Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj za necelých dvacet čtyři milionů prodává račický zámek

 
úterý, 20. září 2016, 10:25

Jihomoravský kraj chce znovu zkusit prodat zámek v Račicích na Vyškovsku, kde dříve sídlilo speciální učiliště a dětský domov. Po sloučení s jinou školou je objekt prázdný a kraj pro něj nemá využití. Minimální cena prodeje je 23,7 milionu korun, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Kraj se snažil zámek prodat letos už jednou, ale neúspěšně.

Opětovný záměr prodeje schválili krajští radní. "Zkusili jsme zámek prodat už dříve, ale do elektronické dražby se nikdo nepřihlásil. Hledali jsme nějaké využití, ale žádné nemáme," řekl Hanák.

Podle něj zámek navíc vyžaduje opravy. "Budova má své stáří, navíc je památkově chráněná, takže kdybychom tam chtěli něco umístit, vyžaduje to značné investice," poznamenal náměstek.

V zámku dříve bylo speciální odborné učiliště a dětský domov. Kvůli klesajícímu počtu dětí ve speciálních školách se učiliště ale sloučilo s vyškovskou mateřskou, základní a praktickou školou a zámek se vyprázdnil. Račická škola měla kapacitu téměř 200 žáků, před sloučením ji navštěvovalo kolem 50 dětí. Ubylo i dětí na internátu, který měl 20 lůžek, ale obsazen byl jen několika jedinci. Obdobně na tom byl dětský domov, měl kapacitu přes 30 dětí, bylo jich v něm ale jenom pár. Kraj sloučením škol ušetřil. Jak už dříve řekl ČTK hejtmanův náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL), provozní náklady byly přes tři miliony korun ročně. Jihomoravský kraj v posledních letech sloučil více škol.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Zastupitelé Brna schválili memorandum o stavbě koncertního sálu

pondělí, 19. září 2016, 17:22

Zastupitelé Brna dnes schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem na výstavbu Janáčkova...

Strážníci oslaví stopadesátileté jubileum velkou akcí pro všechny,...

pondělí, 19. září 2016, 17:01

Dosud největší akci s nejrozsáhlejším programem uspořádají brněnští strážníci v areálu dopravního hřiště na Riviéře. V...

Nový díl Harryho Pottera míří na pulty. V půlnočním předprodeji ho v...

pondělí, 19. září 2016, 12:39

Už za pár dní přinese nakladatelství Albatros na pulty knihkupectví jednu z nejočekávanějších knih letošního roku –...

Jihomoravský kraj představil novou aplikaci "V bezpečí", která v...

pondělí, 19. září 2016, 11:09

Jihomoravský kraj představuje novou mobilní aplikaci, která v případě ohrožení kontaktuje uživatelovy blízké. Navazuje...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Přestavba Zvonařky začne už v létě. Za rok...

  • Na jižní Moravě se pohybují komáři...

  • FOTOGALERIE: Riviéra prošla parádní...

  • Devětadvacetiletý muž v Mariánském údolí...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

Olomoucký vrchní soud dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak. Z deseti na 11 let zvýšil soud trest jednateli distribuční firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi, o 1,5 roku na 9,5 roku zvýšil trest tehdejšímu jednateli další distribuční firmy Dominikovi Nagymu. Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud potvrdil 11,5 roku, žalobce dnes stáhl odvolání v jeho neprospěch. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti.

V ČR se objevil nový škůdce tújí brouk krasec

Na území České republiky se začíná objevovat brouk krasec, který likviduje některé druhy okrasných dřevin, především túje nebo jalovce. Právě dovozem tújí se brouk začal šířit, přitom v minulosti nikdy v Česku nežil, řekl entomolog z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích Lukáš Čížek.

Sedm zásad populistů. Referendum se hodí jen někdy a výsledek voleb zpochybní „mlčící většina“

Populismus není jen nálepka. Dá se definovat a má svoje pevné znaky. Základní mantra populistů o tom, že „jen oni reprezentují skutečný lid a nikdo jiný nemá legitimitu“, předurčuje, jak se v politice budou chovat – vytvoří klientelistické prostředí, korupci a možná i přepíšou ústavu, aby si pojistili moc.