Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příští zastávka: vesmír

 
čtvrtek, 29. září 2016, 10:21

Kdo by nechtěl být v mládí kosmonautem či kosmonautkou. Koho by nefascinovala krása hvězdného nebe a myšlenky na neprobádaný vesmír. Skoro všichni rádi čteme anebo se díváme na vědecko-fantastické příběhy. Nejde ale jen o hříčky bláznivých spisovatelů? Anebo je na nich alespoň zrnko pravdy? Výpravy do vesmíru stojí stovky miliard korun, jsou však opodstatněné? Co když se jedná pouze o marnotratné vyhazování peněz, které by bylo možné použít k řešení těch nejbolavějších pozemských problémů? Na tyto a další otázky odpovídá nový komponovaný pořad Hvězdárny a planetária Brno – Příští zastávka: vesmír.

Hvězdárna a planetárium Brno provozuje jedno z nejúspěšnějších digitálních planetárií v Evropě. Díky mezinárodnímu věhlasu se nám v poslední době daří získávat ta nejúspěšnější představení, která ve světě vznikají. Takže není divu, že jsme po dlouhé době sáhli po pořadech, které se věnují odvěké touze člověka létat. A pátrají po otázce, zda jsou investice do kosmických výprav skvělým obchodem anebo neuvěřitelným propadákem.

"Představení Příští zastávka: vesmír se vlastně skládá ze tří částí. V první je možné shlédnout Sen o létání, který se věnuje historii letectví, a který končí vstoupením člověka do vesmíru. Ve druhé části předvedeme úžasné vizualizace Mezinárodní kosmické stanice – největší, nejodlehlejší a také nejdražší výspy lidstva mimo planetu Zemi. A nakonec se vydáme do vesmíru a zase zpátky, abychom zjistili, zda to všechno skutečně stojí za to. Jak je patrné, Hvězdárna a planetárium Brno dosud neuvedla tak nákladné představení, které by tématiku vesmírných letů rozebíralo natolik podrobně, " uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

 

Sen o létání

Vydejte se spolu s námi za tajemstvím létání spolu s Leonardem da Vinci, bratři Montgolfierovými, Wrightovými a dalšími vynálezci. Ochutnejte dobrodružství poznání a proměnu odvěkých snů v realitu, od úsvitu lidských věků až po současnost. 

Pořad Sen o létání, který uzříte v první třetině představení Příští zastávka: vesmír, vypráví poetický příběh historie letectví. Od bájných příběhů dávných bohů, až po důsledně vědecké hledání správné cesty. Věnuje se všem významným milníkům, které lemují cestu člověka tam vysoko, do oblak.

Úžasné, dech beroucí animace, krásná hudba a milý komentář Dany Morávkové vytvořilo jedinečnou uměleckou mozaiku s krásným poselstvím: Mějte velké sny a nikdy se jich nevzdávejte. Sen o létání pochází z dílny planetária Niebo Kopernika v polské Varšavě.

 

Seznamte se s Mezinárodní kosmickou stanicí

Mezinárodní kosmická stanice se pohybuje ve výšce přibližně čtyři sta kilometrů, přičemž naši planetu oběhne jednou za 90 minut. Stanice má délku více než 70 metrů a spolu se slunečními panely šířku přes 110 metrů, celkem váží 300 tun a několik jejích modulů, co do velikosti odpovídající dvojici bytů 3+1, může obývat až deset kosmonautů.

Jedná se o největší a nejdražší vědecký projekt všech dob. Dvě desítky států celého světa do něj investovalo více než 150 miliard amerických dolarů. Současně je také člověkem nejdéle obývanou vesmírnou základnou, která slouží k nejrůznějším experimentům – z biologie, fyziky, meteorologie či techniky.

Mezinárodní kosmická stanice je natolik velikým tělesem, že je na pozemské obloze pohodlně viditelná i bez dalekohledu. Když přelétá nízko nad obzorem, je od nás hodně daleko a její jasnost je srovnatelná s hvězdami Velkého vozu. Jakmile ale vystoupá vysoko nad obzor, přiblíží se na vzdálenost několika set kilometrů, nápadně se zjasní a je po Slunci, Měsíci a Venuši tím nejjasnějším tělesem, které můžeme na obloze spatřit!

Unikátní animace v této části představení pocházejí z Národního vesmírného centra v britském Leicesteru a budou komentovány živě, moderátory Hvězdárny a planetária Brno.

 

Do vesmíru a zase zpátky

Výpravy do vesmíru, největší dobrodružství, do kterého se kdy lidstvo pustilo, mají zásadní vliv na podobu našeho života. Nejen, že díky nim luštíme tajemství vesmíru, ale s následnými praktickými aplikacemi se setkáme na každém kroku. Umělé družice nepřetržitě snímají zemský povrch a umožňují nám zblízka sledovat rychlé i dlouhodobé změny životního prostředí. Prozradí zítřejší počasí, míru odlesňování, rozlohu zemědělské půdy anebo velikost ledovců. Někteří z nás vděčí za své životy právě vesmírným technologiím, vzpomeňme ohnivzdorné obleky, nárazuvzdorné helmy nebo hasicí přístroje.

Tím však seznam užitečných vynálezů, které jsou výsledkem vesmírného průmyslu, zdaleka nekončí. Před námi se neustále otevírají nové příležitosti, jako jsou například alternativní systémy čištění vody a energetických zdrojů, naváděcí a řídicí letecké přístroje, lopatky turbíny, zateplení domů, zvýšení bezpečnosti osobních aut nebo zlepšení účinnosti paliva. To vše budeme diskutovat při cestě Do vesmíru a zase zpátky.

Představení Příští zastávka: vesmír má premiéru 1. října a v reprízách je Hvězdárna a planetárium Brno uvádí po celý říjen a listopad ve středu, pátek, sobotu a neděli. Délka představení, které je vhodné pro starší děti a dospělé, je přibližně 70 minut.

PR text

 

Soutěž o vstupenky na libovolné představení do Hvězdárny a planetária Brno

 
 


 

Kam dál?

Před 75 lety začala tragická éra vraždění v Kounicových kolejích

čtvrtek, 29. září 2016, 09:33

Jednou z tragických připomínek německého zběsilého vraždění v českých zemích během druhé světové války jsou brněnské...

Městská policie oslavila 150 let od svého založení

středa, 28. září 2016, 20:13

V Areálu dopravní výchovy Brno se dnes odehrála akce Retro – Neretro, která oslavila výročí 150 let od založení Městské...

Výbuch plynu zničil dům v Olešnici na Blanensku

středa, 28. září 2016, 19:29

Pravděpodobně výbuch plynu zničil v úterý večer dům v Olešnici na Blanensku, těžce se při tom zranil muž středního...

28. září - Den české státnosti nám připomíná život a odkaz svatého...

středa, 28. září 2016, 17:13

28. říjen máme tradičně spojený se jménem svatého Václava. Jsme rádi, že je náš pracovní týden o jeden den kratší, rádi...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti znásilnil řadu žen

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění.

Týraný pes Marley našel nový domov

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

VIDEO: Brankář Čech po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech oznámil, že po této sezoně ukončí fotbalovou kariéru, během které chytal také za Chelsea, Rennes nebo Spartu. Šestatřicetiletému bývalému reprezentantovi v létě vyprší v londýnském klubu smlouva a novou už nepodepíše.