Počasí dnes9 °C, zítra11 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří
Bez reklam

Bratislava odhalila jedinečnou výstavu o kosmonautice

Ojedinělá putovní výstava Cosmos Discovery odstartovala v pondělí 12. září V Bratislavě svou světovou tour. Expozice mapující vývoj od počátků vývoj kosmonautiky nabízí jak lidské příběhy dobyvatelů kosmu, tak reálné artefakty, které plnili svůj účel při kosmických misích. Návštěvník se tak může dotknout spalovací komory rakety Saturn, jež vynášela kosmonauty na měsíc v rámci programu Apollo nebo prozkoumat americké i ruské skafandry do jejich nejmenších (a často velmi zvláštních) detailů. Výstavu sestavila česká produkční firma JVS Group.

Deset galerií, tři tisíce metrů čtverečních, měsíce zkoušení a plánování, desetiletý harmonogram

Taková je bilance ambiciózního projektu, který svým rozsahem i vzácností některých artefaktů vyniká nad ostatními svého druhu. „Jsou tu některé kusy, které vůbec poprvé opustily Ameriku, aby mohly být vystavovány v zahraničí. Například části raketových motorů, které podléhají přísným technickým opatřením, kvůli copywriterům v zahraničí“, komentuje výstavu majitel JVS Group Viliam Ďuriš.

Na začátku výstavy je divák uveden do vesmírného tématu za pomocí videoprojekce. Samotná expozice začíná počátky kosmonautiky: návštěvníci uvidí ruský Sputnik, psa Lajku, amerického opičáka Enose, příběh prvního člověka v kosmu – Jurije Gagarina i americkou raketu Mercury, která tu je v měřítku 1:1. Poslední zmíněný artefakt pak kvůli jeho preciznímu vyhotovení vyzdvihuje i kurátor výstavy, český publicista a expert na kosmonautiku Pavel Toufar.

Život kosmonauta ve vesmíru, v každém detailu

Vědce zajímají výzkumy, ale běžného člověka zajímá opět jen člověk. Zajímá ho, co ve vesmíru prožil, co tam dělal. A to vše tady je. Jsou tu ukázky kosmické stravy. Je tu příruční kosmický záchod, který ač vypadá svérázně, je velice funčkní. Je tu několik typů skafandru. Jsou tu detaily, o kterých lidé neví, že se pod skafandrem skrývají - jako soustava trubiček v prádle s chladicí kapalinou a podobně,“ dodává nadšeně Toufar.

Zařízení řídícího střediska v Houstonu a tři originální moduly Soyuz

Další galerie nabízí lunární výpravy programu Apollo včetně měsíčního vozidla, v němž americké posádky podnikaly své průzkumné cesty po Měsíci, ale také ruské měsíční vozidlo Lunochod zaujme také obrovský model rakety Saturn nebo tři originální základní moduly ruského Soyuzu.  Návštěvníci se mohou dotknout kamene z Měsíce nebo obdivovat asteroidy staré desítky milionů let. Největší pozornost ale upoutávají části kosmických lodí a vesmírných stanic nebo originální zařízení z řídícího střediska v Houstonu.

Příští zastávka Mars?

V závěru výstava poodhaluje nejnovější plány na osidlování Marsu a další projekty světových kosmických agentur. Tou nejvýraznější z nich je bezpochyby projekt SpaceX vizionáře Elona Muska. „Bez vizionářů a vizí by nebyly věci, které se pak staly realitou. Elon Musk hodně pomáhá myšlence dostat se blíž a blíž Marsu. Pořád tam je obrovská spousta překážek, jako například velké dávky radiace, kterým je člověk při dlouhodobém pobytu ve vesmíru vystaven,“ vyjadřuje obavy Toufar. „U Elona Muska to však není přehnané snění. Je to racionální vizionářství a v tom já mu fandím, protože když přijde Elon Musk s prohlášením, že chce strávit penzi na Marsu, tak to aspoň probudí NASA, která je svým způsobem zkostnatělá,“ dodává s úsměvem.

Za 30 dní na druhém konci světa

„Jen co výstava skončí, do měsíce musí stát jinde. Její přesun, každý jeho krok a každý detail té stavby výstavy je naplánován prakticky na minutu,“ osvětluje, co se skrývá za realitou putování výstavy z místa na místo Ďuriš.

V Bratislavě bude výstava k vidění do ledna příštího roku. Poté dostojí přívlastku putovní a vydá se na pouť po různých kontinentech. „Z Bratislavy poputuje do Německa, kde bude necelý rok. Pak do Asie, tam bude několik let. Následně Jižní Amerika, Jižní Afrika, pak by se měla vrátit do Evropy a možná i do Čech,“ konstatuje s nadějí pro české návštěvníky majitel produkční skupiny.

 

Štítky výstava, Bratislava, vesmír, skafandr, Program Apollo, Elon Musk, projekt, Mars, Pavel Toufar, Jurij Alexejevič Gagarin, Měsíc, Houston

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bratislava odhalila jedinečnou výstavu o kosmonautice  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.