti jde dost těžko. A u piva je to víceméně stejné," uvedl Kahwaji.

Dokonce už před deseti lety sáhli ke stejnému opatření spolumajitelé pivnice Hluchá Zmije na Veveří, jeden z nich měl totiž zdravotní potíže. "Říkal jsme mu, že je to blbost, ale ukázalo se, že to byl dobrý krok. My i hosté jsme spokojení," řekl Radek Klát. "Neznám v Brně hospodu našeho typu, která by k tomu tehdy našla odvahu," doplnil. Kolega odhadl, že sice pětina hostů odešla, ale dvojnásobek jich přišel.

Na začátku loňského roku jejího příkladu následovala pivnice Pegas v Jakubské ulici. "Jelikož jsme v centru a chodí k nám i hodně turistů, ani jsme žádný pokles nezaznamenali. Funguje to bezvadně a jsme spokojení," řekl provozní Josef Konvalina. Podle něj to řadě hostů přijde úplně normální, že se uvnitř nekouří. "Spousta lidí cestuje, takže ví, jak to chodí v zahraničí. A cizinci jsou na to také zvyklí," poznamenal Konvalina.

Většina kuřáků v hospodách zůstala. "Dokonce jsou někteří rádi, že nemusejí oblečení větrat nebo prát. Silní kuřáci také přiznávají, že alespoň méně vykouří," řekl Kahwaji. Pegas má pro ně navíc ve forhausu zřízené barové stolečky. Podle Kahwajiho změnu ocenil i nekuřácký personál.

I když už se odhodlal udělat hospodu nekuřáckou, zákon o zákazu kouření v restauracích by podpořil. "Sice jde do kříže se svobodou podnikání, ale mělo by to být. Ale asi jen pro gastronomické podniky a ne například pro noční kluby," míní Kahwaji. Konvalina by byl opatrnější. "Mám chalupu na venkově a tam by to místní asi nechtěli. Je rozdíl mezi městem a venkovem," uvedl.

Nekuřáckou se v Brně stala loni i tradiční a oblíbená Bláhovka. Lidé, kteří mají zájem najít nekuřácký podnik, najdou jejich, ač neúplný seznam, na oficiálním webu Brna. Jsou jich desítky.

V republice více nekuřáckých, než kuřáckých podniků

V celé zemi je v současnosti podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka minimálně 60 procent restaurací buď nekuřáckých, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. "Ty nové, které vznikají, už jsou vesměs všechny nekuřácké," uvedl Stárek. Připravovaný protikuřácký zákon, který budou v úterý projednávat poslanci, bude mít podle něj negativní vliv jen na podniky, kde jídlo není prvořadé, jako bary nebo pivnice. Poškodit by to mohlo i malé venkovské hospody, dodal.

K takzvanému protikuřáckému zákonu, který zavádí zejména úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinstvích, podávají nyní někteří poslanci návrhy úprav. Některé z nich směřují ke zmírnění restrikce. Druhé čtení vládní předlohy je ve Sněmovně naplánováno na úterý.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Dva zranění jsou výsledkem nočního požáru chatky na Blanensku

neděle, 23. října 2016, 13:23

Dva zranění jsou výsledkem nočního požáru chatky v chatové oblasti Suchý na Blanensku. Jeden člověk byl popálený, druhý...

Masarykův ústav v Brně chce koupit robota na operace nádorů

sobota, 22. října 2016, 18:36

Masarykův onkologický ústav v Brně chce koupit na odstraňování nádorů speciálního robota za desítky milionů korun. ČTK...

Česká televize otevřela brány svého nového studia veřejnosti

sobota, 22. října 2016, 10:28

Brněnské studio České televize otevřelo své brány veřejnosti. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do natáčecích studii,...

Jihomoravští hygienici mají za týden 30 nových případů žloutenky,...

pátek, 21. října 2016, 17:04

Hygienici v Jihomoravském kraji zaznamenali za poslední týden 30 nových případů žloutenky. Je to nejvíce za poslední...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žít Brno chce pozvat do města několik...

  • Zfetovaný muž lezl na hlavním nádraží po...

  • VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý...

  • VIDEO: Muž unesl mladou ženu od vchodu domu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Indonésii kvůli fotbalu prudce vzrostla cena vajec

Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale. V zemi o více než pětinu stoupla cena vajec, která tak byla nejdražší za poslední dva roky. Mistrovství výrazně podpořilo spotřebu, neboť lidé během sledování zápasů doma konzumovali oblíbené nudle s vejci.

Zajímá vás přítomnost úředníků na krajském úřadě? Teď už se ji na internetu nedozvíte

Telefonní seznam Krajského úřadu Kraje Vysočina už zhruba týden nenabízí aktuální přehled přítomností označených barevnými symboly u konkrétních jmen jednotlivých pracovníků. V praxi to znamená, že na internetu i nadále najdete u jmen kolegyň a kolegů jejich pracovní kontaktní informace, nikoli však aktuální informaci o jejich přítomnosti na pracovišti, popisuje změnu ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Afričan, kterého v tramvaji zmlátili fanoušci Sigmy Olomouc, utrpěl trauma. Nepřijde k soudu

Sedmatřicetiletý Afričan, kterého v pražské MHD napadli fotbaloví chuligáni podporující tým SK Sigma Olomouc, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, depresemi a komplikacemi v práci. Podle serveru Lidovky.cz to plyne z obžaloby. Tři agresoři předstoupí před soud počátkem září. Napadený se soudu pravděpodobně zúčastní přes video.