Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj za necelých dvacet čtyři milionů prodává račický zámek

 
úterý, 20. září 2016, 10:25

Jihomoravský kraj chce znovu zkusit prodat zámek v Račicích na Vyškovsku, kde dříve sídlilo speciální učiliště a dětský domov. Po sloučení s jinou školou je objekt prázdný a kraj pro něj nemá využití. Minimální cena prodeje je 23,7 milionu korun, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Kraj se snažil zámek prodat letos už jednou, ale neúspěšně.

Opětovný záměr prodeje schválili krajští radní. "Zkusili jsme zámek prodat už dříve, ale do elektronické dražby se nikdo nepřihlásil. Hledali jsme nějaké využití, ale žádné nemáme," řekl Hanák.

Podle něj zámek navíc vyžaduje opravy. "Budova má své stáří, navíc je památkově chráněná, takže kdybychom tam chtěli něco umístit, vyžaduje to značné investice," poznamenal náměstek.

V zámku dříve bylo speciální odborné učiliště a dětský domov. Kvůli klesajícímu počtu dětí ve speciálních školách se učiliště ale sloučilo s vyškovskou mateřskou, základní a praktickou školou a zámek se vyprázdnil. Račická škola měla kapacitu téměř 200 žáků, před sloučením ji navštěvovalo kolem 50 dětí. Ubylo i dětí na internátu, který měl 20 lůžek, ale obsazen byl jen několika jedinci. Obdobně na tom byl dětský domov, měl kapacitu přes 30 dětí, bylo jich v něm ale jenom pár. Kraj sloučením škol ušetřil. Jak už dříve řekl ČTK hejtmanův náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL), provozní náklady byly přes tři miliony korun ročně. Jihomoravský kraj v posledních letech sloučil více škol.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Zastupitelé Brna schválili memorandum o stavbě koncertního sálu

pondělí, 19. září 2016, 17:22

Zastupitelé Brna dnes schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem na výstavbu Janáčkova...

Strážníci oslaví stopadesátileté jubileum velkou akcí pro všechny,...

pondělí, 19. září 2016, 17:01

Dosud největší akci s nejrozsáhlejším programem uspořádají brněnští strážníci v areálu dopravního hřiště na Riviéře. V...

Nový díl Harryho Pottera míří na pulty. V půlnočním předprodeji ho v...

pondělí, 19. září 2016, 12:39

Už za pár dní přinese nakladatelství Albatros na pulty knihkupectví jednu z nejočekávanějších knih letošního roku –...

Jihomoravský kraj představil novou aplikaci "V bezpečí", která v...

pondělí, 19. září 2016, 11:09

Jihomoravský kraj představuje novou mobilní aplikaci, která v případě ohrožení kontaktuje uživatelovy blízké. Navazuje...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pátrání po čtyřleté Marušce pokračuje. Matka se brání proti nařčení otce, redakce získala znalecký posudek

Policisté od pátku 7. prosince pátrají po čtyřleté Marii Žiškové. Podle jejich informací se dívenka nachází neznámo kde s otcem Vladimírem Žiškou. Ten v současné době rozesílá prostřednictvím organizace Family for Liberty tiskové prohlášení, ve kterém napadá matku mimo jiné ze sexuálního zneužívání a týrání dcery. Ve vyjádření matky Marušky, které redakce Olomoucké Drbny získala, však její máma popírá, že by k něčemu takovému docházelo. Navíc redakce získala znalecký posudek, ze kterého vyplývá, že Vladimír Žiška nemá předpoklady k výchově dítěte.

Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech

Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.

Mládě labutě přišlo o křídlo, protože ho lidé krmili pečivem

Jít krmit kachny, labutě a další opeřence patří mezi oblíbené činnosti. Tahle labuť ale doplatila na lidskou neznalost. Pečivo totiž v ptačím jídelníčku nemá co pohledávat.