Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Hlavní nádraží ožilo dnem bez aut

 
čtvrtek, 22. září 2016, 12:46

Při příležitosti Mezinárodního dne bez aut se dnes v před brněnským hlavním nádražím uskutečnil happening, v jehož rámci se uzavřela ulice Nádražní a na místech, kudy běžně projíždějí či parkují vozidla, jsou auta nahrazena přívětivým posezením v odpočinkových zónách. Návštěvník taktéž ocení občerstvení a informační koutky s výstavami prezentujícími možné budoucí podoby veřejného prostora Brna.

Iniciátoři z platformy Živé město chtějí lidem tímto způsobem nabídnout možnost zažít přednádražní prostor příjemnějším způsobem než doposud a představit vize a řešení týkající se této exponované lokace. Akce není namířena kriticky vůči automobilové dopravě, záměrem jednodenní úpravy a prezentovaných návrhů je maximální zklidnění a zpříjemnění prostoru.

„Náš záměr je inspirován koncepty typu Smart City nebo projekty studia Gehl Architects, které prostřednictvím podobných intervencí proměnily významné tepny v centru New Yorku. Získaný prostor byl využit pro chodce a restaurační podniky. Po čase se navíc ukázalo, že spokojenost s jeho řešením byla u místních obyvatel tak vysoká, že se za jasného souhlasu veřejnosti stalo řešením trvalým,” komentuje pilotní projekt v Brně koordinátorka platformy Veronika Staňková. „Tento happening je tak první a zásadní příležitostí jak lidem ukázat, že místo, které dosud vnímali spíše negativně, se může jednoduše stát kvalitním veřejným prostorem, který se vrací ke svému původnímu účelu – životu lidí a jejich setkávání,“ dodává Staňková.

„V průběhu celé akce nebude nijak omezena městská hromadná doprava, která bude fungovat v běžném režimu. Automobilová doprava bude směřována na tzv. malý městský okruh, který je k tomu primárně určen a jehož využití je vhodnější jak z hlediska dopravního, tak v souvislosti se zklidněním přednádraží,“ upřesňuje Matěj Hollan, náměstek primátora pro dopravu, kulturu a sociální oblast.

Pořadatelem akce je odbor dopravy Magistrátu města Brna ve spolupráci s iniciující platformou Živé město, o. s., Brněnskými komunikacemi, a. s., Dopravním podnikem města Brna, a. s., Městskou policií Brno a informační kampaní Jezdím pro Brno.

V rámci akce Den bez aut bude provedena celodenní obousměrná uzavírka jízdních pruhů místní komunikace s tím, že bude zachován provoz tramvajové dopravy a autobusů MHD.

Objízdná trasa k dopravní obsluze autobusového nádraží u hotelu Grand bude umožněna po komunikacích v ulicích Nové Sady, Úzká, Dornych, Koliště, Malinovského náměstí a Benešova. Dopravci, kteří provozují autobusovou dopravu u hotelu Grand, jsou s touto objížďkou seznámeni.

Se situací je seznámena i Městská policie Brno. Strážníci se budou na akci podílet ve spolupráci s dalšími orgány. Hlídky budou v závislosti na dopravní situaci usměrňovat provoz.

Tisková zpráva

Kam dál?

VÝZVA: Radnici v brněnském centru stále chybí téměř stovka...

čtvrtek, 22. září 2016, 11:45

Radnice městské části Brno-střed hledá zájemce o členství v okrskové hlasovací komisi pro místní referendum v komisích...

Školáci dnes oslavují Evropský sportovní den škol během po Lesné

čtvrtek, 22. září 2016, 10:04

Čtyři stovky chlapců a dívek z brněnských škol a víceletých gymnázií bude dnes závodí v běhu po sídlišti Lesná. V...

Liberec - město mnoha podob

středa, 21. září 2016, 18:42

Liberec je město, které vás uchvátí. V poslední době se stává oblíbeným cílem filmových štábů z celého světa, nemělo by...

Archeologové začínají vyhodnocovat nálezy z Veselé ulice v Brně

středa, 21. září 2016, 16:59

Archeologové začínají vyhodnocovat nálezy, které našli při vykopávkách ve Veselé ulici v Brně. K raritám výzkumu patří...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUÁLNĚ: Střelba v Brně na náměstí...

  • Brno v sobotu na hodinu zhasne. Připojí se k...

  • VIDEO: Auto to v plné rychlosti napálilo do...

  • Známý novinář Janek Rubeš hledal pozitiva na...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začne platit letní čas

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o 60 minut...

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za...

Ve Francii dnes podlehl těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená...

Bohuslav Sobotka končí v politice. Rezignuje na post...

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1....