Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hlavní nádraží ožilo dnem bez aut

 
čtvrtek, 22. září 2016, 12:46

Při příležitosti Mezinárodního dne bez aut se dnes v před brněnským hlavním nádražím uskutečnil happening, v jehož rámci se uzavřela ulice Nádražní a na místech, kudy běžně projíždějí či parkují vozidla, jsou auta nahrazena přívětivým posezením v odpočinkových zónách. Návštěvník taktéž ocení občerstvení a informační koutky s výstavami prezentujícími možné budoucí podoby veřejného prostora Brna.

Iniciátoři z platformy Živé město chtějí lidem tímto způsobem nabídnout možnost zažít přednádražní prostor příjemnějším způsobem než doposud a představit vize a řešení týkající se této exponované lokace. Akce není namířena kriticky vůči automobilové dopravě, záměrem jednodenní úpravy a prezentovaných návrhů je maximální zklidnění a zpříjemnění prostoru.

„Náš záměr je inspirován koncepty typu Smart City nebo projekty studia Gehl Architects, které prostřednictvím podobných intervencí proměnily významné tepny v centru New Yorku. Získaný prostor byl využit pro chodce a restaurační podniky. Po čase se navíc ukázalo, že spokojenost s jeho řešením byla u místních obyvatel tak vysoká, že se za jasného souhlasu veřejnosti stalo řešením trvalým,” komentuje pilotní projekt v Brně koordinátorka platformy Veronika Staňková. „Tento happening je tak první a zásadní příležitostí jak lidem ukázat, že místo, které dosud vnímali spíše negativně, se může jednoduše stát kvalitním veřejným prostorem, který se vrací ke svému původnímu účelu – životu lidí a jejich setkávání,“ dodává Staňková.

„V průběhu celé akce nebude nijak omezena městská hromadná doprava, která bude fungovat v běžném režimu. Automobilová doprava bude směřována na tzv. malý městský okruh, který je k tomu primárně určen a jehož využití je vhodnější jak z hlediska dopravního, tak v souvislosti se zklidněním přednádraží,“ upřesňuje Matěj Hollan, náměstek primátora pro dopravu, kulturu a sociální oblast.

Pořadatelem akce je odbor dopravy Magistrátu města Brna ve spolupráci s iniciující platformou Živé město, o. s., Brněnskými komunikacemi, a. s., Dopravním podnikem města Brna, a. s., Městskou policií Brno a informační kampaní Jezdím pro Brno.

V rámci akce Den bez aut bude provedena celodenní obousměrná uzavírka jízdních pruhů místní komunikace s tím, že bude zachován provoz tramvajové dopravy a autobusů MHD.

Objízdná trasa k dopravní obsluze autobusového nádraží u hotelu Grand bude umožněna po komunikacích v ulicích Nové Sady, Úzká, Dornych, Koliště, Malinovského náměstí a Benešova. Dopravci, kteří provozují autobusovou dopravu u hotelu Grand, jsou s touto objížďkou seznámeni.

Se situací je seznámena i Městská policie Brno. Strážníci se budou na akci podílet ve spolupráci s dalšími orgány. Hlídky budou v závislosti na dopravní situaci usměrňovat provoz.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

VÝZVA: Radnici v brněnském centru stále chybí téměř stovka...

čtvrtek, 22. září 2016, 11:45

Radnice městské části Brno-střed hledá zájemce o členství v okrskové hlasovací komisi pro místní referendum v komisích...

Školáci dnes oslavují Evropský sportovní den škol během po Lesné

čtvrtek, 22. září 2016, 10:04

Čtyři stovky chlapců a dívek z brněnských škol a víceletých gymnázií bude dnes závodí v běhu po sídlišti Lesná. V...

Liberec - město mnoha podob

středa, 21. září 2016, 18:42

Liberec je město, které vás uchvátí. V poslední době se stává oblíbeným cílem filmových štábů z celého světa, nemělo by...

Archeologové začínají vyhodnocovat nálezy z Veselé ulice v Brně

středa, 21. září 2016, 16:59

Archeologové začínají vyhodnocovat nálezy, které našli při vykopávkách ve Veselé ulici v Brně. K raritám výzkumu patří...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Majitelce se ztratil pejsek Shiba-Inu. Nyní...

  • Na jižní Moravě se pohybují komáři...

  • Devětadvacetiletý muž v Mariánském údolí...

  • Lidl se po drsné reportáži České televize...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Český hokej slaví 110 let a mění tvář. Na dresech reprezentace bude lev

Český svaz ledního hokeje mění u příležitosti 110 let od svého založení svou tvář. A změny budou velké. Nově bude bude oficiálně používat název Český hokej, nové logo a výrazné obměny se dočkají i reprezentační dresy všech týmů. Zmizí z nich velký státní znak, který nahradí lev.

Bez peněz do ciziny nelez. Na co vše si při obstarávání valut dávat pozor?

Protože si Česká republika stále zachovává svoji jedinečnou měnu, před každou cestou do zahraničí musíme vyřešit otázku, jak a čím tam budeme platit. Na co vše si při obstarávání valut dávat pozor?

PŘEHLEDNĚ: Škoda ukáže v roce 2020 první model vyvíjený a vyráběný v Indii

Automobilka Škoda Auto přebírá zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v Indii. Cílem projektu je dlouhodobé posílení pozice koncernu Volkswagen na tomto trhu. Škoda zároveň přebírá zodpovědnost za platformu, na které budou založené nové vozy. V roce 2020 představí firma první model, který se bude vyvíjet a vyrábět v Indii. Škoda Auto to dnes uvedla v tiskové zprávě.